Divi - en to da translation catalogue (4344 entries)

en: %1$s Alternating Background Color
da: %1$s Skiftende baggrundsfarve

en: %1$s Archive Page
da: %1$s Arkivside

en: %1$s Attributes
da: %1$s-Attributter

en: %1$s Author
da: %1$s-forfatter

en: %1$s Background
da: %1$s baggrund

en: %1$s Background Color
da: %1$s baggrundsfarve

en: %1$s Border Color
da: %1$s Grænse Farve

en: %1$s Border Radius
da: %1$s Border-Radius

en: %1$s Border Width
da: %1$s Grænse Bredde

en: %1$s Box Shadow
da: %1$s boksskygge

en: %1$s Categories
da: %1$s Kategorier

en: %1$s Comment Count
da: %1$s Antal kommentarer

en: %1$s Excerpt
da: %1$s Uddrag

en: %1$s Focus Background Color
da: %1$s Fokus Baggrundsfarve

en: %1$s Focus Text Color
da: %1$s Fokus tekstfarve

en: %1$s Font
da: %1$s Skrifttype

en: %1$s Icon
da: %1$s Ikon

en: %1$s Icon Color
da: %1$s Ikon Farve

en: %1$s Icon Placement
da: %1$s ' - Ikonet Placering

en: %1$s Letter Spacing
da: %1$s Afstand mellem bogstaver

en: %1$s Line Height
da: %1$s Linjeafstand

en: %1$s Link
da: %1$s-link

en: %1$s Modified Date
da: %1$s Ændringsdato

en: %1$s Name
da: %1$s-navn

en: %1$s Publish Date
da: %1$s Udgivelsesdato

en: %1$s Relationship
da: %1$s forhold

en: %1$s Text Alignment
da: %1$s Tekstjustering

en: %1$s Text Color
da: %1$s Tekstfarve

en: %1$s Text Size
da: %1$s Tekst Størrelse

en: %1$s Title
da: %1$s Titel

en: %1$s in Specific %2$s
da: %1$s i Specifik %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
da[0]: %1$s anmeldelse af %2$s
da[1]: %1$s anmeldelser af %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
da: %1$s med Specifik %2$s

en: %1$s/Archive Title
da: %1$s/Arkivtitel

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
da: %1$s: Værdien må ikke være længere end %2$d tegn.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
da: %1$s: Værdien skal være mindst %2$d tegn.

en: %1s %2s Alignment
da: %1s %2s Justering

en: %1s Padding
da: %1s Indvendig Afstand

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
da: %2$s anslået resterende tid: %1$dmin

en: %d image From Unsplash
da: %d billede Fra Unsplash

en: %d selected
da: %d valgt

en: %s Admin Label
da: %s-adminlabel

en: %s Alignment
da: %s Justering

en: %s Animation Delay
da: %s Animationsforsinkelse

en: %s Animation Direction
da: %s Animationsretning

en: %s Animation Duration
da: %s Animationsvarighed

en: %s Animation Intensity
da: %s Animationsintensitet

en: %s Animation Repeat
da: %s Gentag Animation

en: %s Animation Speed Curve
da: %s Hastighedskurve For Animation

en: %s Animation Starting Opacity
da: %s Startopacitet For Animation

en: %s Animation Style
da: %s Animationsstil

en: %s Background
da: %s-baggrund

en: %s Background Color
da: %s Baggrundsfarve

en: %s Background Image
da: %s Baggrundsbillede

en: %s Background Image Blend
da: %s Blanding Af Baggrundsbillede

en: %s Background Image Position
da: %s Baggrundsbilledposition

en: %s Background Image Repeat
da: %s Gentag Baggrundsbillede

en: %s Background Image Size
da: %s Baggrundsbilledstørrelse

en: %s Background Mask
da: %s Baggrundsmaske

en: %s Background Pattern
da: %s Baggrundsmønster

en: %s Background Video Height
da: %s Baggrundsvideohøjde

en: %s Background Video MP4
da: %s Baggrundsvideo MP4

en: %s Background Video Webm
da: %s Baggrundsvideo Webm

en: %s Background Video Width
da: %s Baggrundsvideobredde

en: %s Blend
da: %s Blanding

en: %s Blur
da: %s Sløring

en: %s Border Color
da: %s Kantfarve

en: %s Border Radius
da: %s Kantradius

en: %s Border Style
da: %s Kanttype

en: %s Border Styles
da: %s Kanttypografier

en: %s Border Weight
da: %s-Kanttykkelse

en: %s Border Width
da: %s Kantbredde

en: %s Bottom Sticky Limit
da: %s Nedre Klæbrig Grænse

en: %s Box Shadow
da: %s-Boksskygge

en: %s Box Shadow Blur Strength
da: %s Sløringsstyrke For Skygge

en: %s Box Shadow Horizontal Position
da: %s Vandret Position For Skygge

en: %s Box Shadow Position
da: %s Skyggeposition

en: %s Box Shadow Spread Strength
da: %s Spredningsstyrke For Skygge

en: %s Box Shadow Vertical Position
da: %s Lodret Position For Skygge

en: %s Breakpoint
da: %s-Breakpoint

en: %s Brightness
da: %s Lysstyrke

en: %s Button
da: %s-Knap

en: %s CSS Class
da: %s CSS-Klasse

en: %s CSS ID
da: %s CSS-ID

en: %s Color
da: %s-Farve

en: %s Conditions
da: %s-Betingelser

en: %s Contrast
da: %s Kontrast

en: %s Custom CSS
da: %s-Brugerdefineret CSS

en: %s Default Preset
da: %s Standardforudindstilling

en: %s Disable on
da: %s Deaktiver På

en: %s Element Label
da: %s Elementetiket

en: %s Font
da: %s Skrifttype

en: %s Font Size
da: %s-Skriftstørrelse

en: %s Font Style
da: %s Skriftstil

en: %s Font Weight
da: %s Skrifttykkelse

en: %s Gradient Direction
da: %s Gradientretning

en: %s Gradient Length
da: %s Gradientlængde

en: %s Gradient Position
da: %s Gradientposition

en: %s Gradient Stops
da: %s Gradientstop

en: %s Gradient Type
da: %s Gradienttype

en: %s Heading Level
da: %s Overskriftsniveau

en: %s Height
da: %s Højde

en: %s Horizontal Offset
da: %s Vandret Forskydning

en: %s Horizontal Overflow
da: %s Vandret Overflow

en: %s Hue
da: %s Farvetone

en: %s ID & Classes
da: %s-ID Og Klasser

en: %s Icon
da: %s Ikon

en: %s Icon Color
da: %s Ikonfarve

en: %s Icon Placement
da: %s Ikonplacering

en: %s Image Height
da: %s Billedhøjde

en: %s Image Horizontal Offset
da: %s Vandret Billedforskydning

en: %s Image Vertical Offset
da: %s Lodret Billedforskydning

en: %s Image Width
da: %s Billedbredde

en: %s Interactions
da: %s-Interaktioner

en: %s Invert
da: %s Inverter

en: %s Item Indent
da: %s-Indrykning Af Element

en: %s Letter Spacing
da: %s Bogstavafstand

en: %s Line Color
da: %s Linjefarve

en: %s Line Height
da: %s Linjehøjde

en: %s Line Style
da: %s Linjetype

en: %s Link
da: %s-link

en: %s Link Target
da: %s Linkmål

en: %s Link URL
da: %s Link-URL

en: %s Margin
da: %s Margen

en: %s Mask Aspect Ratio
da: %s Maskeformatforhold

en: %s Mask Blend Mode
da: %s Maske Blandingsfunktion

en: %s Mask Color
da: %s Maskefarve

en: %s Mask Height
da: %s Maskehøjde

en: %s Mask Horizontal Offset
da: %s Maske Vandret Forskydning

en: %s Mask Position
da: %s Maskeposition

en: %s Mask Size
da: %s Maskestørrelse

en: %s Mask Transform
da: %s Masketransformering

en: %s Mask Vertical Offset
da: %s Maske Lodret Forskydning

en: %s Mask Width
da: %s Maskebredde

en: %s Max Height
da: %s Maks. Højde

en: %s Max Width
da: %s Maks. Bredde

en: %s Min Height
da: %s Min. Højde

en: %s Module
da: %s-Modul

en: %s Motion Effect Trigger
da: %s Udløser For Bevægelseseffekt

en: %s Name
da: %s-navn

en: %s Not Supported
da: %s Understøttes Ikke

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
da: %s Forskydning Fra Omgivende Klæbrige Elementer

en: %s Offset Origin
da: %s Forskydningsudgangspunkt

en: %s Opacity
da: %s Opacitet

en: %s Padding
da: %s Indvendig afstand

en: %s Parallax Method
da: %s Parallaksemetode

en: %s Pattern Blend Mode
da: %s Mønster Blandingsfunktion

en: %s Pattern Color
da: %s Mønsterfarve

en: %s Pattern Height
da: %s Mønsterhøjde

en: %s Pattern Horizontal Offset
da: %s Mønster Vandret Forskydning

en: %s Pattern Repeat
da: %s Mønstergentagelse

en: %s Pattern Repeat Origin
da: %s Oprindelse For Mønstergentagelse

en: %s Pattern Size
da: %s Mønsterstørrelse

en: %s Pattern Transform
da: %s Mønstertransformering

en: %s Pattern Vertical Offset
da: %s Mønster Lodret Forskydning

en: %s Pattern Width
da: %s Mønsterbredde

en: %s Placeholder Text
da: %s-Pladsholdertekst

en: %s Position
da: %s-Placering

en: %s Preset
da: %s Forudindstilling

en: %s Preset 1
da: %s Forudindstilling 1

en: %s Presets
da: %s forudindstillinger

en: %s Relationship
da: %s Relation

en: %s Repeat Gradient
da: %s Gentag Gradient

en: %s Saturate
da: %s Mætning

en: %s Scroll Effects
da: %s-Rulleffekter

en: %s Scroll Transform Effects
da: %s Rul-Transformeffekter

en: %s Settings
da: %s Indstillinger

en: %s Shadow Color
da: %s Skyggefarve

en: %s Size
da: %s Størrelse

en: %s State
da: %s-Tilstand

en: %s Sticky Bottom Offset
da: %s Klæbrig Bundforskydning

en: %s Sticky Position
da: %s Klæbrig Position

en: %s Sticky Top Offset
da: %s Klæbrig Topforskydning

en: %s Style
da: %s Stil

en: %s Style Position
da: %s Typeplacering

en: %s Style Type
da: %s Typetype

en: %s Text
da: %s-tekst

en: %s Text Alignment
da: %s Tekstjustering

en: %s Text Color
da: %s Tekstfarve

en: %s Text Shadow
da: %s Tekstskygge

en: %s Text Shadow Blur Strength
da: %s Tekstskygge Sløringsstyrke

en: %s Text Shadow Color
da: %s Tekstskyggefarve

en: %s Text Shadow Horizontal Length
da: %s Tekstskygge Vandret Længde

en: %s Text Shadow Vertical Length
da: %s Tekstskygge Lodret Længde

en: %s Text Size
da: %s Tekststørrelse

en: %s Toggle Gradient
da: %s Slå Gradient Til/Fra

en: %s Toggle Mask
da: %s Slå Maske Til/Fra

en: %s Toggle Pattern
da: %s Slå Mønster Til/Fra

en: %s Top Sticky Limit
da: %s Øvre Klæbrig Grænse

en: %s Transforms
da: %s Transformationer

en: %s Transition
da: %s-Overgang

en: %s Transition Default and Sticky Styles
da: %s Overgang Mellem Standard- Og Klæbrige Typografier

en: %s Transition Delay
da: %s Overgangsforsinkelse

en: %s Transition Duration
da: %s Overgangsvarighed

en: %s Transition Speed Curve
da: %s Overgangens Hastighedskurve

en: %s Use Parallax Effect
da: %s Brug Parallakseffekt

en: %s Vertical Offset
da: %s Lodret Forskydning

en: %s Vertical Overflow
da: %s Lodret Overflow

en: %s Visibility
da: %s-Synlighed

en: %s Weight
da: %s Vægt

en: %s Width
da: %s Bredde

en: %s Z Index
da: %s Z-Indeks

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
da: %s får en kant, der adskiller dem fra almindelig tekst. Vælg en farve til kanten.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
da: %s får en kant, der adskiller dem fra almindelig tekst. Du kan øge eller reducere kantens størrelse med denne indstilling.

en: %s by %s
da: %s af %s

en: %s quantity
da: %s antal

en: %s result
da: %s resultat

en: %s: The field is required.
da: %s: Feltet er påkrævet.

en: %s: The selected value is invalid.
da: %s: Den valgte værdi er ugyldig.

en: %s: The selected value is not exist.
da: %s: Den valgte værdi findes ikke.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
da: %s: Værdien må kun indeholde bogstaver og tal.

en: %s: The value may only contain letters.
da: %s: Værdien må kun indeholde bogstaver.

en: %s: The value may only contain numbers.
da: %s: Værdien må kun indeholde tal.

en: %s: The value must be a valid email address.
da: %s: Værdien skal være en gyldig e-mailadresse.

en: &laquo; Older Entries
da: &laquo; Ældre Indlæg

en: (Copy)
da: (Kopi)

en: (estimated for %s)
da: (estimeret for %s)

en: + Select Category, Tags, ...
da: + Vælg Kategori, Tags, ...

en: + Select posts
da: + Vælg indlæg

en: , Reset after
da: , Nulstil efter

en: 0 Comments
da: 0 Kommentarer

en: 0 comments
da: 0 kommentarer

en: 0 items
da: 0 varer

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
da: 06.08.1999 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
da: 06/08/1999 (m/d/Y)

en: 1 Column
da: 1 kolonne

en: 1 Comment
da: 1 Kommentar

en: 1 comment
da: 1 kommentar

en: 2 Column
da: 2 kolonne

en: 2 Columns
da: 2 Kolonner

en: 3 Columns
da: 3 Kolonner

en: 3D Diamonds
da: 3D diamanter

en: 4 Columns
da: 4 Kolonner

en: 404 Error Page
da: 404-Fejlside

en: 404 Page
da: 404-Side

en: 404 error pages do not have editable page settings.
da: 404-fejlsider har ikke redigerbare sideindstillinger.

en: 5 Columns
da: 5 Kolonner

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
da: 6 aug. 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
da: 6 Kolonner

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
da: <p class="description">Vælg en menu, der skal bruges i modulet. <a href="%s" target="_blank">Klik her for at oprette en ny menu</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre Kommentarer

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
da: <strong>Woo Billing Address Module</strong> og <strong>Woo Shipping Address Module</strong> skal tilføjes til denne side for at give brugere mulighed for at indsende ordrer.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
da: <strong>Woo Billing Address Module</strong> skal tilføjes til denne side for at give brugere mulighed for at indsende ordrer.

en: A Module
da: Et Modul

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
da: Der kræves et Indlæg-Indhold-modul for at kunne tilføje unikt indhold i Theme Builder-skabelonen. Når et Indlæg-Indhold-modul er tilføjet til skabelonen, kan du tilføje unikt indlægsindhold i dette område for hvert indlæg ved hjælp af skabelonen.

en: A Row
da: En Række

en: A Section
da: En Sektion

en: A Specific URL Parameter
da: En specifik URL-parameter

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
da: Der findes en sikkerhedskopi for Theme Builder, som er nyere end den version, du ser lige nu. Denne sikkerhedskopi blev oprettet under din forrige redigeringssession, men du gemte den aldrig. Vil du gendanne denne sikkerhedskopi og fortsætte redigeringen der, hvor du slap?

en: A global color can't equal itself
da: En global farve kan ikke være lig med sig selv

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
da: Et navn, der skal knyttes til kontoen, når det vises i kontovalgsfeltet.

en: A valid URL should start with a #
da: En gyldig URL skal starte med et #

en: ACF Groups
da: ACF-Grupper

en: AI Agent
da: AI-agent

en: AI Image
da: AI-billede

en: AI Quick Action
da: AI-Lynhandling

en: Above
da: Over

en: Above Title
da: Ovenfor titel

en: Absolute
da: Absolut

en: Accordion
da: Harmonika

en: Accordion Item
da: Harmonikaelement

en: Accordion Items
da: Harmonikaelementer

en: Accordions
da: Harmonikaer

en: Account
da: Konto

en: Account Link URL
da: Konto-link-URL

en: Account Name
da: Konto Navn

en: Action
da: Sektion

en: Action Icons On Hover
da: Handlingsikoner ved hover

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate Preset
da: Aktiver forudindstilling

en: Active Groups
da: Aktive Grupper

en: Active Link Color
da: Aktiv Linkfarve

en: Active Menu Link
da: Aktive menulink

en: Active Portfolio Filter
da: Aktiv Portefølje Filter

en: Active Tab
da: Aktiv fane

en: Active Tab Background Color
da: Aktiv fanes baggrundsfarve

en: Active Tab Text
da: Tekst For Aktiv Fane

en: Active Tab Text Color
da: Aktiv fane tekstfarve

en: Actual Size
da: Faktisk Størrelse

en: Add
da: Tilføj

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add API Key
da: Tilføj API-nøgle

en: Add Attribute
da: Tilføj Attribut

en: Add Audio
da: Tilføj Lyd

en: Add Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Add Background Gradient
da: Baggrundsgradient

en: Add Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Add Background Mask
da: Tilføj baggrundsmaske

en: Add Background Pattern
da: Tilføj baggrundsmønster

en: Add Background Video
da: Angiv som Baggrundsvideo

en: Add Canvas
da: Tilføj lærred

en: Add Checkbox
da: Tilføj Afkrydsningsfelt

en: Add Column
da: Tilføj Kolonne

en: Add Condition
da: Tilføj tilstand

en: Add Cookie
da: Tilføj Cookie

en: Add Custom Body
da: Tilføj Brugerdefineret Primært Indhold

en: Add Custom Footer
da: Tilføj Brugerdefineret Sidefod

en: Add Custom Header
da: Tilføj Brugerdefineret Sidehoved

en: Add Element
da: Tilføj Element

en: Add Element Above
da: Tilføj Element Ovenfor

en: Add Element Below
da: Tilføj Element Nedenfor

en: Add Element Inside
da: Tilføj Element Indeni

en: Add From Library
da: Tilføj Fra Bibliotek

en: Add From Sets Library
da: Tilføj Fra Sætbiblioteket

en: Add Fullwidth Section
da: Tilføj fuld bredde-sektion

en: Add Gallery Images
da: Galleri Billeder

en: Add Global Body
da: Tilføj Globalt Primært Indhold

en: Add Global Color
da: Tilføj global farve

en: Add Global Font
da: Tilføj Global Skrifttype

en: Add Global Footer
da: Tilføj Global Sidefod

en: Add Global Header
da: Tilføj Globalt Sidehoved

en: Add Global Image
da: Tilføj Globalt Billede

en: Add Global Link
da: Tilføj Globalt Link

en: Add Global Number
da: Tilføj Globalt Tal

en: Add Global Text
da: Tilføj Global Tekst

en: Add Grid Offset Rule
da: Tilføj Regel For Gitterforskydning

en: Add Image
da: Billede

en: Add Interaction
da: Tilføj Interaktion

en: Add Layout
da: Tilføj layout

en: Add Media
da: Tilføj medie

en: Add Meta Query
da: Tilføj Meta-forespørgsel

en: Add Module
da: Tilføj Modul

en: Add New
da: Tilføj Ny

en: Add New %s
da: Tilføj ny %s

en: Add New %s Or Row
da: Tilføj Ny %s Eller Række

en: Add New Body Template
da: Tilføj Ny Skabelon Til Primært Indhold

en: Add New Footer Template
da: Tilføj Ny Sidefodsskabelon

en: Add New Fullwidth Row
da: Tilføj ny fuld bredde-række

en: Add New Global Canvas
da: Tilføj Nyt Globalt Lærred

en: Add New Header Template
da: Tilføj Ny Sidehovedsskabelon

en: Add New Item
da: Tilføj nyt element

en: Add New Module
da: Tilføj nyt modul

en: Add New Module Or Row
da: Tilføj Nyt Modul Eller Række

en: Add New Preset
da: Tilføj ny forudindstilling

en: Add New Row
da: Tilføj ny række

en: Add New Section
da: Tilføj ny sektion

en: Add New Template
da: Tilføj Ny Skabelon

en: Add New Theme Builder
da: Tilføj Ny Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
da: Tilføj Nyt Theme Builder-Element

en: Add Page
da: Tilføj Side

en: Add Placeholder Content To New Modules
da: Tilføj pladsholderindhold til nye moduler

en: Add Preset
da: Tilføj Forudindstilling

en: Add Radio
da: Tilføj Alternativknap

en: Add Regular Section
da: Tilføj almindelig sektion

en: Add Specialty Section
da: Tilføj Anden afdeling

en: Add To Category
da: Tilføj Til Kategori

en: Add To Tags
da: Tilføj Til Tags

en: Add Video
da: Video

en: Add a review
da: Tilføj en anmeldelse

en: Add custom HTML after the element wrapper.
da: Tilføj brugerdefineret HTML efter elementets wrapper.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
da: Tilføj brugerdefineret HTML før elementets wrapper.

en: Add from Library
da: Tilføj Fra Bibliotek

en: Add to %1$s Library
da: Føj Til %1$s-bibliotek

en: Add to Categories
da: Føj Til Kategorier

en: Add to Library
da: Føj til bibliotek

en: Add to Tags
da: Føj Til Tags

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
da: Tilføj to eller flere farvestop til din gradientbaggrund. Hvert stop kan trækkes til enhver position på gradientlinjen. Fra hvert farvestop til det næste interpoleres farven til en jævn gradient.

en: Add/Delete Item
da: Tilføj/Slet Element

en: Added %s
da: Tilføjede %s

en: Added Column
da: Tilføjede Kolonne

en: Added Flex Column
da: Tilføjede Flex-Kolonne

en: Added Flex Grid
da: Tilføjede Flex-Gitter

en: Added Group Preset
da: Tilføjede Gruppeforudindstilling

en: Added Module Preset
da: Tilføjede Modulforudindstilling

en: Added Row
da: Tilføjede Række

en: Added Specialty Section
da: Tilføjede Specialsektion

en: Added template
da: Tilføjet skabelon

en: Additional Information
da: Yderligere Oplysninger

en: Additional information
da: Yderligere oplysninger

en: Address Line 2
da: Adresselinje 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
da: Juster, hvor følsom spejlbevægelsen er i forhold til musepositionen

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
da: Juster baggrundsstilen for knappen ved at tilpasse baggrundsfarven, gradienten og billedet.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
da: Juster baggrundsstilen for dette element ved at tilpasse baggrundsfarven, gradienten, billedet, videoen, mønsteret og masken.

en: Adjust the height of the featured image.
da: Juster højden på det fremhævede billede.

en: Adjust the height of the person's portrait photo within the testimonial.
da: Juster højden på personens portrætfoto i testimonialen.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
da: Juster den vandrette afstand mellem underelementer. Denne afstand gælder mellem kolonner i både flex- og gitterlayouts.

en: Adjust the max height of the featured image.
da: Juster den maksimale højde for det fremhævede billede.

en: Adjust the max width of the featured image.
da: Juster den maksimale bredde af det fremhævede billede.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
da: Juster størrelsen på karruselpile.

en: Adjust the size of the dot navigation.
da: Juster størrelsen på priknavigationen.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
da: Justere afstanden mellem hver søjle i denne række.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
da: Juster den lodrette afstand mellem underelementer. Dette mellemrum gælder mellem rækker i både flex- og grid-layout.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
da: Juster indholdets bredde inden for blurb.

en: Adjust the width of the featured image.
da: Juster bredden af det fremhævede billede.

en: Adjust the width of the image within the table.
da: Juster bredden af billedet i tabellen.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
da: Justering af gråtonerfilteret giver dig mulighed for at ændre farvemætning af kortet.

en: Admin Label
da: Admin Etiket

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Settings
da: Avancerede Indstillinger

en: After
da: Efter

en: After Every 10th Action
da: Efter hver 10. aktion

en: After Every 20th Action
da: Efter hver 20. aktion

en: After Every 30th Action
da: Efter hver 30. handling

en: After Every 40th Action
da: Efter hver 40. handling

en: After Every Action
da: Efter hver handling

en: After Image
da: Efter-billede

en: After Label
da: Efter-etiket

en: After Number of Times
da: Efter Antal Gange

en: Alert
da: Advarsel

en: Align Columns
da: Justér Kolonner

en: Align Content
da: Justér Indhold

en: Align Items
da: Justér Elementer

en: Align Self
da: Juster Selv

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
da: Justér gitterelementer vandret inden for deres celler. Styrer, hvordan elementer placeres langs den indlejrede (række) akse inden for deres gitterområde, med muligheder som start, center, slut og stræk.

en: Align image to the left, right or center.
da: Juster billedet til venstre, højre eller centreret.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
da: Juster %1$s til venstre, højre, center eller retfærdiggøre.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
da: Juster %s til venstre, højre, centreret eller justeret.

en: Align the module to the left, right or center.
da: Juster modulet til venstre, højre eller midten.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
da: Juster dette element vandret i dets gittercelle.

en: Align this item within its grid cell vertically.
da: Juster dette element lodret i dets gittercelle.

en: Align to the left, right, center or justify.
da: Juster til venstre, højre, centreret eller justeret.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
da: Juster din knap til venstre, højre eller i midten af modulet.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
da: Juster din knap til venstre, højre eller midten af modulet.

en: Alignment
da: Tilpasning

en: All
da: Alle

en: All
da: Alle

en: All %1$s
da: Alle %1$s

en: All %1$s Pages
da: Alle %1$s-Sider

en: All Archive Pages
da: Alle Arkivsider

en: All Attributes
da: Alle Attributter

en: All Author Pages
da: Alle Forfattersider

en: All Body Templates
da: Alle Skabeloner Til Primært Indhold

en: All Borders
da: Alle Kanter

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: All Containers
da: Alle Containere

en: All Date Pages
da: Alle Dato-Sider

en: All Day
da: Hele dagen

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
da: Alle Divi-brugere kan gemme op til %s elementer gratis i deres Divi Cloud. For at gemme flere elementer i din cloud og få ubegrænset lagerplads skal du opgradere dit Divi Cloud-medlemskab i dag. Hvis du lever af at bygge Divi-websites, er Divi Cloud et fantastisk add-on og en enorm tidsbesparelse. Du kommer til at elske det!

en: All Elements
da: Alle Elementer

en: All Footer Templates
da: Alle Sidefodsskabeloner

en: All Header Templates
da: Alle Sidehovedsskabeloner

en: All Modified Fields
da: Alle Ændrede Felter

en: All Modules
da: Alle moduler

en: All Option Groups
da: Alle Indstillingsgrupper

en: All Presets
da: Alle forudindstillinger

en: All Templates
da: Alle Skabeloner

en: All Theme Builder Items
da: Alle Theme Builder-Elementer

en: All Theme Builders
da: Alle Theme Builders

en: All Variables
da: Alle variabler

en: All available options selected
da: Alle tilgængelige indstillinger er valgt

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
da: Alt indhold oprettet i Divi Builder vil gå tabt. Tidligere indhold vil blive gendannet. Vil du fortsætte?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
da: Alt dit nuværende sideindhold vil gå tabt. Vil du fortsætte?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
da: Alle dine nuværende rolleindstillinger vil blive nulstillet til standard. Vil du fortsætte?

en: All options selected. Type to add custom tags.
da: Alle indstillinger er valgt. Skriv for at tilføje brugerdefinerede tags.

en: All values must have units
da: Alle værdier skal have enheder

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
da: Alle videoer skal uploades i begge .MP4 .WEBM-formater for at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere. Upload .MP4-versionen her.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
da: Alle videoer skal uploades i begge .MP4 .WEBM-formater for at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere. Upload .WEBM-versionen her.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
da: Tillad video at blive pause af andre spillere, når de begynder at spille

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
da: Tillad video at blive pause af andre spillere, når de begynder at spille

en: Allowed Symbols
da: Tilladte symboler

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
da: Kun alfanumerisk (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
da: Gem Også Alle %d Moduler Som Enkeltstående Elementer

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
da: Gem Også Alle %d Rækker Som Enkeltstående Elementer

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
da: Gem Også Alle %d Sektioner Som Enkeltstående Elementer

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
da: Et aktivt link er den side, der aktuelt bliver besøgt. Du kan vælge en farve, der skal anvendes på aktive links for at differentiere dem fra andre links.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
da: Der opstod en fejl under lagring af indstillingerne for globale forudindstillinger. Forskellige problemer kan få en lagring til at mislykkes, såsom mangel på serverressourcer, firewall-blokeringer eller plugin-konflikter eller serverfejlkonfiguration. Du kan prøve at gemme igen ved at klikke på Prøv igen, eller du kan downloade en sikkerhedskopi af dine ikke-gemte standardindstillinger ved at klikke på Download sikkerhedskopi. En sikkerhedskopi kan være nyttig, når du kontakter vores supportteam.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
da: En fejl opstod ved lagring af din side. Forskellige problemer kan få en lagring til at fejle, så som mangel på server-ressourcer, firewall-blokeringer, plugin-konflikter eller server-fejlkonfigureringer. Du kan prøve at gemme igen ved at klikke på Prøv igen, eller du kan hente en sikkerhedskopi af din ikke-lagrede side ved at klikke på Hent sikkerhedskopi. Sikkerhedskopier kan gendannes ved hjælp af portabilitetssystemet næste gang du redigerer din side.

en: An error occurred while processing the shortcode.
da: Der opstod en fejl under behandling af shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
da: Der opstod en fejl under upload af skriftfilen. Vi har registreret, at 'fileinfo' PHP-udvidelsen ikke er indlæst på din server. Aktivering af udvidelsen kan hjælpe.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
da: En introduktion til Fullwidth Menu-modulet

en: An introduction to the Menu module
da: En introduktion til Menu-modulet

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
da: Der opstod en ukendt fejl under upload af skriftfilen. Prøv igen.

en: And %1$s More
da: Og %1$s Mere

en: Animation Delay
da: Animation

en: Animation Direction
da: Gradientretning

en: Animation Duration
da: Animation

en: Animation Intensity
da: Animation

en: Animation Repeat
da: Animation

en: Animation Speed
da: Animationshastighed

en: Animation Speed Curve
da: Animation

en: Animation Starting Opacity
da: Animation Start Opacitet

en: Animation Style
da: Animation

en: Annually
da: Årligt

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
da: Dokumentation til opsætning af Anti-Spam-udbyderkonto

en: Any
da: Alle

en: Any %1$s Link
da: Ethvert %1$s-link

en: Any URL Parameter
da: Enhver URL-parameter

en: App View
da: Appvisning

en: Append Above
da: Tilføj Over

en: Append Below
da: Tilføj Under

en: Append To Main Canvas
da: Føj Til Hovedlærred

en: Apply
da: Anvend

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
da: Anvend "Klæbrig forskydning" på det nærmeste klæbrige element over eller under dette element.

en: Apply Changes
da: Anvend Ændringer

en: Apply Motion Effects To Child Elements
da: Anvend bevægelseseffekter på underordnede elementer

en: Apply Structure Template
da: Anvend Struktur-skabelon

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
da: Anvend en lodret eller vandret skævhed på elementet og stræk det i den ene eller anden retning.

en: Apply coupon
da: Anvend kupon

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
da: Anvend "Sticky Offset" på det nærmeste Sticky Element over eller under dette element

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
da: Anvendelse af gråtonerfilteret ændrer kortfarverne til sort / hvid.

en: Archive Pages
da: Arkivsider

en: Are You Sure?
da: Er du sikker?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du vil slette forudindstillingen "%s"? Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
da: Er du sikker på, at du vil flytte "%s" til papirkurven?

en: Are you sure?
da: Er Du Sikker?

en: Arrow
da: Pile

en: Arrow 2
da: Pile

en: Arrow 3
da: Pile

en: Arrow Color
da: Pil Farve

en: Arrow Position
da: Pileplacering

en: Arrow Size
da: Pilstørrelse

en: Arrows
da: Pile

en: Artist
da: kunstner

en: Artist Name
da: Kunstnernavn

en: Ascending
da: Stigende

en: Ask me anything about building your page.
da: Spørg mig om alt om at bygge din side.

en: Assign As Default
da: Angiv Som Standard

en: Assign Preset as Default
da: Tildel forudindstilling som standard

en: Assign Presets
da: Tildel Forudindstillinger

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
da: Tildel et unikt CSS-id til elementet, som kan bruges til at tildele brugerdefinerede CSS-stilarter inden for dit børntema eller fra Divi's tilpassede CSS-indgange.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
da: Tildel ethvert antal CSS-klasser til elementet, adskilt af mellemrum, som kan bruges til at tildele brugerdefinerede CSS-stilarter inden for dit barnemne eller fra Divi's tilpassede CSS-indgange.

en: Assigned layout to template
da: Tilknyttet layout til skabelon

en: Asymmetric
da: Asymmetrisk

en: Asymmetric 2
da: Asymmetrisk 2

en: Asymmetric 3
da: Asymmetrisk 3

en: Asymmetric 4
da: Asymmetrisk 4

en: Attribute
da: Egenskab

en: Attribute Body
da: Attribut Body

en: Attribute Name
da: Attributnavn

en: Attribute Row
da: Attributrække

en: Attribute Text
da: Attributtekst

en: Attribute Title
da: Attributtitel

en: Attribute Type To Extend
da: Attributtype At Udvide

en: Attribute Value
da: Attributværdi

en: Attribute name is required.
da: Attributnavn er påkrævet.

en: Attributes
da: Attributter

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Content
da: Audio indhold

en: Audio Cover Art
da: Audio Billede

en: Audio File
da: Lydfil

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
da: af %1$s

en: Audio Title
da: Lydoverskrift

en: Audios
da: audios

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
da: 6. aug. 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
da: 06. august 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
da: Godkendelse påkrævet

en: Author
da: Forfatter

en: Author Archive Page
da: Forfatterarkivside

en: Author Bio
da: Forfatterbiografi

en: Author Page Link
da: Link til forfatterside

en: Author Profile Picture
da: Forfatterprofilbillede

en: Author Text
da: Forfattertekst

en: Author Website
da: Forfatterwebsted

en: Author details can be modified from the user profile page.
da: Forfatteroplysninger kan ændres fra siden med brugerprofilen.

en: Auto Height Rows
da: Rækker Med Automatisk Højde

en: Auto Width Columns
da: Kolonner Med Automatisk Bredde

en: Automatic Animation
da: Automatisk Animation

en: Automatic Animation Speed (in ms)
da: Automatisk Animation Hastighed (i millisekunder)

en: Automatic Carousel Rotation
da: Automatisk Karrusel Rotation

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
da: Automatisk Karrusel rotationshastighed (i millisekunder)

en: Automatic Rotation
da: Automatisk Rotation

en: Automatic Rotation Speed
da: Hastighed For Automatisk Rotation

en: Available on backorder
da: Tilgængelig som restordre

en: Average
da: Middel

en: Back To Preset Manager
da: Tilbage Til Forudindstillingsmanager

en: Back to parent
da: Tilbage til overordnet

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Gradient
da: Baggrundsgradient

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Background Image Blend
da: Blend baggrundsbillede

en: Background Image Height
da: Baggrundsbilledets højde

en: Background Image Horizontal Offset
da: Baggrundsbillede vandret offset

en: Background Image Position
da: Baggrundsbilledet Position

en: Background Image Repeat
da: Gentag baggrundsbillede

en: Background Image Size
da: Baggrund Billede Størrelse

en: Background Image Vertical Offset
da: Baggrundsbillede Lodret offset

en: Background Image Width
da: Baggrundsbilledets bredde

en: Background Mask
da: Baggrundsmaske

en: Background Overlay Color
da: Baggrund overlejringsfarve

en: Background Pattern
da: Baggrundsmønster

en: Background Preview:
da: Baggrundsforhåndsvisning:

en: Background Settings
da: Baggrundsindstillinger

en: Background Video
da: Baggrundsvideo .MP4

en: Background Video Height
da: Baggrundsvideo Højde

en: Background Video MP4
da: Baggrundsvideo .MP4

en: Background Video Webm
da: Baggrundsvideo .WEBM

en: Background Video Width
da: Baggrundsvideo Bredde

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
da: Baggrundsbilleder kan blandes med baggrundsfarven, sammenlægge de to og skabe unikke effekter.

en: Backup Exists
da: Sikkerhedskopi Findes

en: Backward
da: Baglæns

en: Bar Background Color
da: Bjælke Baggrundsfarve

en: Bar Counter
da: Linjetæller

en: Bar Counters
da: Bar Tællere

en: Base Device
da: Basisenhed

en: Based on
da: Baseret på

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
da: Vær den første til at anmelde &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
da: Bønne

en: Before
da: Før

en: Before Image
da: Før-billede

en: Before Label
da: Før-etiket

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
da: Før du kan downloade færdige layouts fra Divi-biblioteket, skal du godkende dit Elegant Themes-abonnement.

en: Before/After Image
da: Før/Efter-billede

en: Before/After Images
da: Før/Efter-billeder

en: Below
da: Under

en: Below Title
da: Nedenfor titel

en: Best Selling Products
da: Bedst Sælgende Produkter

en: Binary
da: Binær

en: Bio/Description
da: Bio/Beskrivelse

en: Biography
da: Biografi

en: Blades
da: Blade

en: Blend Mode
da: Gemt Modul

en: Block
da: Blok

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
da: Blok citater gives en grænse for at adskille dem fra normal tekst. Vælg en farve, der skal bruges til den grænse.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
da: Blok citater gives en grænse for at adskille dem fra normal tekst. Du kan øge eller formindske størrelsen på den pågældende grænse ved hjælp af denne indstilling.

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Blockquote Border Color
da: Fokuskantfarve

en: Blockquote Border Weight
da: Blockquote grænsevægt

en: Blue
da: Blå

en: Blur
da: Bagsidetekst

en: Blur by this amount.
da: Slør af dette beløb.

en: Blurb
da: Bagsidetekst

en: Blurb Content
da: Bagsidetekst til indholdet

en: Blurb Image
da: Bagsidetekst til billede

en: Blurb Title
da: Bagsidetekst til titlen

en: Blurbs
da: blurbs

en: Body
da: Brødtekst

en: Body Area
da: Kropsareal

en: Body Template
da: Skabelon Til Primært Indhold

en: Body Templates
da: Skabeloner Til Primært Indhold

en: Body Text
da: Brødtekst

en: Body Text Color
da: Primær Tekstfarve

en: Body: %s
da: Brødtekst: %s

en: Bold
da: Fed tekst

en: Bold 700
da: Fed 700

en: Border
da: Kant

en: Border Bottom
da: Kant Bund

en: Border Color
da: Kantfarve

en: Border Left
da: Kant Venstre

en: Border Radius
da: Kantradius

en: Border Right
da: Kant Højre

en: Border Style
da: Kantstil

en: Border Styles
da: Kantstil

en: Border Top
da: Kant Top

en: Border Weight
da: Kanttykkelse

en: Border Width
da: Kantbredde

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
da: Grænser understøtter forskellige forskellige stilarter, som hver især vil ændre formen på grænseelementet.

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Border Color
da: Knap og grænsefarve

en: Bottom Border Style
da: Kantstil

en: Bottom Border Width
da: Kantbredde

en: Bottom Center
da: Nederst I Midten

en: Bottom Left
da: Nederst Til Venstre

en: Bottom Right
da: Nederst Til Højre

en: Bottom Sticky Limit
da: Nederste klæbegrænse

en: Bottom To Top
da: bund til top

en: Bottom of Element
da: Bunden af element

en: Bounce
da: Afvisninger

en: Box Shadow Horizontal Position
da: Box Skygge Horisontal Position

en: Box Shadow Position
da: Startposition

en: Box Shadow Vertical Position
da: Startposition

en: Brand New
da: Helt ny

en: Breakpoint Enter
da: Breakpoint Ind

en: Breakpoint Exit
da: Breakpoint Ud

en: Breakpoints
da: Brudpunkter

en: Brightness
da: lysstyrke

en: Build Custom Body
da: Byg Brugerdefineret Primært Indhold

en: Build Custom Footer
da: Byg Brugerdefineret Sidefod

en: Build Custom Header
da: Byg Brugerdefineret Sidehoved

en: Build From Scratch
da: Byg Fra Bunden

en: Build Global Body
da: Byg Globalt Primært Indhold

en: Build Global Footer
da: Byg Global Sidefod

en: Build Global Header
da: Byg Globalt Sidehoved

en: Build New Template
da: Byg Ny Skabelon

en: Build On The Front End
da: Byg På Frontend

en: Build With AI
da: Byg med AI

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
da: Byg din side helt fra bunden. Bare rolig, du kan når som helst få adgang til vores færdige layouts.

en: Builder Default Interaction Mode
da: Standard Interaktionstilstand For Builder

en: Builder Default View Mode
da: Builder Standard View Mode

en: Builder History
da: Builder-Historik

en: Builder Interface
da: Builder-Grænseflade

en: Builder Interface Animations
da: Animationer I Builder-Interface

en: Builder Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje Til Builder

en: Builder Settings
da: Builderindstillinger

en: Bullet
da: Punkt

en: Bullet Color
da: Prikfarve

en: Button
da: Knap

en: Button #1
da: Knap #1

en: Button #1 Link URL
da: Knap #1 Link URL

en: Button #2
da: Knap #2

en: Button #2 Link URL
da: Knap #2 Link URL

en: Button Alignment
da: Knapjustering

en: Button Icon
da: Knapikon

en: Button Icon Color
da: Knapikonfarve

en: Button Icon Placement
da: Placering Af Knapikon

en: Button One
da: Knap En

en: Button Text
da: Knaptekst

en: Button Two
da: Knap To

en: Button and Border Color
da: Knap og grænsefarve

en: Buttons
da: Knapper

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
da: Ved at justere slutningen af slutningen, kan du styre hvor hurtigt eller langsomt hver farveovergang, og hvor overgangen begynder.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
da: Ved at justere startpunktet for gradienten, kan du styre hvor hurtigt eller langsomt hver farveovergang, og hvor overgangen begynder.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
da: Som standard afspilles animationer kun én gang. Hvis du gerne vil løkke din animation kontinuerligt, kan du vælge Loop-indstillingen her.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
da: Som standard vises knappens ikoner på svæveværktøjet. Hvis du vil have knappen ikoner altid vises, kan du aktivere denne indstilling.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
da: Som standard vil elementer udvide den fulde bredde af deres overordnede element. Hvis du vil indstille en brugerdefineret statisk bredde, kan du gøre det ved at bruge denne indstilling.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
da: Som standard eksporteres dit primære lærred og alle lokale lærreder sammen med eventuelle globale lærreder, der er tilføjet til dit primære lærred eller målrettet af dit primære lærred med interaktivitet.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
da: Ved at øge startopladningen kan du reducere eller fjerne den falmende effekt, der anvendes på alle animationsformater.

en: CSS Class
da: CSS Klasse

en: CSS ID & Classes
da: CSS ID og klasser

en: CSS Snippet
da: CSS-snippet

en: CSS added here will target the following class: %s
da: CSS tilføjet her vil målrette følgende klasse: %s

en: CSS syntax error.
da: CSS-syntaksfejl.

en: Call
da: Ringe

en: Call To Action
da: Opfordring Til Handling

en: Call To Actions
da: Ring til handlinger

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Changes
da: Annuller Ændringer

en: Cannot create a revision of a revision
da: Kan ikke oprette en revision af en revision

en: Cannot hook block to itself.
da: Kan ikke hooke blokken til sig selv.

en: Canvas
da: Lærred

en: Canvas Grid View
da: Gittervisning på lærred

en: Canvas ID is required.
da: Lærred-ID er påkrævet.

en: Canvas Name
da: Lærrednavn

en: Canvas Portal
da: Lærredportal

en: Canvas Portals
da: Lærredportaler

en: Canvas Settings
da: Lærredsindstillinger

en: Capitalize
da: Stort Begyndelsesbogstav

en: Captcha Field
da: Captchafelt

en: Captcha Text
da: Captchatekst

en: Caption
da: Billedtekst

en: Caption Text
da: Billedtekst

en: Carousel
da: Karrusel

en: Carousel Active Slide
da: Aktivt Slide I Karrusel

en: Carousel Arrows
da: Karruselpile

en: Carousel Container
da: Karruselcontainer

en: Carousel Dots
da: Karruselprikker

en: Carousel Item
da: Karruselelement

en: Carousel Item Title
da: Titel På Karruselelement

en: Carousel Item Title Text
da: Titeltekst På Karruselelement

en: Carousel Settings
da: Karruselindstillinger

en: Carousel Slide
da: Karruselslide

en: Carousel Title
da: Karruseltitel

en: Carousel Track
da: Karruselspor

en: Cart
da: Vogn

en: Cart Quantity
da: Indkøbskurv Antal

en: Cart Quantity Text
da: Indkøbskurv Antal Tekst

en: Cart Totals Table
da: Tabel med vogntotaler

en: Cart Totals Table Cell
da: Tabelcelle for kurvtotaler

en: Cart Totals Table Row
da: Indkøbskurv totaler tabel række

en: Cart totals
da: Kurvtotaler

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories Separator
da: Kategoriseparator

en: Category
da: Kategori

en: Category 1
da: Kategori 1

en: Category 2
da: Kategori 2

en: Category 3
da: Kategori 3

en: Category Description
da: Kategoribeskrivelse

en: Category Image
da: Kategoribillede

en: Category Page
da: Kategori side

en: Category Type
da: Kategoritype

en: Center
da: Midt

en: Center Left
da: Centrum-Venstre

en: Center Mode
da: Centertilstand

en: Center Right
da: I Midten Til Højre

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
da: Centrér den aktive slide, og vis delvise slides på begge sider.

en: Centered
da: Centreret

en: Centimeters (cm)
da: Centimeter (cm)

en: Change API Key
da: Ændr API-nøgle

en: Change Column Structure
da: Ændr rækkestruktur

en: Change Gutter Width
da: Lav om på opdelerbredde

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
da: Skift retningen for gradienten ved at vælge en startposition inden for et 360 graders interval.

en: Changed Column Structure
da: Ændrede Kolonnestruktur

en: Changed Flex Column Structure
da: Ændrede Flex-Kolonnestruktur

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
da: Ændringer foretaget i variabler vil påvirke alle forekomster på tværs af hele dit websted. Vil du fortsætte?

en: Character
da: Tegn

en: Checkbox
da: Afkrydsningsfelt

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelt

en: Checkerboard
da: Skaktern

en: Checkout
da: Kassen

en: Checkout Button
da: Checkout knap

en: Child Module
da: Undermodul

en: Children
da: Underordnede

en: Children of Specific %1$s
da: Undersider Af Specifik %1$s

en: Choose Column
da: Vælg Kolonne

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Choose Files
da: Vælg Filer

en: Choose Font Files
da: Vælg fil

en: Choose Layout
da: Vælg layout

en: Choose Library
da: Vælg Bibliotek

en: Choose a Background Image
da: Vælg et baggrundsbillede

en: Choose a Background Video MP4 File
da: Vælg en Baggrundsvideo .MP4 Fil

en: Choose a Background Video WEBM File
da: Vælg en Baggrundsvideo .WEBM Fil

en: Choose a Premade Layout
da: Vælg Et Færdigt Layout

en: Choose a color for the carousel arrows.
da: Vælg en farve til karruselpile.

en: Choose a color for the dot navigation.
da: Vælg en farve til priknavigationen.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
da: Vælg en farve til skyderens pile inde i cirklen.

en: Choose a color for the slider circle and line.
da: Vælg en farve til skyderens cirkel og linje.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
da: Vælg et brugerdefineret felt. Brugerdefinerede felter skal være defineret i din e-mailudbyderkonto.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
da: Vælg en brugerdefineret skrifttype til %s. Alle Google-webskrifttyper er tilgængelige, eller du kan uploade dine egne skrifttypefiler.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
da: Vælg en brugerdefineret skrifttype, der skal bruges til knappen. Alle Google-web skrifttyper er tilgængelige, eller du kan uploade dine egne brugerdefinerede skrifttypefiler.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
da: Vælg en brugerdefineret skrifttype til teksten. Alle Google-webskrifttyper er tilgængelige, eller du kan uploade dine egne skrifttypefiler.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
da: Vælg en AWeber liste. Hvis du ikke ser nogen lister, skal du klikke på "Tilføj" for at tilføje en AWeber konto.

en: Choose a preset for the selected module
da: Vælg en forudindstilling til det valgte modul

en: Choose a service provider.
da: Vælg en tjenesteudbyder.

en: Choose a title of your login box.
da: Vælg en titel på dit login-feltet.

en: Choose an Image
da: Vælg et billede

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
da: Vælg en konto, eller klik på "Tilføj" for at tilføje en ny konto.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
da: Vælg et ikon til venstre navigationspil.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
da: Vælg et ikon til højre navigationspil.

en: Choose an icon for this list item.
da: Vælg et ikon til dette listeelement.

en: Choose an icon for your link.
da: Vælg et ikon til dit link.

en: Choose an icon to display
da: Vælg et ikon, der skal vises

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
da: Vælg et ikon for knappen rul ned.

en: Choose an icon to display with your blurb.
da: Vælg et ikon der vises med din bagsidetekst.

en: Choose an icon to display.
da: Vælg et ikon, der skal vises.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
da: Vælg mellem hundredvis af færdiglavede layouts, start fra et af dine gemte layouts, eller klon en eksisterende side.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
da: Vælg, hvordan gitterkolonner skal dimensioneres. Kolonner med ens bredde skaber ensartede kolonner, automatiske kolonner tilpasses indholdet, og manuel giver dig fuld kontrol med brugerdefineret CSS-grid-syntaks.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
da: Vælg, hvordan gitterrækker skal dimensioneres. Auto højde tilpasser sig indholdet, lige højde opretter ensartede rækker, minimumshøjde sætter en baseline, og fast højde bevarer ens række-dimensioner.

en: Choose how many columns to display.
da: Vælg hvor mange kolonner, der skal vises.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
da: Vælg hvor mange indlæg du vil vise i skyderen.

en: Choose how many posts you would like to offset by
da: Vælg hvor mange indlæg du ønsker at opveje af

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
da: Vælg hvor mange indlæg du vil springe over. Disse indlæg vises ikke i feedet.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
da: Vælg, hvor mange produkter du vil springe over. Disse produkter vil ikke blive vist i feedet.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
da: Vælg, hvor mange gange formdeleren skal gentage. Indstilling til 1x fjerner al gentagelse.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
da: Vælg hvor mange indlæg du ønsker at vise per side.

en: Choose how the animation should play.
da: Vælg, hvordan animationen skal afspilles.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
da: Vælg, hvordan rullemenuen skal justeres i forhold til overordnet modul.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
da: Vælg, hvordan rullemenuen skal placeres.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
da: Vælg, hvordan målelementet reagerer på musebevægelse

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
da: Vælg, hvordan metaværdien skal sammenlignes. Muligheder omfatter lig med, ikke lig med, større end, mindre end og andre sammenligningsoperatorer til filtrering af indlæg.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
da: Vælg, hvordan indlæggene skal sorteres i dit loop. Vælg det felt, der skal bruges til at bestemme rækkefølgen på det viste indhold.

en: Choose how your products should be ordered.
da: Vælg, hvordan dine produkter skal bestilles.

en: Choose posts of which post type you would like to display.
da: Vælg indlæg, af hvilken indlægstype du vil have vist.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
da: Vælg den CSS grid-egenskab, der skal anvendes på de målrettede elementer

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
da: Vælg Kolonneklasse for dette modul, når det er inde i et flex-layout.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
da: Vælg det HTML5-element, der skal bruges til elementets wrapper.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
da: Vælg justeringen af priknavigationen.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
da: Vælg sorteringsretningen for dine indlæg. Faldende viser de nyeste eller højeste værdier først, mens stigende viser de ældste eller laveste værdier først.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
da: Vælg de skrifttypevægte, der understøttes af din skrifttype. Vælg "Alle", hvis du ikke kender disse oplysninger, eller hvis din skrifttype indeholder alle vægte.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
da: Vælg de billeder, du gerne vil se i billedgalleriet.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
da: Vælg layoutstilen for dette element. Flexbox giver avancerede layoutmuligheder med styring af retning, justering og afstand.

en: Choose the playback direction of the animation.
da: Vælg animationens afspilningsretning.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
da: Vælg udgangspunktet for alle transformationer. Dette påvirker, omkring hvilket punkt objektet roteres, flyttes og får ændret størrelse.

en: Choose the position of the carousel arrows.
da: Vælg placeringen af karruselpile.

en: Choose the position of the dot navigation.
da: Vælg placeringen af punktnavigationen.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
da: Vælg omfanget for, hvor der skal søges efter matchende felter.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
da: Vælg omfanget for, hvor der skal søges efter målmoduler.

en: Choose the social network
da: Vælg det sociale netværk

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
da: Vælg den miniaturestørrelse, der skal bruges til det udvalgte billede.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
da: Vælg typen af indhold, der skal forespørges i dit loop. Vælg Indlægstype for at vise f.eks. blogindlæg og produkter, Termer for at vise f.eks. kategorier og tags, Brugere for at vise brugerlister eller Menu for at loope gennem WordPress-menupunkter.

en: Choose the type of field
da: Vælg typen af felt

en: Choose the width of each sidebar widget.
da: Vælg bredden på hver sidebjælke-widget.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
da: Vælg at få dette element til at forblive en fast afstand fra den øverste eller nederste kant af browservinduet, mens brugeren ruller

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
da: Vælg, at dette element skal forblive i en fast afstand fra øverste eller nederste kant af browservinduet, når brugeren ruller.

en: Choose what action should be performed
da: Vælg, hvilken handling der skal udføres

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
da: Vælg hvilke data (hvis nogen) der skal inkluderes i omdirigerings- URL som forespørgselsargumenter.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
da: Vælg, hvad der sker, når en besøgende på webstedet er blevet abonneret på din liste.

en: Choose when the animation should be triggered.
da: Vælg, hvornår animationen skal udløses.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
da: Vælg, hvornår rullemenuen skal vises.

en: Choose when this interaction should be triggered
da: Vælg, hvornår denne interaktion skal udløses

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
da: Vælg, hvornår dette element skal vises baseret på et sæt betingelser. Flere betingelser kan tilføjes. Dato- og tidstilstand er baseret på dine tidszoneindstillinger i dine <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress generelle indstillinger">WordPress generelle indstillinger</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
da: Vælg hvor ikonet skal vises i knappen.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
da: Vælg, hvor rullemenuen skal placeres i forhold til overordnet modul.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
da: Vælg, hvor du vil have baggrundsbilledet placeret inden for dette element. Du vil måske placere baggrunden baseret på billedets fokuspunkt.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
da: Vælg om alle regler skal opfyldes

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
da: Vælg om citat ikonet skal være synligt.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
da: Vælg om denne toggle skulle starte i en åben eller lukket tilstand.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
da: Vælg, om skyderen bevæger sig vandret eller lodret.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
da: Vælg, om dette lærred skal tilføjes over eller under hovedindholdet på frontend.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
da: Vælg om du vil have, at skyggen vises uden for dit modul, løft modulet op fra siden eller inde i modulet, og indstil modulet nedad på siden.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
da: Vælg, hvilket breakpoint der skal udløse denne interaktion

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
da: Vælg hvilke kategorier du ønsker at inkludere i dit feed.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
da: Vælg hvilke kategorier du vil inkludere i skyderen.

en: Choose which categories you would like to include.
da: Vælge hvilke kategorier du ønsker at medtage.

en: Choose which element to extend attributes from.
da: Vælg, hvilket element der skal udvides attributter fra.

en: Choose which element to find and replace values from.
da: Vælg, hvilket element der skal bruges som kilde til søg og erstat-værdier.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
da: Vælg, hvilke ændrede felter der skal udvides fra kildeelementet.

en: Choose which module should receive the effect
da: Vælg, hvilket modul der skal modtage effekten

en: Choose which option group to extend from the source elements.
da: Vælg, hvilken indstillingsgruppe der skal udvides fra kildeelementerne.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
da: Vælg hvilken side af siden din sidebjælke vil være på. Denne indstilling styrer tekst orientering og grænsekontrol position.

en: Choose which type of products you would like to display.
da: Vælg, hvilken type produkter du vil vise.

en: Choose which types of attributes to copy.
da: Vælg, hvilke attributtyper der skal kopieres.

en: Choose which types of elements to extend to.
da: Vælg, hvilke elementtyper der skal udvides til.

en: Choose which types of elements to search within.
da: Vælg, hvilke elementtyper der skal søges i.

en: Choose your desired portfolio layout style.
da: Vælg dit ønskede port folio layout stil.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
da: Hvis du vælger "Cover", tvinges billedet til at fylde hele baggrundsområdet, hvor du klipper billedet, når det er nødvendigt. Hvis du vælger "Fit", sikrer du, at hele billedet altid er synligt, men det kan resultere i tomme mellemrum omkring billedet. Når den er indstillet til "Faktisk størrelse", bliver billedet slet ikke ændret.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
da: Chromium-browsere (Chrome, Edge osv.)

en: Circle
da: Cirkel

en: Circle Background Color
da: Cirkel Baggrundsfarve

en: Circle Background Opacity
da: Cirkel Baggrundsopacitet

en: Circle Color
da: Cirkel Farve

en: Circle Counter
da: Cirkel Tæller

en: Circle Counter Title
da: Cirkeltæller titel

en: Circle Counters
da: Cirkeltællere

en: Circular
da: Cirkulær

en: Clear
da: Ryd

en: Clear , Save to Library, Import, Export
da: Ryd, Gem I Bibliotek, Importér, Eksportér

en: Clear Layout
da: Ryd Layout

en: Cleared Layout
da: Ryddede Layout

en: Click
da: Klik

en: Click Here
da: Klik Her

en: Click Mode
da: Kliktilstand

en: Click here
da: Klik

en: Click here to login
da: Klik her for at logge ind

en: Clone
da: Klon

en: Cloned %s
da: Klonede %s

en: Cloned Column
da: Klonede Kolonne

en: Close
da: Luk

en: Close Active Tab
da: Luk Aktiv Fane

en: Close All
da: Luk Alle

en: Close Edit Canvas Modal
da: Luk Rediger Lærred-modal

en: Close Extend Attributes Modal
da: Luk Udvid Attributter-modal

en: Close History Modal
da: Luk Historikmodal

en: Close Modal
da: Luk modale

en: Close Page Settings Modal
da: Luk Modal For Sideindstillinger

en: Close Responsive & State Picker
da: Luk Vælger til Responsivitet Og Tilstand

en: Close Right Click Options
da: Luk Indstillinger For Højreklik

en: Close Search
da: Luk Søgning

en: Close Tab
da: Luk Fane

en: Close Tab Group
da: Luk Faneguppe

en: Closed Icon
da: Lukket ikon

en: Closed Title
da: Lukket titel

en: Closed Title Text
da: Tekst På Lukket Titel

en: Closed Title Text Color
da: Lukket titel tekst farve

en: Closed Toggle Background Color
da: Lukket skift-mellem baggrundsfarve

en: Clouds
da: Skyer

en: Clouds 2
da: Skyer 2

en: Code
da: Kode

en: Code AI
da: Kode AI

en: Code Snippet
da: Kodestykke

en: Code With AI
da: Kode med AI

en: Codes
da: Koder

en: Collapse
da: Sammenbrud

en: Collapse All
da: Skjul Alle

en: Collapse Empty Columns
da: Sammenklap Tomme Kolonner

en: Collapse Table Gutters and Borders
da: Fold bordrender og border sammen

en: Collapse Table Gutters and Borders.
da: Fold bordrender og border sammen.

en: Color
da: Farve

en: Color Burn
da: Farvebrænding

en: Color Dodge
da: Color dodge

en: Color Filters
da: Farvefiltre

en: Color Palette
da: Farvepalet

en: Color Palette Settings
da: Indstillinger For Farvepalette

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Colors
da: Farver

en: Column
da: Kolonne

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
da: Kolonne %s Baggrundsmaske Aspektforhold

en: Column %s Background Mask Blend Mode
da: Kolonne %s Baggrundsmaske blandingstilstand

en: Column %s Background Mask Color
da: Kolonne %s Baggrundsmaskefarve

en: Column %s Background Mask Height
da: Kolonne %s Baggrundsmaskehøjde

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
da: Kolonne %s Baggrundsmaske Vandret forskydning

en: Column %s Background Mask Position
da: Kolonne %s Baggrundsmaskeposition

en: Column %s Background Mask Size
da: Kolonne %s Baggrundsmaskestørrelse

en: Column %s Background Mask Style
da: Kolonne %s Baggrundsmaskestil

en: Column %s Background Mask Transform
da: Kolonne %s Baggrundsmaske Transform

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
da: Kolonne %s Baggrundsmaske Lodret forskydning

en: Column %s Background Mask Width
da: Kolonne %s Baggrundsmaskebredde

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
da: Kolonne %s Blandingstilstand for baggrundsmønster

en: Column %s Background Pattern Color
da: Kolonne %s Baggrundsmønsterfarve

en: Column %s Background Pattern Height
da: Kolonne %s Baggrundsmønsterhøjde

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
da: Kolonne %s Baggrundsmønster vandret forskydning

en: Column %s Background Pattern Repeat
da: Kolonne %s Gentag baggrundsmønster

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
da: Kolonne %s Baggrundsmønster Gentagelse Oprindelse

en: Column %s Background Pattern Size
da: Kolonne %s Baggrundsmønsterstørrelse

en: Column %s Background Pattern Style
da: Kolonne %s Baggrundsmønsterstil

en: Column %s Background Pattern Transform
da: Kolonne %s Transformation af baggrundsmønster

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
da: Kolonne %s Baggrundsmønster Lodret forskydning

en: Column %s Background Pattern Width
da: Kolonne %s Baggrundsmønsterbredde

en: Column 1
da: Kolonne 1

en: Column 1 Before
da: Kolonne 1 Før

en: Column 1 Main Element
da: Kolonne 1 Hovedelement

en: Column 2
da: Kolonne 2

en: Column 2 Before
da: Kolonne 2 Før

en: Column 2 Main Element
da: Kolonne 2 Hovedelement

en: Column 3
da: Kolonne 3

en: Column 3 Before
da: Kolonne 3 Før

en: Column 3 Main Element
da: Kolonne 3 Hovedelement

en: Column Class
da: Kolonneklasse

en: Column End
da: Kolonneslut

en: Column Inner
da: Indre Kolonne

en: Column Label
da: Kolonne etiket

en: Column Layout
da: Kolonne layout

en: Column Link Target
da: Mål for kolonnelink

en: Column Link URL
da: URL til kolonne-link

en: Column Minimum Width
da: Kolonnens Minimumsbredde

en: Column Reverse
da: Kolonne Omvendt

en: Column Span
da: Kolonnespænd

en: Column Start
da: Kolonnestart

en: Column Width
da: Kolonnebredde

en: Column Widths
da: Kolonnebredder

en: Columns
da: Kolonner

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
da: Kommasepareret liste over indlægstyper, der skal hentes taksonomier for. Hvis tom, returneres taksonomier for alle indlægstyper.

en: Command Center
da: Kommandocenter

en: Commands
da: Kommandoer

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment Avatar
da: Kommentar-avatar

en: Comment Body
da: Kommentar-body

en: Comment Content
da: Kommentar-indhold

en: Comment Count
da: Antal Kommentarer

en: Comment Count Text
da: Tekst Til Antal Kommentarer

en: Comment Meta
da: Kommentar-meta

en: Comment Text
da: Kommentartekst

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments Count
da: Kommentar-tæller

en: Common
da: Fælles

en: Company
da: Firma

en: Company Link URL
da: Firmalink URL

en: Company Text
da: Virksomhedstekst

en: Compare
da: Sammenlign

en: Compare: %s
da: Sammenlign: %s

en: Comparison operator.
da: Sammenligningsoperator.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
da: Fuldfør dit køb via pop op-vinduet for at opgradere Divi Cloud.

en: Conditions
da: Betingelser

en: Confetti
da: Konfetti

en: Configuration Error: Invalid data.
da: Konfigurationsfejl: Ugyldige data.

en: Configuration Error: Invalid provider.
da: Konfigurationsfejl: Ugyldig udbyder.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
da: Konfigurationsfejl: Der er ikke valgt nogen liste til denne formular.

en: Configure import options for your layout.
da: Konfigurer importindstillinger for dit layout.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Conical
da: Konisk

en: Contact Button
da: Kontakt-knap

en: Contact Form
da: Kontakt formular

en: Contact Forms
da: Kontaktformularer

en: Contact Title
da: Kontakt titel

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
da: Det kan hjælpe at kontakte din vært og bede dem om at øge følgende PHP-variabler: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Derudover kan en gennemgang af din firewall-fejloversigt (så som ModSecurity) afsløre falske positiver, som forhindrer lagringer i at blive gennemført.

en: Container
da: Beholder

en: Contains
da: Indeholder

en: Contains (LIKE)
da: Indeholder (LIKE)

en: Content
da: Indhold

en: Content Area
da: Indholdsområde

en: Content Area Background Color
da: Indholdsområde baggrundsfarve

en: Content Attributes
da: Indholdsattributter

en: Content Display
da: Indholdsvisning

en: Content Length
da: Indholdslængde

en: Content Max Width
da: Indhold Max Bredde

en: Content Settings
da: Indholdsindstillinger

en: Content Width
da: Indhold

en: Content cannot be empty.
da: Indholdet kan ikke være tomt.

en: Content conversion encountered a fatal error.
da: Konvertering af indhold stødte på en fatal fejl.

en: Content conversion failed: %s
da: Konvertering af indhold mislykkedes: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
da: Indhold som indtastes her, vil blive vist efter underoverskrift.

en: Content migration encountered a fatal error.
da: Migrering af indhold stødte på en fatal fejl.

en: Content migration failed: %s
da: Migrering af indhold mislykkedes: %s

en: Continue
da: Blive ved

en: Continue Automatic Slide on Hover
da: Fortsæt Automatisk Slide på Hover

en: Continue Editing
da: Fortsæt Redigering

en: Contrast
da: Kontroller

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
da: Styr, hvordan underelementer justeres. I flex-layout justerer dette elementer langs tværaksen. I grid-layout justerer dette elementer lodret inden for deres celler.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
da: Styr, hvordan underelementer fordeles langs hovedaksen. I flexlayouts fordeles elementer langs hovedaksen. I gitterlayouts justerer dette hele gitteret vandret inden i beholderen.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
da: Styr, hvordan indhold justeres langs tværaksen. I flex-layout justerer dette ombrudte linjer, når der er ekstra plads. I grid-layout justerer dette hele gitteret lodret inden for dets container.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
da: Styr, hvordan gitterelementer udfylder tomme områder i gitteret. Tæt pakning forsøger at udfylde huller med mindre elementer, mens sparsom bevarer den naturlige dokumentrækkefølge.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
da: Kontrollér hvor mange projekter der vises. Lad den være blank eller brug 0 til ikke at begrænse mængden.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
da: Styr, hvordan dette element opfører sig i en flexbox-beholder. Vælg "Krymp til at passe" for at tillade, at elementet krymper, når pladsen er begrænset, "Udvid til at udfylde" for at udvide og udfylde den tilgængelige plads, eller "Brugerdefineret" for manuel kontrol.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
da: Styr auto-placeringsalgoritmen for gitterelementer. Vælg række for at udfylde rækker først, eller kolonne for at udfylde kolonner først. Dette bestemmer, hvordan elementer automatisk flyder, når de ikke er placeret eksplicit.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
da: Styr retningen, som underelementer arrangeres i. Vælg række til vandret layout, kolonne til lodret layout eller deres omvendte varianter.

en: Control the playback speed of the animation.
da: Styr afspilningshastigheden for animationen.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
da: Styr ikonets størrelse ved at øge eller reducere skriftstørrelsen

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
da: Styr størrelsen på ikonet ved at øge eller formindske skrifttypestørrelsen.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
da: Styr stakrækkefølgen for dette lærred. Lærreder med højere z-index-værdier vises over lærreder med lavere z-index-værdier.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
da: Styr, om underelementer skal ombrydes til nye linjer, når de overstiger containerens bredde. Ingen ombrydning holder elementer på en enkelt linje, ombrydning tillader elementer at flytte til nye linjer, og ombryd omvendt ombryder i omvendt rækkefølge.

en: Controls
da: Kontroller

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
da: Styrer CSS-renderingsrækkefølgen. Højere tal udskrives til sidst og har forrang.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
da: Styrer visningen af lejlighedsfeltet (address_2) ved kassen.

en: Controls the display of the company field in checkout.
da: Styrer visningen af firmafeltet ved kassen.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
da: Styrer visningen af telefonfeltet ved kassen.

en: Conversion Failed
da: Konvertering mislykkedes

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
da: Konvertering gennemført. Element flyttet til Rows-biblioteket.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
da: Konvertering gennemført. Element flyttet til sektionsbiblioteket.

en: Convert Module To Row
da: Konverter modul til række

en: Convert Module To Section
da: Konverter modul til sektion

en: Convert Row To Section
da: Konverter række til sektion

en: Convert Selected Modules To Group
da: Konvertér valgte moduler til gruppe

en: Convert To Global
da: Konverter til global

en: Cookie Does Not Exist
da: Cookie findes ikke

en: Cookie Exists
da: Cookie findes

en: Cookie Name
da: Cookie navn

en: Cookie Value
da: Cookie værdi

en: Cookie Value Does Not Equal
da: Cookieværdi er ikke ens

en: Cookie Value Equals
da: Cookieværdi er lig

en: Copied %s
da: Kopierede %s

en: Copied Modules
da: Kopierede Moduler

en: Copy
da: Kopi

en: Copy %1$s
da: Kopiér %1$s

en: Copy %1$s Attributes
da: Kopiér %1$s-Attributter

en: Copy All Attributes
da: Kopiér alle attributter

en: Copy Attributes
da: Kopiér Attributter

en: Copy Children
da: Kopiér Underordnede

en: Copy From Template
da: Kopiér Fra Skabelon

en: Copy Item Styles
da: Kopiér Elementtypografier

en: Copy Module
da: Kopier modul

en: Copy Module Style
da: Kopiér Modulstil

en: Copy Parent
da: Kopiér Overordnet

en: Copy-Paste Module
da: Kopiér-Indsæt Modul

en: Corner Blob
da: Hjørneklat

en: Corner Lake
da: Hjørne sø

en: Corner Paint
da: Hjørne maling

en: Corner Pill
da: Hjørne pille

en: Corner Square
da: Hjørnepladsen

en: Count
da: Antal

en: Countdown Timer
da: Nedtælling Timer

en: Countdown Timers
da: Nedtællingstimer

en: Counter Amount
da: Tæller-nummer

en: Counter Container
da: Tælleropbevaring

en: Counter Title
da: Tællertitel

en: Coupon Form
da: Kuponformular

en: Coupon code
da: Kuponkode

en: Coupon:
da: Kupon:

en: Coupon: DIVI
da: Kupon: DIVI

en: Cover
da: Dækning

en: Create New Category
da: Opret Ny Kategori

en: Create New Category/Categories
da: Opret ny kategori/kategorier

en: Create New Tag
da: Opret Nyt Tag

en: Create New Tag(s)
da: Opret nye tag(s)

en: Create Template
da: Opret Skabelon

en: Create Your Page
da: Opret Din Side

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
da: Opret regler til at målrette og style bestemte underordnede gitterelementer ved hjælp af nth-child-selektorer. Definér brugerdefineret placering, spændvidde og layoutegenskaber for individuelle gitterelementer for at skabe komplekse, asymmetriske gitterlayouts.

en: Created Group
da: Oprettede Gruppe

en: Creating Preview Link...
da: Opretter forhåndsvisningslink...

en: Crosses
da: Kryds

en: Cubes
da: terninger

en: Currency
da: Valuta

en: Currency & Frequency
da: Valuta og Frekvens

en: Currency & Frequency Text
da: Valuta- og Frekvenstekst

en: Current %1$s Link
da: Nuværende %1$s-link

en: Current Category
da: Nuværende kategori

en: Current Date
da: Aktuel Dato

en: Current Element
da: Aktuelt Element

en: Current Element & Children
da: Aktuelt Element Og Underelementer

en: Current Element & Descendants
da: Aktuelt Element Og Efterkommere

en: Current page
da: Aktuel Side

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
da: Nuværende side-URL til at udlede current_page-loopkontekst i Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
da: Nuværende sides hoved-looptype fra indstillingskontekst til løsning af current_page-forespørgsel.

en: Current page number.
da: Aktuelt sidetal.

en: Current:
da: Nuværende:

en: Curve
da: Kurve

en: Curve 2
da: Kurve 2

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom Body
da: Brugerdefineret Primært Indhold

en: Custom CSS
da: Brugerdefineret CSS

en: Custom CSS Settings
da: Brugerdefinerede CSS-Indstillinger

en: Custom Condition
da: Brugerdefineret Betingelse

en: Custom Date Format
da: Brugerdefineret Datoformat

en: Custom Field
da: Brugerdefineret felt

en: Custom Field Value
da: Brugerdefineret feltværdi

en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede Felter

en: Custom Footer
da: Brugerdefineret Sidefod

en: Custom Header
da: Brugerdefineret Sidehoved

en: Custom Link Text
da: Brugerdefineret linktekst

en: Custom Order (WooCommerce)
da: Brugerdefineret Rækkefølge (WooCommerce)

en: Custom Size
da: Brugerdefineret størrelse

en: Custom Taxonomy Name
da: Brugerdefineret taksonominavn

en: Custom field name
da: Brugerdefineret feltnavn

en: Custom field value
da: Brugerdefineret feltværdi

en: Custom nth-child Rule
da: Brugerdefineret nth-child-Regel

en: Customize Builder Settings Toolbar
da: Tilpas Builder-Indstillingsværktøjslinje

en: Customize Settings Toolbar
da: Tilpas Indstillingsværktøjslinje

en: Cut
da: Slet

en: Cut %1$s
da: Klip %1$s

en: Cut Children
da: Klip Underordnede

en: Cut Module
da: Fjern modul

en: Cut Parent
da: Klip Overordnet

en: Daily
da: Dagligt

en: Dark
da: Mørk

en: Dark Text Color
da: Mørk tekstfarve

en: Darken
da: Gør mørkere

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Dashed
da: Stiplet

en: Date
da: Dato

en: Date & Time
da: Dato tid

en: Date Archive
da: Datoarkiv

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date archive pages do not have editable page settings.
da: Datoarkivsider har ikke redigerbare sideindstillinger.

en: Date: new to old
da: Daot: ny til gammel

en: Date: old to new
da: Dato: gammel til ny

en: DateTime
da: Dato/Tid

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Day: %s
da: Dag: %s

en: Days
da: Dage

en: Decrease
da: Formindsk

en: Decrease Font Size
da: Formindsk skriftstørrelse

en: Decrease Module Bottom Padding
da: Sænk modul-bundindrykning

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
da: Sænk modul-bundindrykning med 10px

en: Decrease Module Left Padding
da: Sænk modul-venstre indrykning

en: Decrease Module Left Padding by 10px
da: Sænk modul-venstre indrykning med 10px

en: Decrease Module Padding
da: Reducer modul padding

en: Decrease Module Padding By 10px
da: Reducer modul padding med 10px

en: Decrease Module Right Padding
da: Sænk modul-højre indrykning

en: Decrease Module Right Padding by 10px
da: Sænk modul-højre indrykning med 10px

en: Decrease Module Top Padding
da: Sænk modul-topindrykning

en: Decrease Module Top Padding by 10px
da: Sænk modul-topindrykning med 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
da: Sænk række-bundindrykning

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
da: Sænk række-bundindrykning med 10px

en: Decrease Row Left Padding
da: Sænk række-venstre indrykning

en: Decrease Row Left Padding by 10px
da: Sænk række-venstre indrykning med 10px

en: Decrease Row Padding
da: Forminds rækkekanttykkelse

en: Decrease Row Padding By 10px
da: Formindsk rækkekanttykkelse med 10px

en: Decrease Row Right Padding
da: Sænk række-højre indrykning

en: Decrease Row Right Padding by 10px
da: Sænk række-højre indrykning med 10px

en: Decrease Row Top Padding
da: Sænk række-topindrykning

en: Decrease Row Top Padding by 10px
da: Sænk række-topindrykning med 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
da: Sænk sektion-bundindrykning

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
da: Sænk sektion-bundindrykning med 10px

en: Decrease Section Left Padding
da: Sænk sektion-venstre indrykning

en: Decrease Section Left Padding by 10px
da: Sænk sektion-venstre indrykning med 10px

en: Decrease Section Padding
da: Formindsk sektionskanttykkelse

en: Decrease Section Padding By 10px
da: Formindsk sektionskanttykkelse med 10px

en: Decrease Section Right Padding
da: Sænk sektion-højre indrykning

en: Decrease Section Right Padding by 10px
da: Sænk sektion-højre indrykning med 10px

en: Decrease Section Top Padding
da: Sænk sektion-topindrykning

en: Decrease Section Top Padding by 10px
da: Sænk sektion-topindrykning med 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
da: Reducer uigennemsigtigheden af cirkulens uopfyldte plads for at gøre farven falme ind i baggrunden.

en: Default
da: Standard

en: Default (Menu ordering + name)
da: Standard (menurækkefølge + navn)

en: Default Interaction Mode
da: Standard Interaktionstilstand

en: Default Preset
da: Standard forudindstilling

en: Default Sorting
da: Standard sortering

en: Default State
da: Standardtilstand

en: Default Website Template
da: Standardwebsite-skabelon

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
da: Definer et tal for cirklen tælleren. (Må ikke indeholde procenttegnet, brug muligheden nedenfor.). <strong>Bemærk: Du kan kun bruge naturlige tal fra 0 til 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
da: Definer et tal for tælleren. (Må ikke indeholde procenttegnet, brug muligheden nedenfor.)

en: Define a percentage for this bar.
da: Definer en procentsats for denne bjælke.

en: Define a sub title for the table if desired.
da: Definer en Undertitel for tabellen, hvis det ønskes.

en: Define a title for the pricing table.
da: Definer en titel for pris tabellen.

en: Define a title for your contact form.
da: Definer en titel til din kontaktformular.

en: Define a title.
da: Definer en titel.

en: Define an album name.
da: Definer et albumnavn.

en: Define an artist name.
da: Definer et kunstnernavn.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst til næste-linket. Du kan bruge variablen %title% til at inkludere indlæggets titel. Lad stå tomt for standard.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst for det næste link. Du kan bruge <strong>%title</strong> variablen til at inkludere indlægsoverskriften. Blank for standard.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst til forrige-linket. Du kan bruge variablen %title% til at inkludere indlæggets titel. Lad stå tomt for standard.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
da: Angiv brugerdefineret tekst til det tidligere link. Du kan bruge <strong>%title</strong> variablen til at inkludere indlægsoverskriften. Blank for standard.

en: Define how bright the colors should be.
da: Definer titelteksten til dit dias.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
da: Definer, hvordan forskellige lyse og mørke områder skal være.

en: Define how intense the color saturation should be.
da: Definer titelteksten til dit dias.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
da: Angiv, hvor meget dette element skal vokse i forhold til andre flex-elementer, når der er ekstra plads. En højere værdi betyder, at elementet optager mere af den tilgængelige plads end de andre. Sæt til 0 for at forhindre vækst.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
da: Angiv, hvor meget dette element skal krympe i forhold til andre flex-elementer, når der ikke er plads nok. En højere værdi betyder, at elementet krymper mere end de andre. Sæt til 0 for at forhindre krympning.

en: Define how transparent or opaque this should be.
da: Definer, hvor gennemsigtig eller uigennemsigtig dette skal være.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
da: Definér animationsindstillingerne, der anvendes, mens brugeren ruller. Animationen begynder, når elementet kommer ind i browserens visningsområde, og slutter, når det forlader visningsområdet.

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
da: Definer lydfilen til brug i modulet. Hvis du vil fjerne en lydfil fra modulet, skal du blot slette URL fra feltet indstillinger.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
da: Definér kolonneskabelonen med CSS-syntaksen grid-template-columns. Brug værdier som "1fr 2fr 1fr" til proportionale kolonner, "200px auto 100px" til blandede enheder eller "repeat(3, 1fr)" til gentagne mønstre.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
da: Angiv længden på automatisk genererede uddrag. Blank for standard (270)

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
da: Angiv den længde, du vil have din gradient til at strække sig over, i en enhed efter eget valg. Hvis gradientens længde på noget tidspunkt er mindre end beholderens størrelse, vil det sidste farvestop i gradienten udfylde den resterende plads.

en: Define the method, used for the parallax effect.
da: Definer den metode, der anvendes til parallakse effekt.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
da: Definer antal billeder, der skal vises pr side.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
da: Definer antallet af projekter, der skal vises pr side.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
da: Definer antallet af projekter, der skal vises pr side.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
da: Definér rækkeskabelonen med CSS-syntaksen grid-template-rows. Brug værdier som "auto 200px auto" til blandet dimensionering, "repeat(3, 1fr)" til lige proportioner eller specifikke mål for præcis kontrol.

en: Define the size for implicit columns that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the width of overflow columns.
da: Definér størrelsen på implicitte kolonner, der oprettes automatisk, når gitterelementer placeres uden for det eksplicit definerede gitter. Dette styrer bredden på overløbskolonner.

en: Define the size for implicit rows that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the height of overflow rows.
da: Definér størrelsen på implicitte rækker, der oprettes automatisk, når gitterelementer placeres uden for det eksplicit definerede gitter. Dette styrer højden på overløbsrækker.

en: Define the text for the slide button
da: Definer tekst til dias-knappen

en: Define the text of the form submit button.
da: Definér tekst for indsend-knappen

en: Define the text which will be displayed on the login button.
da: Angiv teksten, der skal vises på login-knappen.

en: Define the title text for your slide.
da: Definer titelteksten til dit dias.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
da: Angiv det unikke ID for dette felt. Du bør kun bruge engelske tegn uden særlige tegn og mellemrum.

en: Define the units of your gradient stop positions.
da: Definer enhederne for dine gradientstoppositioner.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
da: Definer den lodrette offset afstand fra den nederste kant af browservinduet

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
da: Definer den lodrette forskydningsafstand fra den nederste kant af browservinduet.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
da: Definer den lodrette offset afstand fra den øverste kant af browservinduet

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
da: Definer den lodrette forskydningsafstand fra den øverste kant af browservinduet.

en: Define whether or not the field should be visible.
da: Angiv om feltet skal være synligt eller ej.

en: Define whether the field should be required or optional
da: Angiv om feltet skal være påkrævet eller valgfrit

en: Delay before the effect is executed
da: Forsinkelse, før effekten udføres

en: Delete
da: Slet

en: Delete %1$s
da: Slet %1$s

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Delete Canvas
da: Slet lærred

en: Delete Global Color
da: Slet global farve

en: Delete Global Layout
da: Slet Globalt Layout

en: Delete Gradient
da: Slet Farveforløb

en: Delete Grid Offset Rule
da: Slet Regel For Gitterforskydning

en: Delete Item
da: Slet Element

en: Delete Module
da: Slet modul

en: Delete Preset
da: Slet forudindstilling

en: Delete Template
da: Slet Skabelon

en: Deleted template
da: Slettet skabelon

en: Dense
da: Tæt

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description Type
da: Beskrivelse Type

en: Design Attributes
da: Designattributter

en: Design Settings
da: Designindstillinger

en: Design Settings and Advanced Module Settings
da: Designindstillinger og Avancerede Modulindstillinger

en: Desktop View
da: Desktopvisning

en: Detach From Global
da: Løsne fra Global

en: Detach From Variable
da: Frigør Fra Variabel

en: Device
da: Enhed

en: Diagonal Bars 2
da: Diagonale stænger 2

en: Diagonal Lines
da: Diagonale linjer

en: Diagonal Pills
da: Diagonale piller

en: Diagonal Stripes
da: Diagonale striber

en: Diagonal Stripes 2
da: Diagonale striber 2

en: Diamonds
da: Diamanter

en: Difference
da: Forskel

en: Direction
da: Retning

en: Disable Builder
da: Deaktivér Builder

en: Disable Global
da: Deaktiver global

en: Disable Item
da: Deaktiver Element

en: Disable Preset
da: Deaktiver forudindstilling

en: Disable Template
da: Deaktiver Skabelon

en: Disable on
da: Deaktiver på

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
da: Deaktiver denne indstilling hvis du vil ignorerer manuelt angivne uddrag og altid genererer det automatisk.

en: Disabled Button
da: Deaktiveret knap

en: Disabled On
da: Deaktiveret På

en: Disabled template
da: Deaktiveret skabelon

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
da: Deaktivering af kugler fjerner de kuglepunkter, der vises ved siden af hvert listepunkt i pristabellens funktionsområde.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
da: Deaktivering af forfatterens avatar fjerner profilbillede fra modulet.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
da: Hvis du deaktiverer grænseseparatoren, fjernes den solide linje, der vises til venstre eller højre for sidepanelets widgets.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
da: Hvis du deaktiverer kommentarantalet, fjernes antallet af kommentarer fra toppen af modulet.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
da: Hvis du deaktiverer svarknappen, forhindres besøgende i at oprette trådte kommentarer.

en: Discard & Exit
da: Slet og afslut

en: Discard All Changes
da: Kasser alle ændringer

en: Display Again After
da: Vis Igen Efter

en: Display Conditions
da: Visningsbetingelser

en: Display Name
da: Vist Navn

en: Display Only If
da: Vis kun hvis

en: Display Only If Author
da: Vis Kun Hvis Forfatter

en: Display Only If Browser
da: Vis kun hvis browser

en: Display Only If Category Page
da: Vis kun hvis kategoriside

en: Display Only If Current Date
da: Vis kun hvis aktuel dato

en: Display Only If Logged In Status
da: Vis Kun Efter Logget Ind-Status

en: Display Only If Operating System
da: Vis kun hvis operativsystem

en: Display Only If Post Category
da: Vis kun hvis postkategori

en: Display Only If Post Tag
da: Vis kun hvis Post Tag

en: Display Only If Post Type
da: Vis kun hvis posttype

en: Display Only If Tag Page
da: Vis kun hvis tag-side

en: Display Only If User
da: Vis kun hvis bruger

en: Display Only If User Role
da: Vis kun hvis brugerrolle

en: Display Only on
da: Vis Kun På

en: Display Only on Date Archives
da: Vises kun på datoarkiver

en: Display Order
da: Visningsrækkefølge

en: Display a message.
da: Vis Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
da: Vis punktnavigation for karrusellen.

en: Display if all conditions are true
da: Vises, hvis alle betingelser er sande

en: Display if any condition is true
da: Vis, hvis en betingelse er sand

en: Display navigation arrows on the carousel.
da: Vis navigationspile i karrusellen.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
da: Vis indlæg for den aktuelle side. Nyttig på arkiv- og indekssider.

en: Divi Builder Layout
da: Divi Builder-layout

en: Divi Builder Layouts
da: Layouts Til Divi Builder

en: Divi Documentation
da: Divi-dokumentation

en: Divi Icons
da: Divi ikoner

en: Divi Library
da: Divi-bibliotek

en: Divi Role Editor
da: Divi Rolleeditor

en: Divi Role Editor Settings
da: Indstillinger For Divi Rolleeditor

en: Divi Theme Builder Set
da: Divi Theme Builder-sæt

en: Divi Theme Builder Template
da: Divi Theme Builder-skabelon

en: Divi Theme Builder Templates
da: Divi Theme Builder-skabeloner

en: Divider
da: Skillelinje

en: Divider Arrangement
da: Delervægt

en: Divider Color
da: Kantfarve

en: Divider Flip
da: Skillelinje

en: Divider Height
da: Delervægt

en: Divider Style
da: Delerstil

en: Divider Weight
da: Delervægt

en: Dividers
da: Skillelinje

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
da: Dividere kan placeres enten over eller under sektionsindhold. Hvis der placeres over sektionsindhold, vil moduler og rækker inden for sektionen blive gemt bag skilleren, når de overlapper hinanden.

en: Division require one value to be unitless
da: Division kræver, at én værdi er uden enhed

en: Do Not Stick
da: Hold dig ikke

en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
da: Indeholder Ikke (NOT LIKE)

en: Does not Contain
da: Indeholder ikke

en: Does not Equal
da: Er ikke Lige

en: Does not Exist
da: Eksisterer ikke

en: Don't Append
da: Tilføj Ikke

en: Don't Restore
da: Gendan Ikke

en: Don't display on
da: Vis ikke på

en: Don't display on posts authored by
da: Vis ikke på indlæg forfattet af

en: Don't display on search results for
da: Vis ikke i søgeresultater for

en: Don't display to
da: Vis ikke til

en: Don't display to users who have
da: Vis ikke til brugere, der har

en: Don't display to users who have visited
da: Vis ikke til brugere, der har besøgt

en: Dot Alignment
da: Punktjustering

en: Dot Color
da: Prikfarve

en: Dot Navigation
da: Priknavigation

en: Dot Position
da: Punktplacering

en: Dot Size
da: Prikstørrelse

en: Dotted
da: Prikket

en: Double
da: Dobbelt

en: Down
da: Nedad

en: Download Backup
da: Hent sikkerhedskopi

en: Download Backup Before Importing
da: Download Backup Før Import

en: Downwards
da: Nedad

en: Draft
da: Kladde

en: Drag n Drop
da: Træk Og Slip

en: Drag to resize
da: Træk for at ændre størrelse

en: Draggable On Mobile
da: Trækbar på mobil

en: Dragged module
da: Trukket modul

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Dropdown Alignment
da: Rullemenujustering

en: Dropdown Direction
da: Rullemenuens Retning

en: Dropdown Menu
da: Rullemenulinks

en: Dropdown Menu Active Link Color
da: Dropdown-menu Aktiv linkfarve

en: Dropdown Menu Animation
da: Drop-down-menu animation

en: Dropdown Menu Background Color
da: Drop-down-menu baggrundsfarve

en: Dropdown Menu Container
da: Rullemenubeholder

en: Dropdown Menu Line Color
da: Drop-down-menu linjefarve

en: Dropdown Menu Links
da: Rullemenulinks

en: Dropdown Menu Text Color
da: Drop-down-menu tekstfarve

en: Dropdown Menus
da: Dropdown-menuer

en: Dropdown Offset
da: Rullemenu-forskydning

en: Dropdown Position
da: Rullemenuplacering

en: Dropdowns
da: Rullemenuer

en: Duplicate
da: Duplikere

en: Duplicate %1$s
da: Duplikér %1$s

en: Duplicate %s
da: Dupliker %s

en: Duplicate Canvas
da: Dupliker lærred

en: Duplicate Grid Offset Rule
da: Duplikér Regel For Gitterforskydning

en: Duplicate Item
da: Duplikér Element

en: Duplicate Module
da: Dupliker modul

en: Duplicate Preset
da: Dupliker forudindstilling

en: Duplicate Template
da: Dupliker Skabelon

en: Duplicate property "%s" found.
da: Dubleret egenskab "%s" fundet.

en: Duplicated layout
da: Duplikeret layout

en: Duplicated template
da: Duplikeret skabelon

en: Dynamic Content
da: Dynamisk indhold

en: Dynamic Content Custom Fields
da: Dynamisk Indhold: Brugerdefinerede Felter

en: Dynamic Posts
da: Dynamiske Indlæg

en: Edit
da: Redigere

en: Edit %1$s Layout
da: Rediger %1$s-layout

en: Edit %s
da: Rediger %s

en: Edit Attribute
da: Rediger Attribut

en: Edit Body Template
da: Rediger Hovedindholdsskabelon

en: Edit Borders
da: Rediger Kanter

en: Edit Buttons
da: Rediger Knapper

en: Edit Canvas
da: Rediger Lærred

en: Edit Canvas Settings
da: Rediger Lærredindstillinger

en: Edit Colors
da: Rediger Farver

en: Edit Configuration
da: Rediger Konfiguration

en: Edit Content
da: Rediger Indhold

en: Edit Element Above
da: Redigér Element Ovenfor

en: Edit Element Below
da: Redigér Element Nedenfor

en: Edit First Child Element
da: Redigér Første Underordnede Element

en: Edit Fonts
da: Rediger Skrifttyper

en: Edit Footer Template
da: Rediger Footerskabelon

en: Edit Global Canvas
da: Rediger Globalt Lærred

en: Edit Global Color
da: Rediger global farve

en: Edit Global Items
da: Rediger Globale Elementer

en: Edit Grid Offset Rule
da: Redigér Regel For Gitterforskydning

en: Edit Header Template
da: Rediger Headerskabelon

en: Edit Image With AI
da: Rediger billede med AI

en: Edit Interaction
da: Redigér Interaktion

en: Edit Item
da: Rediger Element

en: Edit Layout
da: Rediger Layout

en: Edit Page
da: Rediger Side

en: Edit Parent Element
da: Redigér Overordnet Element

en: Edit Post
da: Rediger Indlæg

en: Edit Preset
da: Rediger Forudindstilling

en: Edit Profile
da: Rediger Profil

en: Edit Responsive Values
da: Rediger Responsive Værdier

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
da: Rediger Sæt

en: Edit Snippet
da: Redigér snippet

en: Edit Template
da: Rediger Skabelon

en: Edit Template Layout
da: Rediger Skabelonlayout

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
da: Rediger Skabelon

en: Edit Theme Builder
da: Rediger Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
da: Rediger Theme Builder-element

en: Edit With Divi
da: Rediger Med Divi

en: Edit With Theme Builder
da: Rediger Med Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
da: Rediger med Divi Builder

en: Edited %s
da: Redigerede %s

en: Edited %s Child Modules
da: Redigerede Underordnede Moduler For %s

en: Edited Local Attributes
da: Redigerede Lokale Attributter

en: Editing: %s
da: Redigerer: %s

en: Editor
da: Redaktør

en: Effect Action
da: Effekthandling

en: Effects
da: Effekter

en: Element Label
da: Elementetiket

en: Element Type
da: Elementtype

en: Elements
da: Elementer

en: Elliptical
da: Elliptisk

en: Email
da: E-mail

en: Email Account
da: E-mailkonto

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Email Field
da: E-mailfelt

en: Email Fullwidth
da: Side Fuldbredde

en: Email Optin
da: E-Mail Optin

en: Email Provider Account Setup Documentation
da: E-mailudbyder-kontoopsætningsdokumentation

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable %s
da: Aktiver %s

en: Enable Admin Bar
da: Aktivér Administrationsbjælke

en: Enable Condition
da: Aktiver tilstand

en: Enable Raw HTML
da: Aktivér Rå HTML

en: Enable Redirect URL
da: Aktiver omdirigerings URL

en: Enable Template
da: Aktiver Skabelon

en: Enable Title
da: Aktivér titel

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
da: Aktivér loop-funktionalitet for dynamisk at vise gentaget indhold fra databasen baseret på dine forespørgselsindstillinger.

en: Enable or disable pagination for this feed.
da: Aktiver eller deaktiver sideinddelingen for dette feed.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
da: Aktivér dette for at få animationen til at gentage uendeligt.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
da: Aktiverer animerede overgange mellem standard- og klæbrige typografier, når elementet bliver "fastgjort".

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
da: Aktiverede animerede overgange mellem standard- og klæbende stilarter, når elementet sætter sig fast

en: Enabled template
da: Aktiveret skabelon

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
da: Når Conditional Logic er slået til, er dette felt kun synligt når nogle eller alle af nedenstående regler er opfyldt<br><strong>Note:</strong> Kun felter med et unikt og ikke-tomt felt-ID kan bruges

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
da: Aktivering af denne mulighed vil tilføje grænser til indtastningsfelter, når fokuseret.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
da: Aktivering af dette vil udvide inputfeltet til 100% af modulets bredde.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
da: Aktivér dette for at lade karrusellen automatisk gennemgå alle slides.

en: End
da: Slut

en: End Position
da: Slutposition

en: Ending
da: Slutning

en: Ending %s
da: Slut %s

en: Ending Blur
da: Slutsløring

en: Ending Offset
da: Slutforskydning

en: Ending Opacity
da: Slutte uigennemsigtighed

en: Ending Rotation
da: Afslutning af rotation

en: Ending Scale
da: Afslutningsskala

en: Enhance
da: Forbedre

en: Enter Custom Attribute
da: Indtast Brugerdefineret Attribut

en: Enter Custom Meta Key
da: Indtast Brugerdefineret Metanøgle

en: Enter Preview Mode
da: Gå til forhåndsvisningstilstand

en: Enter a name for your %s.
da: Indtast et navn til din %s.

en: Enter a name for your canvas.
da: Indtast et navn til dit lærred.

en: Enter a name for your exported file.
da: Indtast et navn til din eksporterede fil.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
da: Indtast en adresse til kortets midtpunkt, og adressen vil blive geo-kodet og vises på kortet nedenfor.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
da: Indtast en adresse til dette kort pin, og adressen vil blive geo-kodet og vises på kortet nedenfor.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
da: Indtast et tilpasset nth-child-mønster (f.eks. 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
da: Indtast meta-nøgle

en: Enter meta value
da: Indtast meta-værdi

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
da: Angiv navnet på HTML-attributten (f.eks. class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
da: Indtast URL'en for knappen.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
da: Angiv attributværdien, der skal skiftes/tilføjes/fjernes

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
da: Angiv navnet på cookien (f.eks. user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
da: Angiv cookieværdien, der skal skiftes/tilføjes/fjernes

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
da: Indtast navnet på det brugerdefinerede felt (meta-nøgle), du vil forespørge. Dette er nøglen, der er gemt i tabellen post_meta, som identificerer dit brugerdefinerede felt.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
da: Indtast værdien for det brugerdefinerede felt, du vil matche imod. Dette er værdien, der er gemt i tabellen post_meta, som du vil filtrere indlæg efter.

en: Enter the new value that will replace the found value.
da: Indtast den nye værdi, som skal erstatte den fundne værdi.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
da: Indtast den numeriske værdi for grid-egenskaben (f.eks. kolonnens spænd: 1)

en: Enter the text for the Button.
da: Indtast teksten for knappen.

en: Enter the text for this list item.
da: Indtast teksten til dette listeelement.

en: Enter the value you want to find and replace.
da: Indtast den værdi, du vil søge efter og erstatte.

en: Enter your address to view shipping options.
da: Indtast din adresse for at se leveringsmuligheder.

en: Enter your page title here.
da: Indtast din side titel her.

en: Entire Page
da: Hele Siden

en: Equal Columns
da: Lige Store Kolonner

en: Equal Fixed Width Columns
da: Kolonner Med Ens Fast Bredde

en: Equal Height Rows
da: Rækker Med Ens Højde

en: Equal Minimum Width Columns
da: Kolonner Med Ens Minimumsbredde

en: Equal Width Columns
da: Kolonner Med Ens Bredde

en: Equalize Column Heights
da: Udjævn kolonne højder

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
da: Udjævning af kolonne højder tvinger alle kolonner til at antage højden af den højeste kolonne i rækken. Alle kolonner vil have samme højde, hvilket giver et ensartet udseende

en: Equals
da: Lige med

en: Equals (=)
da: Lig Med (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
da: Fejl ved rendering af Shortcode-modulet med shortcode-navnet %1$s og shortcode-indholdet %2$s

en: Even Items
da: Lige Elementer

en: Events
da: Hændelser

en: Every Eighth Item
da: Hvert Ottende Element

en: Every Fifth Item
da: Hvert Femte Element

en: Every Fourth Item
da: Hvert Fjerde Element

en: Every Ninth Item
da: Hvert Niende Element

en: Every Other
da: Hver anden

en: Every Seventh Item
da: Hvert Syvende Element

en: Every Sixth Item
da: Hvert Sjette Element

en: Every Tenth Item
da: Hvert Tiende Element

en: Every Third Item
da: Hvert Tredje Element

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Excerpt Length
da: Uddragslængde

en: Exclude Categories
da: Ekskluder kategorier

en: Exclude Current %s
da: Udelad Nuværende %s

en: Exclude Current Post
da: Udelad Aktuelt Indlæg

en: Exclude From
da: Ekskluder Fra

en: Exclude From: %1$s
da: Ekskluder Fra: %1$s

en: Exclude Pages
da: Ekskluder sider

en: Exclude Posts
da: Ekskluder indlæg

en: Exclude Posts With Specific Terms
da: Udelad Indlæg Med Specifikke Termer

en: Exclude Specific Posts
da: Udelad Specifikke Indlæg

en: Excluded Item
da: Ekskluderet objekt

en: Excluded Item Text
da: Tekst For Udelukket Element

en: Excluded Search Queries
da: Ekskluderede søgeforespørgsler

en: Exclusion
da: Eksklusion

en: Execute Selected Option
da: Udfør Valgt Indstilling

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
da: Udfør Valgt Indstilling i Vælger til Responsiv Tilstand

en: Exist
da: Eksisterer

en: Existing Page Layout
da: Eksisterende Sidelayout

en: Existing Post Layout
da: Eksisterende Indlægslayout

en: Exit
da: Afslut

en: Exit Builder
da: Afslut Builder

en: Exit Dropdown
da: Luk rullemenu

en: Exit Preview
da: Afslut forhåndsvisning

en: Exit Preview Mode
da: Afslut forhåndsvisningstilstand

en: Exit To Dashboard
da: Afslut Til Kontrolpanel

en: Exit To Editor
da: Afslut Til Editor

en: Exit To Front End
da: Afslut Til Frontend

en: Exit To WordPress Dashboard
da: Afslut Til WordPress-kontrolpanelet

en: Exit To WordPress Editor
da: Afslut Til WordPress-editoren

en: Exit Visual Builder
da: Afslut Visual Builder

en: Exit to Backend
da: Afslut Til Backend

en: Exit to Backend Builder
da: Afslut Til Backend Builder

en: Expand
da: Udvid

en: Expand All
da: Udvid Alle

en: Expand And Fill
da: Udvid og fyld

en: Expand Modal
da: Udvid modal

en: Export
da: Eksportér

en: Export & Import
da: Eksportér og importér

en: Export Canvas
da: Eksportér lærred

en: Export File Name
da: Eksporter filnavn

en: Export Layout
da: Eksportlayout

en: Export Options
da: Eksportindstillinger

en: Export Presets
da: Eksporter Forudindstillinger

en: Export Templates
da: Eksportér Skabeloner

en: Export Variables
da: Eksporter Variabler

en: Extend %1$s Attributes
da: Udvid %1$s-Attributter

en: Extend %1$s Content Attributes
da: Udvid %1$s-Indholdsattributter

en: Extend %1$s Design Attributes
da: Udvid %1$s-Designattributter

en: Extend %1$s Preset
da: Udvid %1$s-Forudindstilling

en: Extend %1$s Presets
da: Udvid %1$s-Forudindstillinger

en: Extend %1$s Style Attributes
da: Udvid %1$s-Typografiattributter

en: Extend All %1$s Attributes
da: Udvid Alle %1$s-Attributter

en: Extend Attributes
da: Udvid Attributter

en: Extend From Element
da: Udvid Fra Element

en: Extend Select Content Attributes
da: Udvid Valgte Indholdsattributter

en: Extend Select Design Attributes
da: Udvid Valgte Designattributter

en: Extend Select Presets
da: Udvid Valgte Forudindstillinger

en: Extend Select Style Attributes
da: Udvid Valgte Typografiattributter

en: Extend To Element Type
da: Udvid Til Elementtype

en: Extend To Location
da: Udvid Til Placering

en: Extended Attributes
da: Udvidede Attributter

en: External Article
da: Ekstern Artikel

en: External Link
da: Eksternt Link

en: Facebook Profile Url
da: Facebook Profil URL

en: Fade
da: Falm

en: Fade In
da: Udtoning

en: Fading In and Out
da: Fading ind og ud

en: Fading in & Out
da: Fade ind og ud

en: Failed to create post.
da: Kunne ikke oprette indlæg.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
da: Kunne ikke oprette dit layout. Prøv igen senere.

en: Failed to delete global canvas.
da: Kunne ikke slette globalt lærred.

en: Failed to duplicate post.
da: Kunne ikke duplikere indlægget.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
da: Kunne ikke duplikere dit layout. Prøv igen senere.

en: Failed to load the Theme Builder.
da: Kunne ikke indlæse Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
da: Kunne ikke indlæse dine eksisterende elementer. Prøv igen senere.

en: Failed to move post to trash.
da: Kunne ikke flytte indlægget til papirkurven.

en: Failed to update breakpoints.
da: Kunne ikke opdatere breakpoints.

en: Featured Background Color
da: Fremhævet baggrundsfarve

en: Featured Body Text Color
da: Fremhævet Body Text Color

en: Featured Bullet Color
da: Fremhævet kulørfarve

en: Featured Currency & Frequency Text Color
da: Tekstfarve For Fremhævet Valuta Og Frekvens

en: Featured Excluded Item Color
da: Udvalgte ekskluderede produktfarve

en: Featured Header Background Color
da: Fremhævet baggrundsfarve

en: Featured Image
da: Udvalgt billede

en: Featured Image Alt Text
da: Alt-tekst til udvalgt billede

en: Featured Image Height
da: Udvalgt billedhøjde

en: Featured Image Max Height
da: Udvalgt billede Maks. højde

en: Featured Image Max Width
da: Udvalgt billede Maks. bredde

en: Featured Image Overlay
da: Fremhævet billede overlag

en: Featured Image Placement
da: Udvalgt billedeplacering

en: Featured Image Title Text
da: Titeltekst til udvalgt billede

en: Featured Image Width
da: Udvalgt billedbredde

en: Featured Price Text Color
da: Fremhævet pris tekst farve

en: Featured Pricing Area Background Color
da: Udvalgte prisområde Baggrundsfarve

en: Featured Products
da: Udvalgte produkter

en: Featured Subtitle Text Color
da: Udvalgte underteksttekst Farve

en: Featured Table
da: Udvalgt tabel

en: Featured Title Text Color
da: Udvalgte Titel Tekstfarve

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
da: Udvalgte prisborde har en dropshadow, der hjælper dem med at skille sig ud fra resten. Denne skygge kan deaktiveres, hvis du ønsker det.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
da: Udvælgelse af en tabel, vil få den til at skille sig ud fra de andre.

en: Fetch
da: Hent

en: Field
da: Felt

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
da: Felt Findes Ikke (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
da: Felt Findes (EXISTS)

en: Field ID
da: Felt ID

en: Field Information
da: Feltoplysninger

en: Field Label
da: Feltmærke

en: Field Labels
da: Feltmærker

en: Field Name
da: Feltnavn

en: Field Options
da: Feltvalg

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
da: Felt, som resultater skal sorteres efter (sendes direkte til WordPress-forespørgslen)

en: Fields
da: Felter

en: Fields Label Position
da: Felter Label Position

en: Fields Placeholder
da: Felter pladsholder

en: Fields Width
da: Felter Bredde

en: Filter Color
da: Filterfarve

en: Filter Criteria
da: Filterkriterier

en: Filter Criteria Text
da: Tekst Til Filterkriterier

en: Filter Global Color
da: Filtrér Global Farve

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
da: Filtrér indlæg baseret på meta-værdier. Brug dette til at oprette komplekse forespørgsler, der matcher indlæg med specifikke brugerdefinerede feltdata, f.eks. kun at vise indlæg med en bestemt meta-værdi.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
da: Filtrér løkken, så den udelader indlæg, der har de specifikke taksonomitermer, du angiver. Brug dette til at fjerne indhold med bestemte kategorier, tags eller andre taksonomier fra dine resultater.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
da: Filtrér løkken, så den kun inkluderer indlæg, der har de specifikke taksonomitermer, du angiver. Brug dette til at indsnævre resultaterne til indhold med bestemte kategorier, tags eller andre taksonomier.

en: Filterable Portfolio
da: Filtreret Portefølje

en: Filterable Portfolios
da: Filtrerbare porteføljer

en: Filters
da: Filter

en: Find & Replace
da: Find & erstat

en: Find And Replace
da: Søg Og Erstat

en: Find And Replace Complete
da: Søg Og Erstat Fuldført

en: Find And Replace In Element Type
da: Søg Og Erstat I Elementtype

en: Find And Replace In Location
da: Søg Og Erstat I Placering

en: Find Value
da: Søgeværdi

en: First & Last Name
da: For- og Efternavn

en: First Instance of Every Month
da: Første gang i hver måned

en: First Item
da: Første Element

en: First Name
da: Fornavn

en: First Name Fullwidth
da: Gør til fuld bredde

en: Fit
da: Passer til

en: Fixed
da: Rettet

en: Fixed Height Rows
da: Rækker Med Fast Højde

en: Fixed Left Sidebar
da: Side Venstre Sidebar

en: Fixed Right Sidebar
da: Side højre Sidebar

en: Flip
da: Vend

en: Flip Horizontal
da: Vend vandret

en: Flip Vertical
da: Vend lodret

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
da: Vend divideren vandret eller lodret for at ændre formen og retningen.

en: FlipBoard
da: Flipboard

en: Floating
da: Flydende

en: Floating Minimum Size
da: Flydende Minimum Størrelse

en: Floating Squares
da: Flydende Firkanter

en: Fold
da: Folde

en: Follow
da: Følg

en: Follow Button
da: Følg Knap

en: Follow on %s
da: Følg på %s

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Does not Exist.
da: Skrifttypen Findes Ikke.

en: Font Families
da: Skrifttypefamilier

en: Font Name
da: Konto Navn

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
da: Skriftnavnet Må Ikke Være Tomt Og Må Ikke Indeholde Specialtegn.

en: Font Name Cannot be Empty.
da: Skriftnavnet Må Ikke Være Tomt.

en: Font Size (em)
da: Skriftstørrelse (em)

en: Font Style
da: Kopier stilart

en: Font Weight
da: Blødt lys

en: Font Weights
da: Skrifttykkelser

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
da: Der Findes Allerede En Skrifttype Med Dette Navn. Brug Venligst Et Andet Navn.

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Footer Template
da: Footerskabelon

en: Footer Templates
da: Footerskabeloner

en: Force Fullwidth
da: Gør til fuld bredde

en: Force Visible
da: Gennemtving Synlighed

en: Force the element to be visible in specific contexts.
da: Gennemtving, at elementet er synligt i bestemte kontekster.

en: Forgot your password?
da: Glemt din adgangskode?

en: Form Background Color
da: Baggrundsfarve For Formular

en: Form Fields
da: Formularfelter

en: Form Notice
da: Formularmeddelelse

en: Form Notice Background Color
da: Baggrundsfarve Til Formularmeddelelse

en: Form Title
da: Formular titel

en: Form Title Text
da: Tekst Til Formulartitel

en: Forward
da: Fremad

en: Free Divi Cloud Limit Reached
da: Grænsen For Gratis Divi Cloud Er Nået

en: Free Form CSS
da: Fri CSS

en: Free-Form CSS
da: CSS i frit format

en: Frequency
da: Hyppighed

en: Friday
da: Fredag

en: From Hour
da: Fra time

en: From Minute
da: Fra minut

en: Full Size (Original)
da: Fuld størrelse (Original)

en: Fullwidth
da: Fuld Bredde

en: Fullwidth Code
da: Fuld bredde kode

en: Fullwidth Codes
da: Fuldbreddekoder

en: Fullwidth Image
da: Fuld bredde billede

en: Fullwidth Images
da: Fullbredde billeder

en: Fullwidth Map
da: Fuldbredde Kort

en: Fullwidth Maps
da: Fullbredede kort

en: Fullwidth Menu
da: Fuldbredde Menu

en: Fullwidth Menus
da: Fullbredde menuer

en: Fullwidth Module
da: Modul i fuld bredde

en: Fullwidth Post Content
da: Indhold i fuld bredde

en: Fullwidth Post Contents
da: Indhold I Indlæg Med Fuld Bredde

en: Fullwidth Post Slider
da: Fuld bredde indlægsskyder

en: Fullwidth Post Title
da: Fuld bredde Indlægs-titel

en: Fullwidth Post Titles
da: Fuldstændige posttitler

en: Fullwidth Section
da: Sektion I Fuld Bredde

en: Fullwidth Slider
da: Fuldbredde Slider

en: Fullwidth Sliders
da: Fullbredde skydere

en: Galleries
da: Gallerier

en: Gallery
da: Galleri

en: Gallery Item
da: Gallerivare

en: Gallery Item Caption
da: Galleriobjekt billedtekst

en: Gallery Item Title
da: Gallerivare titel

en: Gallery Pagination
da: Galleripaginering

en: General
da: Generelt

en: General Functionality
da: Generel Funktionalitet

en: Generate & Replace
da: Generer & Erstat

en: Generate Automatically
da: Generer automatisk

en: Generate Content With AI
da: Generer indhold med AI

en: Generate From Video
da: Generer Fra Video

en: Generate Section With AI
da: Generer sektion med AI

en: Generate With AI
da: Generer med AI

en: Geocoder failed due to %s
da: Geocoder mislykkedes på grund af %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
da: Få Ubegrænset Divi Cloud-lagerplads

en: Give Me A Choice
da: Giv mig et valg

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element en sløringseffekt, så det bevæger sig ind og ud af fokus, mens seeren ruller gennem siden.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element en skaleringseffekt, så det vokser og krymper, når seeren ruller gennem siden.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element en opacitetseffekt, så det fader ind og ud, mens seeren ruller gennem siden.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element vandret bevægelse, så det glider til venstre eller højre, mens seeren ruller gennem siden.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element en roterende bevægelse, så det drejer, mens seeren ruller gennem siden.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
da: Giv dette element lodret bevægelse, så det bevæger sig hurtigere eller langsommere end elementerne omkring det, mens seeren ruller gennem siden.

en: Global Body
da: Globalt Hovedindhold

en: Global Canvas
da: Globalt lærred

en: Global Canvases
da: Globale lærreder

en: Global Colors
da: Globale Farver

en: Global Fonts Weights
da: Globale Skrifttykkelser

en: Global Variables
da: Globale Variabler

en: Global canvas not found.
da: Globalt lærred blev ikke fundet.

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Go To
da: Gå Til

en: Go To A Module
da: Gå Til Et Modul

en: Go To A Row
da: Gå Til En Række

en: Go To A Section
da: Gå Til En Sektion

en: Go To Layer
da: Gå til lag

en: Go To a Section, Row or Module
da: Gå Til En Sektion, Række Eller Modul

en: Go to Dashboard
da: Gå til kontrolpanel

en: Go to Editor
da: Gå til editor

en: Good
da: God

en: Google API Key
da: Google API-nøgle

en: Google Maps script is not available on this page.
da: Google Maps-scriptet er ikke tilgængeligt på denne side.

en: Gradient Direction
da: Gradientretning

en: Gradient End
da: Gradientafslutning

en: Gradient Length
da: Gradientlængde

en: Gradient Position
da: Gradientposition

en: Gradient Start
da: Gradientbegyndelse

en: Gradient Stops
da: Gradient stopper

en: Gradient Type
da: Gradienttype

en: Gradient Unit
da: Gradientenhed

en: Graph
da: Kurve

en: Graph 2
da: Graf 2

en: Graph 3
da: Graf 3

en: Graph 4
da: Graf 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
da: Gråtonet Filter mængde (%)

en: Greater Than (>)
da: Større End (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
da: Større End Eller Lig Med (>=)

en: Green
da: Grøn

en: Grid
da: Tabel

en: Grid Auto Columns
da: Gitter Auto Kolonner

en: Grid Auto Rows
da: Gitter Auto Rækker

en: Grid Column Template
da: Skabelon For Gitterkolonner

en: Grid Density
da: Gittertæthed

en: Grid Direction
da: Gitterretning

en: Grid Layout
da: Tabellayout

en: Grid Mode
da: Gittertilstand

en: Grid Offset Rule
da: Regel For Gitterforskydning

en: Grid Offset Rules
da: Regler For Gitterforskydning

en: Grid Row Template
da: Gitter Rækkeskabelon

en: Grid Template Columns
da: Gitter Skabelonkolonner

en: Grid Tile Background Color
da: Gitter-tile baggrundsfarve

en: Grid View
da: Gittervisning

en: Groove
da: Rille

en: Group
da: Gruppe

en: Group Carousel
da: Gruppekarrusel

en: Group Carousels
da: Gruppekarruseller

en: Group Settings Into Closed Toggles
da: Gruppeindstillinger i lukket skift

en: Groups
da: Grupper

en: Grow
da: Voks

en: Grow to Fill
da: Udvid For At Udfylde

en: Gutter
da: Mellemrum

en: Gutter Width
da: Kolonneafstand

en: HTML After
da: HTML Efter

en: HTML Before
da: HTML Før

en: HTML/JS Snippet
da: HTML/JS-snippet

en: Hamburger Menu Icon Color
da: Hamburger Menu Ikon Farve

en: Hamburger Menu Icon Font Size
da: Hamburger Menu Ikon Skriftstørrelse

en: Hard Light
da: Hårdt lys

en: Has No Value
da: Har ingen værdi

en: Has Not Visited a Specific Page
da: Har ikke besøgt en bestemt side

en: Has Not Visited a Specific Post
da: Har ikke besøgt et bestemt indlæg

en: Has Visited a Specific Page
da: Har besøgt en bestemt side

en: Has Visited a Specific Post
da: Har besøgt en bestemt post

en: Header
da: Sidehoved

en: Header Image
da: Hovedbillede

en: Header Template
da: Headerskabelon

en: Header Templates
da: Headerskabeloner

en: Heading
da: Overskrift

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Tekst

en: Heading 3
da: Tekst

en: Heading 4
da: Tekst

en: Heading 5
da: Tekst

en: Heading 6
da: Tekst

en: Heading Container
da: Overskrift Container

en: Heading Level
da: Overskriftsniveau

en: Heading Text
da: Underoverskrift Tekst

en: Heading Text Color
da: Overskrifttekstfarve

en: Heading Text H1
da: Overskriftstekst H1

en: Heading Text H2
da: Overskriftstekst H2

en: Heading Text H3
da: Overskriftstekst H3

en: Heading Text H4
da: Overskriftstekst H4

en: Heading Text H5
da: Overskriftstekst H5

en: Heading Text H6
da: Overskriftstekst H6

en: Headings
da: Overskrifter

en: Headings: %s
da: Overskrifter: %s

en: Heavy
da: Tung

en: Heavy 900
da: Tung 900

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Help Video
da: Hjælpevideo

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
da: Her kan du tilføje det aktuelle element til dit Divi-bibliotek til senere brug.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
da: Her kan du justere lempelsesmetoden til din animation. Forenkling af din animation ind og ud vil skabe en jævnere effekt sammenlignet med en lineær hastighedskurve.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
da: Her kan du justere elementets position til venstre eller højre fra dets startplacering, hvilket kan variere afhængigt af dets offset-origin.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
da: Her kan du justere elementets position opad eller nedad fra dets startplacering, hvilket kan variere afhængigt af dets offset-origin.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
da: Her kan du justere elementets startplacering i dets overordnede container. Du kan yderligere justere elementets position ved hjælp af offset-kontrollerne.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
da: Her kan du justere rækkefølgen som indlæg vises i.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
da: Her kan du vælge produkt-sidelayout for WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
da: Her kan du vælge mellem Beskrivelse og kort beskrivelse, der skal vises.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
da: Her kan du vælge fra hvilket hjørne dette element er forskudt fra. De lodrette og vandrette offset-justeringer vil blive påvirket baseret på elementets offset-origin.

en: Here you can choose how to position the product meta.
da: Her kan du vælge, hvordan du placerer produktmetaen.

en: Here you can choose icon size.
da: Her kan du vælge ikonstørrelse.

en: Here you can choose icon width.
da: Her kan du vælge ikonbredde.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
da: Her kan du vælge den retning, at dine undermenuer åbnes. Du kan vælge at få dem til at åbne nedad eller opad.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
da: Her kan du vælge elementets positionstype. Absolut positionerede elementer flyder inde i deres overordnede elementer. Fast positionerede elementer flyder inden for browserens visningsområde. Relativt positionerede elementer står statisk i deres overordnede container, men kan stadig forskydes uden at forstyrre omkringliggende elementer.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
da: Her kan du vælge elementets positionstype. Absolut placerede elementer vil flyde inde i deres overordnede elementer. Fast placerede elementer vil flyde i browserens visningsport. Relativt placerede elementer sidder statisk i deres moderbeholder, men kan stadig forskydes uden at forstyrre omkringliggende elementer.

en: Here you can choose the image alignment.
da: Her kan du vælge billedjusteringen.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
da: Her kan du vælge størrelsen for alle ikoner i denne liste.

en: Here you can choose to display the title.
da: Her kan du vælge at vise titlen.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
da: Her kan du vælge, hvornår bevægelseseffekter udløses: Når toppen af elementet kommer til syne, hvornår midten af elementet kommer til syne, eller hvornår bunden af elementet kommer til syne.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
da: Her kan du vælge, hvor det fremhævede billede skal placeres.

en: Here you can choose where to place the icon.
da: Her kan du vælge, hvor at placere ikonet.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
da: Her kan du vælge, hvor linket anmeldelser skal placeres.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
da: Her kan du vælge, om den ovenstående indstilling for baggrundsfarve skal anvendes eller ej.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
da: Her kan du vælge om ikon sættet nedenfor bør anvendes.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
da: Her kan du vælge, om forfatterens navn skal vises i indlægsmeta.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
da: Her kan du vælge, om du vil eller ikke vil, vise kategorier i indlægs Meta. Bemærk: Denne indstilling virker ikke med brugerdefinerede indlægstyper.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
da: Her kan du vælge, om vise antallet af kommentarer i indlægs Meta.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
da: Her kan du vælge, om datoen skal vises i indlægsmeta.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
da: Her kan du vælge, om det fremhævede billede skal vises.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
da: Her kan du vælge, om indlægsmeta skal vises.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
da: Her kan du vælge, om indlægstitlen skal vises.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
da: Her kan du vælge, om billedet skal have en plads under det.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
da: Her kan du vælge, om billedet skal åbnes i Lightbox. Bemærk: Hvis du vælger at åbne billedet i lightbox, URL muligheder nedenfor vil blive ignoreret.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
da: Her kan du vælge om kortet skal kunne trækkes på mobile enheder eller ej.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
da: Her kan du vælge, om du vil vise kuponkoden eller ej.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
da: Her kan du vælge, om du vil vise produktbilledet eller ej.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
da: Her kan du vælge, om du vil vise ikonet Fjern element.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
da: Her kan du vælge, om du vil vise knappen Opdater kurv eller ej.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
da: Her kan du vælge, om der skal omfatte følge-knappen ved siden af ikonet.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
da: Her kan du vælge, om baggrundsfarven skal bruges til titel-/metateksten.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
da: Her kan du vælge, om dit link åbner i et nyt vindue

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
da: Her kan du vælge, om dit link skal åbnes i et nyt vindue.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
da: Her kan du vælge, om kategorierne skal tilføjes.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
da: Her kan du vælge, om SKU skal tilføjes.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
da: Her kan du vælge, om tags skal tilføjes.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
da: Her kan du vælge, om linket til tilpassede anmeldelser skal tilføjes.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
da: Her kan du vælge om sidehovedet skal udvides til fullscreen størrelse.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
da: Her kan du vælge, om procenttegn bør tilføjes efter nummer indstillet ovenfor.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
da: Her kan du vælge, om mængdefeltet skal tilføjes inden knappen Tilføj til indkøbskurv.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
da: Her kan du vælge, om knappen rul ned skal vises.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
da: Her kan du vælge, om stjerneklassificeringen skal tilføjes.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
da: Her kan du vælge, om lagerstatus (vises, når produktlagerstyring er aktiveret) skal være synlig eller ej.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
da: Her kan du vælge om brugeren skal omdirigeres tilbage til den aktuelle side efter log ind.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
da: Her kan du vælge, om zoomniveauet vil blive kontrolleret af musehjulet eller ej.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
da: Her kan du vælge, om din farve skal være lys eller mørk. Hvis du arbejder med en mørk baggrund, skal farven på dine kontroller være lys. Hvis din baggrund er lys, skal farven på dine kontroller være mørk.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
da: Her kan du vælge om din tekst skal være lys eller mørk. Hvis du arbejder med en mørk baggrund, så burde din tekst være lys. Hvis din baggrund er lys, så burde din tekst være mørk.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
da: Her kan du vælge, hvilken handling der skal udføres ved klik på knappen.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
da: Her kan du vælge, hvilke typer tegn der bruges til at adskille hvert element i %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
da: Her kan du vælge, hvilke typer tegn der bruges til at adskille hvert element i listen.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
da: Her kan du vælge hvilke typer tegn der bruges til at skelne mellem hvert element i den ordnede liste.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
da: Her kan du vælge, om udsalgsbadge skal vises eller ej.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
da: Her kan du vælge, om produktbilledet skal vises eller ej.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
da: Her kan du vælge, om produktgalleriet skal vises eller ej.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
da: Her kan du styre elementoverløb på %s-aksen. Hvis den er indstillet til at rulle, vil indhold, der overskrider statiske bredder eller højder, udløse en browserens rullepanel. Hvis indstillet til skjult, vil indholdets overløb blive klippet.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
da: Her kan du styre elementets overflow på X-aksen.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
da: Her kan du styre elementets overflow på Y-aksen.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
da: Her kan du styre elementposition på z-aksen. Elementer med højere z-indeksværdier vil sidde på toppen af elementer med lavere z-indeksværdier.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
da: Her kan du styre hjørneradius for dette element. Aktivér linkikonet for at kontrollere alle fire hjørner på én gang, eller deaktiver for at definere brugerdefinerede værdier for hver enkelt.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
da: Her kan du oprette brødkrumteksten til startsiden.

en: Here you can create the content that will be used within the module
da: Her kan du oprette det indhold, der skal bruges i modulet

en: Here you can create the content that will be used within the module.
da: Her kan du oprette det indhold, der skal bruges inden for modulet.

en: Here you can create the link for the Home page.
da: Her kan du oprette linket til startsiden.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve for alle ikoner i denne liste.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til knappikonet.

en: Here you can define a custom color for the icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til ikonet.

en: Here you can define a custom color for the overlay
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve til overlaget

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve til overlagsikonet

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
da: Her kan du angive en brugerdefineret farve til overlay-ikonet.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til overlægget.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til rullemenuen.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til ikonet for socialt netværk.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til zoomikonet.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
da: Her kan du definere en tilpasset farve til dit hamburgermenuikon.

en: Here you can define a custom color for your icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til din ikon.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
da: Her kan du definere en tilpasset farve til dit søgeikon.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
da: Her kan du definere en brugerdefineret farve til ikonet for indkøbskurv.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
da: Her kan du angive et brugerdefineret ikon til overlaget

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
da: Her kan du definere et brugerdefineret ikon til overlægget.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
da: Her kan du definere datoformatet i indlægsmeta. Standard er 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
da: Her kan du angive ikonjusteringen.

en: Here you can define the alignment of Button.
da: Her kan du definere knappens justering.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
da: Her kan du definere det indhold, der vil blive placeret i den aktuelle fane.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
da: Her kan du definere det indhold, der vil blive placeret inden for info boks pinen.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
da: Her kan du angive det brugerdefinerede mønster til e-mailbesked. Felter bør inkluderes i følgende format - <strong>%%field_id%%</strong>. For eksempel hvis du vil inkludere feltet med id = <strong>phone</strong og felt med id =  <strong>message</strong>, så kan du bruge følgende ern: <strong>Min besked er %%message%% og telefonnummer er %%phone%%</strong>. Blank for standard.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
da: Her kan du angive, om forrige og næste indlæg skal være inden for samme taksonomi-term som det aktuelle indlæg.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
da: Her kan du angive, hvor hurtigt karrusellen roterer, hvis 'Automatisk Karrusel Rotation' er aktiveret ovenfor. Jo højere tallet er, jo længere pause er der mellem hver rotation. (Eks. 1000 = 1 sek.)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
da: Her kan du angive, hvor hurtigt slideren svinder mellem hvert dias, hvis 'Automatisk Animation' er aktiveret ovenfor. Jo højere tallet er, jo længere pause mellem hver rotation.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
da: Her kan du gemme det aktuelle element og også tilføje det til dit Divi-bibliotek til senere brug.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
da: Her kan du se en liste over færdige layoutpakker, der følger med Divi Builder. Du kan også få adgang til layouts, som du har gemt i dit Divi-bibliotek. Vælg layoutpakken “Divi Builder Demo” for at se de layouts, den indeholder.

en: Here you can select the Page type.
da: Her kan du vælge sidetype.

en: Here you can select the Product.
da: Her kan du vælge produktet.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
da: Her kan du vælge de faner, du vil have vist.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
da: Her kan du vælge, om din afdeling har en indre skygge. Det kan se godt ud, når du har farvet baggrunde eller baggrundsbilleder.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
da: Her kan du indstille Breadcrumb separator.

en: Here you can set the background color for the active tab.
da: Her kan du indstille baggrundsfarven for den aktive fane.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
da: Her kan du indstille baggrundsfarven for den inaktive fane.

en: Here you can set the font for the active tab.
da: Her kan du indstille skrifttypen for den aktive fane.

en: Here you can set the separator.
da: Her kan du indstille separatoren.

en: Heroes
da: Heroer

en: Hidden
da: Skjult

en: Hidden Field
da: Skjult Felt

en: Hide Element
da: Skjul Element

en: Hide On Front End
da: Skjul På Frontend

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
da: Skjul tomme kolonner i gitteret automatisk. Når aktiveret, fjernes kolonner uden indhold fra layoutet, så det resterende indhold kan fylde den tilgængelige plads.

en: History
da: Historik

en: History State Interval
da: Interval For Historiktilstand

en: Home
da: Forside

en: Home Link
da: Hjem-link

en: Home Text
da: Hjemmetekst

en: Homepage
da: Forside

en: Homepage Link
da: Hjemmesidelink

en: Homepage does not have editable page settings.
da: Forsiden har ikke redigerbare sideindstillinger.

en: Honeycomb
da: Bikage

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal Gap
da: Vandret Afstand

en: Horizontal Gutters
da: Vandrette tagrender

en: Horizontal Motion
da: Vandret bevægelse

en: Horizontal Offset
da: Vandret offset

en: Horizontal Overflow
da: Vandret overstrøm

en: Hour
da: Time

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Hourly
da: Hver time

en: Hours
da: Timer

en: Hover Icon Picker
da: Hover ikonvælger

en: Hover Mode
da: Hovertilstand

en: Hover Overlay Color
da: Hover overlejringsfarve

en: Hover State
da: Hover-tilstand

en: Hovered
da: Hover

en: How Does It Look?
da: Hvordan ser det ud?

en: How do you want to load this Template?
da: Hvordan vil du indlæse denne skabelon?

en: Hr
da: T

en: Hue
da: Farvetone

en: IP Address
da: Kort Pin Adresse

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Alignment
da: Ikonjustering

en: Icon Color
da: Ikon Farve

en: Icon Element
da: Ikon Element

en: Icon Font Size
da: Ikon Skriftstørrelse

en: Icon List
da: Ikonliste

en: Icon List Item
da: Ikonlisteelement

en: Icon List Items
da: Ikonlisteelementer

en: Icon Lists
da: Ikonlister

en: Icon Picker
da: Ikonvælger

en: Icon Size
da: Ikon størrelse

en: Icon Type
da: Ikontype

en: Icon Unicode
da: Ikon-Unicode

en: Icon Weight
da: Ikonvægt

en: Icons
da: Ikoner

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
da: Hvis det er defineret, vil dette element klæbe til bunden af denne beholder og tilsidesætte dets klæbrighed til kanten af browseren

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
da: Hvis defineret, vil dette element klæbe til bunden af denne beholder og tilsidesætte dets klæbrighed til browserkanten.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
da: Hvis det er defineret, vil dette element holde sig til toppen af denne beholder og tilsidesætte dets klæbrige kant af browseren

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
da: Hvis defineret, vil dette element klæbe til toppen af denne beholder og tilsidesætte dets klæbe-kant ved browseren.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
da: Hvis defineret, vil dette slide billede vises til venstre på dias tekst. Upload et billede, eller lad den være blank for et dias kun med tekst.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
da: Hvis defineret, vil denne video vises til venstre på dias tekst. Indtast Youtube eller Vimeo side URL, eller lad den være blank for et dias kun med tekst.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
da: Hvis aktiveret, så vil en overlagsfarve og et ikon vises når en besøgende holder over det fremhævede billede på et indlæg.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
da: Hvis aktiveret, vil en overlagsfarve og et ikon vises når en besøgende holder over billedet

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
da: Hvis aktiveret, vil definerede gradientstop blive gentaget, indtil den ydre grænse for baggrunden er nået.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
da: Hvis aktiveret, vil gradienten placeres oven på baggrundsbilledet

en: If enabled, the background will be a gradient.
da: Hvis aktiveret, vil baggrunden være en gradient.

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
da: Hvis aktiveret, så vil feltet bruge 100% af bredden i indholdsområdet, ellers vil det bruge 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
da: Hvis aktiveret, placeres gradienten over baggrundsbilledet.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
da: Hvis aktiveret, vil dit baggrundsbillede forblive stående, når du ruller ned ad siden, hvilket skaber en sjov parallakse-lignende effekt.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
da: Hvis baggrundsbilledet er mindre end elementets størrelse, kan du få billedet til at gentage. Dette resultat resulterer i et baggrundsbillede mønster.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
da: Hvis du har handlet hos os før, bedes du indtaste dine oplysninger nedenfor. Hvis du er ny kunde, kan du fortsætte til faktureringssektionen.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
da: Hvis du karrusellens layout valgte løsning, og du ønsker karrusellen til at slide automatisk, uden den besøgende at skulle klikke på knappen Næste, skal du aktivere denne indstilling og derefter justere rotationshastigheden nedenfor, hvis det ønskes.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
da: Hvis du gerne vil have slideren til at glide automatisk, uden den besøgende skal klikke på knappen Næste, skal du aktivere denne indstilling og derefter justere rotationshastigheden nedenfor, hvis det ønskes.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
da: Hvis du gerne vil tilføje en forsinkelse, før din animation kører, kan du angive den forsinkelse her i millisekunder. Dette kan være nyttigt, når du bruger flere animerede moduler sammen.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
da: Hvis du ønsker at ændre datoens format, indtast det rette PHP datoformat her.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
da: Hvis du vil kontrollere størrelsen af ikonet, skal du først aktivere denne indstilling.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
da: Hvis du gerne vil tilpasse udseendet af dette moduls knap, skal du først aktivere brugerdefinerede knapper.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
da: Hvis du gerne vil gøre dit logo til et link, skal du indtaste din destinations URL her.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
da: Hvis du ønsker at bruge en underrubrik, tilføj den. Din underrubrikken vises under din titel i en lille skrifttype.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
da: Hvis du ønsker dit billede skal være et link, indtast dit destination URL her. Intet link vil blive skabt, hvis dette felt er tomt.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
da: Hvis du gerne vil se en version, der er fuldt kompatibel med Divi 5, kan du overveje at give tredjepartsudvikleren besked.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
da: Hvis din prissætning er abonnement baseret, indtast abonnementsbetaling cyklus her.

en: Ignore Sticky Posts
da: Ignorér Fastgjorte Indlæg

en: Image
da: Billede

en: Image
da: Billede

en: Image & Icon
da: Billede og ikon

en: Image & Video
da: Billede og video

en: Image Alignment
da: Billedjustering

en: Image Animation
da: Billed Animation

en: Image Height
da: Billedhøjde

en: Image Horizontal Offset
da: Vandret Billedforskydning

en: Image Link Target
da: Billedlinkmål

en: Image Link URL
da: Billede Link URL

en: Image Order
da: Billedbestilling

en: Image Overlay
da: Billedoverlag

en: Image Vertical Offset
da: Lodret Billedforskydning

en: Image Width
da: Billedets maksimal bredde

en: Image or Icon
da: Billede Eller Ikon

en: Image/Icon
da: Billede/Ikon

en: Image/Icon Animation
da: Billede/Ikon Animation

en: Image/Icon Placement
da: Billede/Ikon Placering

en: Images
da: Billeder

en: Import
da: Importér

en: Import & Export
da: Importer Og Eksporter

en: Import & Export Presets
da: Importér og eksportér forudindstillinger

en: Import & Export Variables
da: Importér og eksportér variabler

en: Import Canvas
da: Importer Lærred

en: Import Design Presets?
da: Importere designforudindstillinger?

en: Import Divi Builder Templates
da: Importér Divi Builder-skabeloner

en: Import Layout
da: Importlayout

en: Import Options
da: Importindstillinger

en: Import Presets
da: Importér Forudindstillinger

en: Import Templates
da: Importér Skabeloner

en: Import To New Canvas
da: Importer Til Nyt Lærred

en: Import Variables
da: Importer Variabler

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
da: Importér dem som statiske layouts fra det website, de blev eksporteret fra. Dette kan tage flere minutter afhængigt af antallet af referencer, der importeres.

en: Imported Content
da: Importerede Indhold

en: Imported templates
da: Importerede skabeloner

en: Improve With AI
da: Forbedre med AI

en: In A New Tab
da: I En Ny Fane

en: In List (IN)
da: I Liste (IN)

en: In Stock
da: På lager

en: In Stock Text
da: På lager tekst

en: In The Current Tab
da: I Den Nuværende Fane

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
da: For at sikrer korrekte størrelser på dine videoer, skal du indtaste den nøjagtige højde (i pixels) af din video her.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
da: For at sikrer korrekte størrelse på dine videoer, skal du indtaste den nøjagtige bredde (i pixels) af din video her.

en: Inactive Tab Background Color
da: Inaktiv fanes baggrundsfarve

en: Inches (in)
da: Tommer (in)

en: Include Advanced Design settings
da: Inkluder Avancerede Designindstillinger

en: Include All Global Canvases
da: Medtag Alle Globale Lærreder

en: Include All Templates
da: Inkluder Alle Skabeloner

en: Include IP Address
da: Medtag Kategorier

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
da: Inkluder abonnentens ip-adresse i de data, der sendes til din e-mail-udbyder.

en: Included Categories
da: Inkluderede Kategorier

en: Included Tabs
da: Inkluderede Faner

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
da: Ufuldstændige chunk-data modtaget. Forventede %1$d chunks, modtog %2$d chunks.

en: Increase
da: Forøg

en: Increase Font Size
da: Forstør skriftstørrelse

en: Increase Module Bottom Padding
da: Øg modul-bundindrykning

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
da: Øg modul-bundindrykning med 10px

en: Increase Module Left Padding
da: Øg modul-venstre indrykning

en: Increase Module Left Padding by 10px
da: Øg modul-venstre indrykning med 10px

en: Increase Module Padding
da: Forøg modul padding

en: Increase Module Padding By 10px
da: Forøg modulmodulering med 10px

en: Increase Module Right Padding
da: Øg modul-højre indrykning

en: Increase Module Right Padding by 10px
da: Øg modul-højre indrykning med 10px

en: Increase Module Top Padding
da: Øg modul-topindrykning

en: Increase Module Top Padding by 10px
da: Øg modul-topindrykning med 10px

en: Increase Row Bottom Padding
da: Øg række-bundindrykning

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
da: Øg række-bundindrykning med 10px

en: Increase Row Left Padding
da: Øg række-venstre indrykning

en: Increase Row Left Padding by 10px
da: Øg række-venstre indrykning med 10px

en: Increase Row Padding
da: Forstør rækkekanttykkelse

en: Increase Row Padding By 10px
da: Forstør rækkekanttykkelse med 10px

en: Increase Row Right Padding
da: Øg række-højre indrykning

en: Increase Row Right Padding by 10px
da: Øg række-højre indrykning med 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
da: Øg række-topindrykning med 10px

en: Increase Section Bottom Padding
da: Øg sektion-bundindrykning

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
da: Øg sektion-bundindrykning med 10px

en: Increase Section Left Padding
da: Øg sektion-venstre indrykning

en: Increase Section Left Padding by 10px
da: Øg sektion-venstre indrykning med 10px

en: Increase Section Padding
da: Forstør sektionskanttykkelse

en: Increase Section Padding By 10px
da: Forstør sektionskanttykkelse med 10px

en: Increase Section Right Padding
da: Øg sektion-højre indrykning

en: Increase Section Right Padding by 10px
da: Øg sektion-højre indrykning med 10px

en: Increase Section Top Padding
da: Øg sektion-topindrykning

en: Increase Section Top Padding by 10px
da: Øg sektion-topindrykning med 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
da: Forøg eller formindsk højden på formdeleren.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
da: Forøg eller formindsk størrelsen af %1$s-teksten.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
da: Forøg eller formindsk størrelsen på %s-teksten.

en: Increase or decrease the size of the button text.
da: Forøg eller formindsk tekstenes størrelse.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
da: Forøg eller formindsk størrelsen af den rullende pil ned, der vises mod bunden af modulet.

en: Increase or decrease the size of the text.
da: Forøg eller formindsk størrelsen på teksten.

en: Increase or decrease the size of this element.
da: Forøg eller formindsk størrelsen på dette element.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
da: Forøg eller formindsk tykkelsen af grænsen omkring knappen. Indstilling af denne værdi til 0 fjerner grænsen helt.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
da: Øget indrykning vil skubbe listeposter videre mod midten af tekstindholdet, hvilket giver listen mere synlig adskillelse fra resten af teksten.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
da: Forøgelse af grænseradiusen øger rundheden af knappens hjørner. Indstilling af denne værdi til 0 vil resultere i firkantede hjørner.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
da: Forøgelse af grænseradiusen øger rundheden af overlayhjørnerne. Indstilling af denne værdi til 0 vil resultere i firkantede hjørner.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
da: Forøgelse af dividerens vægt vil øge tykkelsen af skillelinjen.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
da: Forøgelse af spredningsstyrken øger tætheden af bokseskyggen. Højere tæthed resulterer i en mere intens skygge.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
da: Forøgelse af bredden af grænsen øger dens størrelse / tykkelse.

en: Inherited Rule (Non-editable)
da: Nedarvet Regel (Kan Ikke Redigeres)

en: Inline Centered Logo
da: Inline centreret logo

en: Inner Column
da: Indre Kolonne

en: Inner Columns
da: Indre Kolonner

en: Inner Max Width
da: Indre Max Bredde

en: Inner Row
da: Indre Række

en: Inner Rows
da: Indre Rækker

en: Inner Shadow
da: Vis Indvendig skygge

en: Inner Width
da: Indre bredde

en: Input Facebook Profile Url.
da: Indtast Facebook profil URL.

en: Input Field
da: Inputfelt

en: Input Fields
da: Indtastningsfelter

en: Input LinkedIn Profile Url.
da: Indtast LinkedIn-profilens URL.

en: Input X Profile Url.
da: Indtast X-profilens URL.

en: Input a title for the circle counter.
da: Indtast en titel til cirkel tæller.

en: Input a title for the counter.
da: Indtast en titel til tælleren.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
da: Indtast den e-mailadresse, som beskeder skal sendes til.<br /><br /> Bemærk: levering af e-mails og spamforebyggelse er komplekse processer. Vi anbefaler at bruge en leveringstjeneste som <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> eller en lignende tjeneste for at sikre leveringen af beskeder, der sendes via denne formular

en: Input the job title.
da: Indtast jobtitlen.

en: Input the main text content for your module here.
da: Indtast hovedtekst indhold til dit modul her.

en: Input the name of the company.
da: Indtast navnet på virksomheden.

en: Input the name of the person.
da: Indtast personens navn.

en: Input the name of the testimonial author.
da: Indtast navnet på vidnesbyrd forfatteren.

en: Input the person's position.
da: Indtast personens position.

en: Input the value of the product here.
da: Indtast værdien af produktet her.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
da: Indtast ønsket knap tekst, eller lad feltet være tomt for ingen knap.

en: Input your desired button text.
da: Indtast din ønskede knaptekst.

en: Input your desired link text.
da: Indtast den ønskede linktekst.

en: Input your main slide text content here.
da: Indlæs dit vigtigste slide tekstindhold her.

en: Input your value to action title here.
da: Indtast din værdi til handlingstitel her.

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert %s
da: Indsæt %s

en: Insert %s Module
da: Indsæt %s-Modul

en: Insert Dynamic Content
da: Indsæt Dynamisk Indhold

en: Insert Existing Page Layout
da: Indsæt Eksisterende Sidelayout

en: Insert Existing Post Layout
da: Indsæt Eksisterende Indlægslayout

en: Insert Layout
da: Indsæt layout

en: Insert Media
da: Indsæt medie

en: Insert Module
da: Indsæt Modul

en: Insert Module Or Row
da: Indsæt Modul Eller Række

en: Insert Premade Layout
da: Indsæt Færdigt Layout

en: Insert Row
da: Indsæt række

en: Insert Saved Layout
da: Indsæt Gemt Layout

en: Insert Saved Module
da: Indsæt Gemt Modul

en: Insert Saved Row
da: Indsæt Gemt Række

en: Insert Saved Section
da: Indsæt Gemt Sektion

en: Insert Section
da: Indsæt sektion

en: Insert Theme Builder Set
da: Indsæt Theme Builder-Sæt

en: Insert Theme Builder Template
da: Indsæt Theme Builder-Skabelon

en: Inset
da: Indsæt

en: Inside
da: Inde

en: Inspect
da: Inspicér

en: Inspector
da: Inspektør

en: Insufficient permission.
da: Utilstrækkelige rettigheder.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
da: Intensitet påvirker, hvordan subtile eller aggressive din animation vil være. At sænke intensiteten vil skabe en glattere og mere subtil animation, mens stigning intensiteten vil skabe en snappier mere aggressiv animation.

en: Interaction
da: Interaktion

en: Interactions
da: Interaktioner

en: Interface Animations
da: Brugerfladeanimationer

en: Interface Mode
da: Grænsefladetilstand

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
da: Ugyldigt filformat. Du skal uploade en JSON-fil.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
da: Forkert pin og adresse data. Prøv venligst igen.

en: Invalid Post ID.
da: Ugyldigt indlægs-ID.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
da: Ugyldigt attributnavn. Attributnavne må kun indeholde bogstaver, tal, bindestreger, understregninger og kolon.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
da: Ugyldig chunked anmodning: mangler påkrævede chunking-parametre.

en: Invalid context parameter.
da: Ugyldig kontekstparameter.

en: Invalid email
da: Ugyldig e-mail

en: Invalid layout save target for current context.
da: Ugyldigt mål for layoutgemning i den aktuelle kontekst.

en: Invalid library item type.
da: Ugyldig bibliotekselementtype.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
da: Ugyldig ikke-chunked anmodning: chunking-parametre må ikke være til stede.

en: Invalid nonce
da: Ugyldig nonce

en: Invalid nonce.
da: Ugyldig nonce.

en: Invalid parent setting specified.
da: Ugyldig overordnet indstilling angivet.

en: Invalid post ID.
da: Ugyldigt indlægs-ID.

en: Invalid post type.
da: Ugyldig indlægstype.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
da: Ugyldig anmodning. Mangler obligatoriske parametre %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
da: Der bruges en ugyldig enhed til beregningen

en: Invert
da: Inverter

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
da: Inverter farvetone, mætning og lysstyrke med dette beløb.

en: Inverted Chevrons
da: Omvendte Chevrons

en: Inverted Chevrons 2
da: Inverterede Chevrons 2

en: Is
da: Er

en: Is After
da: er efter

en: Is Any Value
da: Er enhver værdi

en: Is Before
da: Er Før

en: Is Greater Than (numeric values only)
da: Er større end (kun numeriske værdier)

en: Is Less Than (numeric values only)
da: Er mindre end (kun numeriske værdier)

en: Is Not
da: Er ikke

en: Is Not On a Specific Date
da: Er Ikke På En Bestemt Dato

en: Is On Specific Day(s) of the Week
da: Er på bestemte dag(e) i ugen

en: Is On a Specific Date
da: Er på en bestemt dato

en: Is the First Day of the Month
da: Er den første dag i måneden

en: Is the Last Day of the Month
da: Er den sidste dag i måneden

en: Italic
da: Kursiv

en: Item
da: Objekt

en: Item Defaults
da: Standardindstillinger For Elementer

en: Item Indent
da: Indrykning Af Element

en: Item Overlay
da: Objektoverlag

en: Item Title
da: Objektoverskrift

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
da: JSON-kodede data for hoved-loopindstillinger fra indstillingskontekst til løsning af current_page-forespørgsel.

en: Job Title
da: Jobtitel

en: Justified
da: Justeret

en: Justify
da: Juster

en: Justify Content
da: Justér Indhold

en: Justify Items
da: Justér Elementer

en: Justify Self
da: Begrund Selv

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Label
da: Mærkat

en: Label Text
da: Etikettekst

en: Label for the "after" image.
da: Etiket til "efter"-billedet.

en: Label for the "before" image.
da: Etiket til "før"-billedet.

en: Labels
da: Etiketter

en: Landscape
da: Landskab

en: Large
da: Stor

en: Last Instance of Every Month
da: Sidste forekomst af hver måned

en: Last Item
da: Sidste Element

en: Last Modified Date
da: Sidst Ændret Dato

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last Name Fullwidth
da: Side Fuldbredde

en: Last Used
da: Senest Brugte

en: Last Used Position
da: Startposition

en: Last, First Name
da: Efternavn, Fornavn

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
da: Endelig anbefales det at du midlertidigt deaktiverer alle dine WordPress plugins og browser-udvidelser og prøver at gemme igen, for at fastslå om der er noget der forårsager en konflikt.

en: Latest %1$s
da: Seneste %1$s

en: Latest Products
da: Seneste produkter

en: Layer Blob
da: Lag Blob

en: Layers
da: Lag

[ctx: Layout]
en: Add New
da: Tilføj Ny

en: Layout Details
da: Layouts

en: Layout Direction
da: Layoutretning

en: Layout Style
da: Layoutstil

en: Layout Wrapping
da: Layoutombrydning

en: Layout, Section, Row, Module
da: Layout, Sektion, Række, Modul

en: Learn More
da: Få Mere At Vide

en: Leave a Reply to %s
da: Skriv et svar til %s

en: Leave at 0 to remove restriction
da: Lad stå på 0 for at fjerne restriktion

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
da: Lad stå tomt, hvis du bruger dette modul på et Projekt eller Indlæg. Ellers skal du skrive taksonominavnet, så indstillingen 'I Samme Kategori' fungerer korrekt.

en: Left
da: Venstre

en: Left Aligned
da: Venstrejusteret

en: Left Arrow Icon
da: Venstre Pileikon

en: Left Border Color
da: Kantfarve

en: Left Border Style
da: Kantstil

en: Left Border Width
da: Kantbredde

en: Left Sidebar
da: Venstre Sidebar

en: Left To Right
da: Venstre til højre

en: Legacy
da: Klassisk

en: Less Than (<)
da: Mindre End (<)

en: Less Than or Equal (<=)
da: Mindre End Eller Lig Med (<=)

en: Letter Spacing
da: Bogstavafstand

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
da: Bogstavafstand justerer afstanden mellem hvert bogstav i %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
da: Bogstavafstand justerer afstanden mellem hvert bogstav i %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
da: Bogstavafstand justerer afstanden mellem hvert bogstav i knappen.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
da: Bogstavafstand justerer afstanden mellem hvert bogstav.

en: Letters Only (A-Z)
da: Kun bogstaver (A-Z)

en: Library
da: Bibliotek

en: Library Item Error
da: Fejl i bibliotekselement

en: Library Item Preview
da: Forhåndsvisning Af Bibliotekselement

en: Library Item does not exist.
da: Bibliotekselementet findes ikke.

en: Library Settings
da: Biblioteksindstillinger

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
da: Bibliotekselementet findes ikke. Klik på luk for at lukke dette browservindue.

en: Library item not found
da: Bibliotekselement ikke fundet

en: Light
da: Lys

en: Light 300
da: Let 300

en: Light Text Color
da: Lys tekstfarve

en: Lighten
da: Gør lysere

en: Lightness
da: Lyshed

en: Line
da: linje

en: Line Color
da: Mærkefarve

en: Line Height
da: Linjehøjde

en: Line Icons
da: Linje ikoner

en: Line Position
da: Linjeposition

en: Line Style
da: Delerstil

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
da: Linjehøjde justerer afstanden mellem hver linje i %1$s-teksten. Dette bliver bemærkelsesværdigt, hvis %1$s er lang og ombrydes på flere linjer.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
da: Linjehøjde justerer afstanden mellem hver linje i %s-teksten. Dette bliver synligt, hvis %s er lang og bryder over flere linjer.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
da: Linjehøjde justerer afstanden mellem hver linje i teksten. Dette bliver synligt, hvis teksten er lang og bryder over flere linjer.

en: Linear
da: Lineær

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
da: Lineære gradienter udstråler i en enkelt retning på tværs af en akse. Radiale gradienter udstråler fra midten af baggrunden i form af en cirkel.

en: Link Color
da: Linkfarve

en: Link Destination
da: Linkdestination

en: Link Name
da: Linknavn

en: Link Options
da: Linkindstillinger

en: Link Target
da: Link Mål

en: Link Text
da: Linktekst

en: Link To Taxonomy Pages
da: Link til taksonomisider

en: Link to Category Index Pages
da: Link til kategoriindekssider

en: Link to Comments Area
da: Link til kommentarfeltet

en: Link to Tag Index Pages
da: Link til tagindekssider

en: LinkedIn Profile Url
da: LinkedIn Profil URL

en: Links Text
da: Linktekst

en: List
da: Liste

en: List View
da: Listevisning

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
da: Liste over filer valgt til import. Klik på X-ikonet for at fjerne en fil.

en: Load
da: Indlæs

en: Load Code Snippets
da: Indlæs Kode-Snippets

en: Load From Library
da: Indlæs fra bibliotek

en: Load Layout
da: Indlæs Layout

en: Load Premade Layout
da: Indlæs Layout

en: Load Template
da: Indlæs Skabelon

en: Loaded Canvas
da: Indlæst Lærred

en: Loaded Page
da: Indlæst side

en: Loaded Preset
da: Indlæst Forudindstilling

en: Loaded Template
da: Indlæst Skabelon

en: Loaded Theme Builder
da: Indlæst Theme Builder

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
da: At indlæse færdige layouts er en god måde at komme hurtigt i gang med din nye side. Divi Builder leveres med snesevis af layouts at vælge imellem, og du kan også finde masser af gode gratis layouts online. Du kan gemme dine favoritlayouts i Divi-biblioteket og indlæse dem på nye sider eller dele dem med fællesskabet. Klik på den fremhævede knap for at åbne layoutmenuen og vælge et færdigt layout.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local Canvases
da: Lokale lærreder

en: Location
da: Beliggenhed

en: Lock %1$s
da: Lås %1$s

en: Lock Item
da: Lås Element

en: Lock Module
da: Lås modul

en: Log In To Divi Cloud
da: Log Ind På Divi Cloud

en: Log out
da: Log ud

en: Logged In Status
da: Status for logget ind

en: Logged in as %1$s
da: Logget ind som %1$s

en: Logger
da: Logføring

en: Login
da: Log ind

en: Login Button
da: Loginknap

en: Login Description
da: Loginbeskrivelse

en: Login Fields
da: Loginfelter

en: Login Form
da: Loginformular

en: Login Title
da: Logo Titel

en: Login To Divi Cloud
da: Log Ind På Divi Cloud

en: Logins
da: logins

en: Logo Border Radius
da: Logo Kantafrunding

en: Logo Image
da: Logo billede

en: Logo Link Target
da: Mål for logo-link

en: Logo Link URL
da: URL til logo-link

en: Loop %s Custom Field
da: Loop %s Brugerdefineret Felt

en: Loop %s Custom Fields
da: Loop %s Brugerdefinerede Felter

en: Loop Animation
da: Gentag Animation

en: Loop Dynamic Content
da: Loop Dynamisk Indhold

en: Loop Element
da: Loop-Element

en: Loop ID
da: Loop-ID

en: Loop Menu CSS Classes
da: Loop Menu CSS-Klasser

en: Loop Menu Description
da: Loop Menubeskrivelse

en: Loop Menu Link
da: Loop Menulink

en: Loop Menu Link Relationship
da: Loop Menulink-Relation

en: Loop Menu Order
da: Loop Menu-Rækkefølge

en: Loop Menu Text
da: Loop Menutekst

en: Loop Menu Title Attribute
da: Loop Menu Title-Attribut

en: Loop Meta Keys
da: Loop-Metanøgler

en: Loop Position
da: Loop-position

en: Loop Post Terms
da: Loop-indlægs-termer

en: Loop Post Title
da: Loop-indlægstitel

en: Loop Product
da: Loop-produkt

en: Loop Product Current Price
da: Loop-produkt aktuel pris

en: Loop Product Link URL
da: Loop-produktlink URL

en: Loop Product Regular Price
da: Loop-produkt normalpris

en: Loop Product Sale Price
da: Loop-produkt tilbudspris

en: Loop Product Terms
da: Loop-produkt-termer

en: Loop Product Title
da: Loop-produkttitel

en: Lost your password?
da: Glemt din adgangskode?

en: Lottie Animation
da: Lottie-Animation

en: Lottie Animation File
da: Lottie-Animationsfil

en: Lottie Animations
da: Lottie-Animationer

en: Luminosity
da: Lysstyrke

en: Made Global %s
da: Gjort Global %s

en: Main Canvas
da: Primært lærred

en: Main Element
da: Hovedelement

en: Main Query
da: Hovedforespørgsel

en: Make Fullscreen
da: Gør til fuldskærm

en: Make Fullwidth
da: Gør fuld bredde

en: Make Global
da: Gør Global

en: Make Global Color
da: Lav Global Color

en: Make Main Canvas
da: Gør Til Hovedlærred

en: Make Menu Links Fullwidth
da: Gør Menu Links Fullwidth

en: Make Row Full Width
da: Gør Række I Fuld Bredde

en: Make This Table Featured
da: Lav Denne Tabel Udvalgt

en: Make global module attribute local
da: Gør global modulattribut lokal

en: Make global module children local
da: Gør globale modul-underordnede lokale

en: Make sure you entered the correct captcha.
da: Sørg for, at du har indtastet den korrekte captcha.

en: Make this canvas available across all posts.
da: Gør dette lærred tilgængeligt på tværs af alle indlæg.

en: Manage Global %s
da: Administrér Globale %s

en: Manage Global Colors
da: Administrer Globale Farver

en: Manage Template Assignments
da: Administrer Skabelontildelinger

en: Manual Height Rows
da: Rækker Med Manuel Højde

en: Manual Input
da: Manuel Indtastning

en: Manual Width Columns
da: Kolonner Med Manuel Bredde

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
da: Vælg manuelt specifikke indlæg, der skal udelades fra din løkke. Det giver dig mulighed for at fjerne bestemte indlæg fra dine resultater, mens resten af din forespørgsel bevares.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
da: Vælg manuelt specifikke indlæg, der skal medtages i din løkke. Det giver dig mulighed for at oprette en kurateret indholdsliste ved at vælge enkelte indlæg i stedet for at bruge bredere forespørgsler.

en: Map
da: Kort

en: Map Center Address
da: Kort Midt Adresse

en: Map Pin
da: Kortnål

en: Map Pin Address
da: Kort Pin Adresse

en: Map Pins
da: Kortnåle

en: Maps
da: Kort

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
da: Margin tilføjer ekstra plads til ydersiden af elementet, hvilket øger afstanden mellem elementet og andre elementer på siden.

en: Marker
da: Markør

en: Mask Aspect Ratio
da: Maskeformatforhold

en: Mask Blend Mode
da: Maskeblandingstilstand

en: Mask Color
da: Maske farve

en: Mask Height
da: Maskehøjde

en: Mask Horizontal Offset
da: Maske vandret offset

en: Mask Position
da: Maskeposition

en: Mask Size
da: Maske størrelse

en: Mask Style
da: Maske stil

en: Mask Transform
da: Maske transformation

en: Mask Vertical Offset
da: Maske lodret offset

en: Mask Width
da: Maskebredde

en: Masonry
da: Murstenslayout

en: Max Height
da: Max højde

en: Max Width
da: Maks bredde

en: Maximum Length
da: Maksimal længde

en: Maximum length: %1$d characters.
da: Maksimumslængde: %1$d tegn.

en: Media
da: Medier

en: Medium
da: Mellem

en: Member Description
da: Medlemsbeskrivelse

en: Member Image
da: Medlems-billede

en: Member Position
da: Medlems-position

en: Member Social Links
da: Medlems-sociale links

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
da: Menu-ID til forespørgsel (når query_type er menus).

en: Menu Item
da: Menupunkt

en: Menu Item Offset
da: Menupunktforskydning

en: Menu Items Per Page
da: Menupunkter Pr. Side

en: Menu Link
da: Menulink

en: Menu Logo
da: Menu logo

en: Menu Order
da: Menurækkefølge

en: Menu Style
da: Menustil

en: Menu Text
da: Menutekst

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
da: Menubredde er begrænset af dit indholdsbredde på hjemmesiden. Aktivering af denne valgmulighed udvider menuen hele bredden af browservinduet.

en: Menus
da: Menuer

en: Message
da: Besked

en: Message AI Agent...
da: Send besked til AI-agent...

en: Message Field
da: Beskedfelt

en: Message Pattern
da: Beskedmønster

en: Meta Key
da: Metanøgle

en: Meta Key: %s
da: Meta-nøgle: %s

en: Meta Layout
da: Metalayout

en: Meta Query
da: Meta-forespørgsel

en: Meta Text
da: Metatekst

en: Meta Value
da: Meta-værdi

en: Meta Value: %s
da: Meta-værdi: %s

en: Meta key to query.
da: Meta-nøgle til forespørgsel.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
da: Meta query-parametre til filtrering af indlæg efter brugerdefinerede felter. Array af meta query-klausuler. Flere klausuler kombineres med AND-relation.

en: Meta value to compare against.
da: Meta-værdi der skal sammenlignes med.

en: Meta value type.
da: Metaværditype.

en: Mid
da: Midt

en: Mid %s
da: Midt %s

en: Mid Blur
da: Mid sløring

en: Mid Offset
da: Midt offset

en: Mid Opacity
da: Mid opacitet

en: Mid Rotation
da: Midt rotation

en: Mid Scale
da: Mellemskala

en: Middle of Element
da: Midten af Element

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Min Height
da: Min højde

en: Minimum Height Rows
da: Rækker Med Minimumshøjde

en: Minimum Length
da: Minimum længde

en: Minimum Score
da: Minimumsscore

en: Minimum length: %1$d characters.
da: Minimumslængde: %1$d tegn.

en: Minute
da: Minut

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Minutes
da: Referat

en: Mirror Mouse Movement
da: Spejl Musebevægelse

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
da: Mangler obligatorisk parameter: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
da: Mobile Menuens Baggrundsfarve

en: Mobile Menu Text Color
da: Tekstmenu for mobilmenu

en: Modified
da: Ændret

en: Modified Fields To Extend
da: Ændrede Felter At Udvide

en: Modify
da: Modificere

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
da: Ændre, hvordan dette element blandes med noget lag under det. For at nulstille skal du vælge "Normal".

en: Module
da: Modul

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
da: Modul %1$s oprettes ved hjælp af HTML-overskrifter. Du kan ændre overskriftsniveauet for dette modul ved at vælge alt fra H1 til H6. Højere kursniveauer er mindre og mindre signifikante.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
da: Modul %s oprettes ved hjælp af HTML-overskrifter. Du kan ændre overskriftsniveauet for dette modul ved at vælge alt fra H1 til H6. Højere overskriftsniveauer er mindre og mindre betydningsfulde.

en: Module Alignment
da: Teksttilpasning

en: Module Elements
da: Modulelementer

en: Module Link Target
da: Modul Link Mål

en: Module Link URL
da: Modul link URL

en: Module Presets
da: Modulforudindstillinger

en: Module Text
da: Modultekst

en: Module Use
da: Brug Af Moduler

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
da: Modulets overskriftsniveauer oprettes ved hjælp af HTML-overskrifter. Du kan ændre overskriftsniveauet for dette modul ved at vælge alt fra H1 til H6. Højere overskriftsniveauer er mindre og mindre betydningsfulde.

en: Module mousetrap
da: Modul mousetrap

en: Modules
da: Moduler

en: Monday
da: Mandag

en: Month: %s
da: Måned: %s

en: Monthly
da: Månedlige

en: More
da: Mere

en: More Options
da: Flere indstillinger

en: Motion Effect Trigger
da: Bevægelseseffektudløser

en: Mountains
da: indeholder

en: Mountains 2
da: indeholder

en: Mouse Enter
da: Musen Føres Ind

en: Mouse Exit
da: Musemarkør Ud

en: Mouse Wheel Zoom
da: Musehjul Zoom

en: Move
da: Bevæge sig

en: Move Down
da: Flyt Ned

en: Move Item
da: Flyt Element

en: Move Module Down
da: Flyt modul ned

en: Move Module To Bottom
da: Flyt modul til bunden

en: Move Module To Parent
da: Flyt modul til overordnet

en: Move Module To Top
da: Flyt modul til toppen

en: Move Module Up
da: Flyt modul op

en: Move To Bottom
da: Flyt Til Bunden

en: Move To Parent
da: Flyt Til Overordnet

en: Move To Top
da: Flyt Til Toppen

en: Move Up
da: Flyt Op

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
da: Flyt elementet i en vilkårlig retning uden at påvirke elementerne omkring det.

en: Move to Trash
da: Flyt Til Papirkurv

en: Moved %s
da: Flyttede %s

en: Moved Modules
da: Flyttede Moduler

en: Movement Type
da: Bevægelsestype

en: Multi-Column
da: Flere Kolonner

en: Multi-Row
da: Flere Rækker

en: Multiplication require one value to be unitless
da: Multiplikation kræver, at én værdi er uden enhed

en: Multiply
da: Multiplikér

en: My Cloud
da: Min Cloud

en: My Divi Cloud
da: Min Divi Cloud

en: My Global %s
da: Mit Globale %s

en: My Library
da: Mit Bibliotek

en: Name
da: Navn

en: Name Field
da: Navnefelt

en: Name Format
da: Navneformat

en: Name Fullwidth
da: Side Fuldbredde

en: Name Your Font
da: Navngiv din skrifttype

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
da: Navn, nøgle eller etiket på ACF-repeaterfeltet, der skal forespørges (bruges når query_type er repeater)

en: Navigate
da: Naviger

en: Navigate Within Current Category
da: Naviger inden for nuværende kategori

en: Navigation Arrows
da: Navigeringspile

en: Network
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: New Accordion Item
da: Nyt Harmonikaelement

en: New Bar Counter
da: Ny Bjælke Tæller

en: New Body Template
da: Ny Hovedtekstskabelon

en: New Comment Title
da: Ny kommentar titel

en: New Contact Field
da: Nyt Kontaktfelt

en: New Field
da: Nyt Felt

en: New Footer Template
da: Ny Footerskabelon

en: New Global Canvas
da: Nyt Globalt Lærred

en: New Header Template
da: Ny Headerskabelon

en: New Icon List Item
da: Nyt Ikonlisteelement

en: New Message From %1$s%2$s
da: Ny Besked Fra %1$s%2$s

en: New Module
da: Nyt modul

en: New Preset From Current Styles
da: Ny Forudindstilling Fra Aktuelle Typografier

en: New Pricing Table
da: Ny Pris Tabel

en: New Review Title
da: Ny gennemgangstitel

en: New Row
da: Ny række

en: New Section
da: Ny sektion

en: New Slide
da: Ny Slide

en: New Tab
da: Ny fane

en: New Template
da: Ny Skabelon

en: New Theme Builder
da: Ny Theme Builder

en: New Theme Builder Item
da: Nyt Theme Builder-Element

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere Kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
da: Næste

en: Next Entries &raquo;
da: Næste Indlæg &raquo;

en: Next Entries »
da: Næste Indlæg »

en: Next Link
da: Næste link

en: Next Link Arrow
da: Næste link-pil

en: Next Page
da: Næste Side

en: Next Post
da: Næste Indlæg

en: Nice Name
da: Pænt Navn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: No
da: Nej

en: No Animation
da: Ingen Animation

en: No Canvas
da: Intet Lærred

en: No Column Class
da: Ingen Kolonneklasse

en: No File Selected.
da: Ingen Fil Valgt.

en: No Font File Provided.
da: Ingen Skriftfil Angivet.

en: No Matches Found
da: Ingen Match Fundet

en: No Modules Found
da: Ingen Moduler Fundet

en: No Preset
da: Ingen Forudindstilling

en: No Presets Applied
da: Ingen Forudindstillinger Anvendt

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: No Results Found
da: Ingen Resultater Fundet

en: No Results Found.
da: Ingen Resultater Fundet.

en: No Sidebar
da: Ingen Sidebjælke

en: No Thanks
da: Nej tak

en: No Wrap
da: Ingen Ombrydning

en: No commands found
da: Ingen kommandoer fundet

en: No entries found.
da: Ingen poster fundet.

en: No entry found.
da: Ingen post fundet.

en: No field is selected
da: Der er ikke valgt noget felt

en: No field selected
da: Intet felt valgt

en: No fields found
da: Ingen felter fundet

en: No fields were found that match the specified find value.
da: Der blev ikke fundet felter, der matcher den angivne søgeværdi.

en: No gallery images found for this product.
da: Ingen galleribilleder fundet til dette produkt.

en: No global canvases found
da: Ingen globale lærreder fundet

en: No global canvases found in Trash
da: Ingen globale lærreder fundet i Papirkurven

en: No layers exist for this search query.
da: Der findes ingen lag til denne søgeforespørgsel.

en: No library item found
da: Ingen bibliotekselement fundet

en: No matching options found
da: Ingen matchende indstillinger fundet

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
da: Ingen matchende indstillinger. Tryk på Enter for at tilføje som brugerdefineret tag.

en: No modules found matching the selected criteria.
da: Der blev ikke fundet moduler, der matcher de valgte kriterier.

en: No option groups available.
da: Ingen tilgængelige indstillingsgrupper.

en: No options added.
da: Ingen indstillinger tilføjet.

en: No options available
da: Ingen tilgængelige indstillinger

en: No options found
da: Ingen indstillinger fundet

en: No post ID or content provided.
da: Intet indlægs-ID eller indhold angivet.

en: No products were found matching your selection.
da: Ingen produkter blev fundet, der matcher dit valg.

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

en: Non-Standard Meta Keys
da: Ikke-Standard Metanøgler

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
da: Nonce-verificering mislykkedes. Opdater siden og prøv igen.

en: None
da: Ingen

en: Not Equals (!=)
da: Ikke Lig Med (!=)

en: Not In List (NOT IN)
da: Ikke I Liste (NOT IN)

en: Not that bad
da: Ikke så dårligt

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
da: Bemærk: Denne handling kan tage flere minutter afhængigt af antallet af skabeloner, der bruger dette layout.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
da: Bemærk: dette felt bruges til at deaktivere automatisk udfyldning i browseren under formularredigeringen i VB

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: Nothing found in Trash
da: Intet fundet i papirkurven

en: Number
da: Antal

en: Number Counter
da: Antal Tæller

en: Number Counter Title
da: Nummertæller titel

en: Number Counters
da: Antal tællere

en: Number Of Views
da: Antal Visninger

en: Number Text
da: Taltekst

en: Number of Columns
da: Antal Kolonner

en: Number of Rows
da: Antal Rækker

en: Number of Views
da: Antal visninger

en: Number of Words
da: Antal ord

en: Number of items per page
da: Antal Elementer Pr. Side

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
da: Antal menupunkter pr. side (bruges når query_type er menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
da: Antal indlæg pr. side (bruges når query_type er post_type)

en: Number of posts per page.
da: Antal indlæg pr. side.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
da: Antal repeater-elementer pr. side (bruges når query_type er repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
da: Antal slides, der rulles ad gangen.

en: Number of slides to show at once.
da: Antal slides, der vises ad gangen.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
da: Antal termer pr. side (bruges når query_type er terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
da: Antal brugere pr. side (bruges når query_type er users)

en: Numbers
da: Numre

en: Numbers Only (0-9)
da: Kun tal (0-9)

en: Numbers Text
da: Taltekst

en: Numeric
da: Numerisk

en: Odd Items
da: Ulige Elementer

en: Off
da: Fra

en: Offset Columns
da: Forskyd Kolonner

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
da: Offset fra omkringliggende klæbrige elementer

en: Offset Number
da: Opvejnings Antal

en: Offset Origin
da: Offset oprindelse

en: Offset Rule
da: Forskydningsregel

en: Offset Value
da: Forskydningsværdi

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
da: Forskydning for forespørgsel på menupunkter (tilsidesætter sideberegningen)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
da: Forskydning for indlægsforespørgsel (tilsidesætter sideberegning)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
da: Forskydning for repeater-forespørgsel (tilsidesætter sideberegning)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
da: Forskydning for termforespørgsel (tilsidesætter sideberegning)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
da: Forskydning for brugerforespørgsel (tilsidesætter sideberegning)

en: Old Price
da: Gamle pris

en: On
da: Til

en: On Backorder
da: I restordre

en: On Backorder Text
da: På restordre tekst

en: On Click
da: Ved Klik

en: On Hover
da: Ved Hover

en: On Load
da: Ved Indlæsning

en: On Top Of Section Content
da: På toppen af sektionsindhold

en: On View
da: Ved Visning

en: Once
da: Enkelt gang

en: One or more posts not found.
da: Ét eller flere indlæg blev ikke fundet.

en: Only Display This Many Times
da: Vis kun dette mange gange

en: Only Include Posts With Specific Terms
da: Medtag Kun Indlæg Med Specifikke Termer

en: Only Include Specific Posts
da: Medtag Kun Specifikke Indlæg

en: Only Replace Identical Fields
da: Erstat Kun Identiske Felter

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
da: Kun Vis Ikon På Hover til %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
da: Vis Kun Ikon Ved Hover For %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
da: Vis Kun Ikon Ved Hover For Knap

en: Only display
da: Kun display

en: Only display after
da: Vises først efter

en: Only display before
da: Vises kun før

en: Only display on
da: Vises kun til

en: Only display on date archives after
da: Vises først på datoarkiver efter

en: Only display on date archives before
da: Vises kun på datoarkiver før

en: Only display on first day of month
da: Vis Kun På Månedens Første Dag

en: Only display on last day of month
da: Vis Kun På Månedens Sidste Dag

en: Only display on posts authored by
da: Vises kun på indlæg forfattet af

en: Only display on posts where
da: Vises kun på indlæg hvor

en: Only display on search results for
da: Vises kun på søgeresultater for

en: Only display to
da: Vis kun til

en: Only display to logged in visitors
da: Vises kun til loggede besøgende

en: Only display to logged out visitors
da: Vises kun til loggede besøgende

en: Only display to users who have
da: Vis kun til brugere, der har

en: Only display to users who have visited
da: Vis kun til brugere, der har besøgt

en: Only display to users who have visited
da: Vis Kun Til Brugere, Der Har Besøgt

en: Only letters allowed.
da: Kun bogstaver er tilladt.

en: Only letters and numbers allowed.
da: Kun bogstaver og tal er tilladt.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
da: Kun indloggede kunder, som har købt dette produkt, kan skrive en anmeldelse.

en: Only numbers allowed.
da: Kun tal er tilladt.

en: Onsale
da: På udsalg

en: Oops! An Error Has Occurred
da: Ups! Der opstod en fejl

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
da: Ups, det ser ud til, at den aktuelle Theme Builder-skabelons hovedtekstlayout er deaktiveret.

en: Opacity
da: Gennemsigtighed

en: Opacity Range
da: Opacitetsinterval

en: Open
da: Åbn

en: Open %s
da: Åbn %s

en: Open Add to Library
da: Åbn Tilføj Til Bibliotek

en: Open All
da: Åbn Alle

en: Open Clear Layout
da: Åbn Nulstil Layout

en: Open Command Center
da: Åbn kommandocenter

en: Open Help Panel
da: Åbn Hjælpepanel

en: Open History
da: Åbn Historik

en: Open Icon
da: Åbn ikon

en: Open Layers
da: Åbn lag

en: Open Page Settings
da: Åbn sideindstillinger

en: Open Portability Window
da: Åbn Portabilitetsvinduet

en: Open Recent
da: Åbn Seneste

en: Open Search
da: Åbn Søgning

en: Open Settings
da: Åbn Indstillinger

en: Open Title Text Color
da: Åbn titeltekstfarve

en: Open Toggle
da: Åben skift mellem

en: Open Toggle Background Color
da: Åben skift-mellem baggrundsfarve

en: Open in Lightbox
da: Åbn i Lightbox

en: Operating System
da: Operativ system

en: Opt-in Description
da: Loginbeskrivelse

en: Opt-in Form
da: Loginformular

en: Opt-in Form Fields
da: Formularfelter

en: Opt-in Title
da: Pris titel

en: Option Enter
da: Vælg Indstilling

en: Option Group
da: Indstillingsgruppe

en: Option Group Presets
da: Forudindstillinger For Indstillingsgruppe

en: Option Group To Extend
da: Indstillingsgruppe At Udvide

en: Option Move Down
da: Flyt Indstilling Ned

en: Option Move Left
da: Flyt Indstilling Til Venstre

en: Option Move Right
da: Flyt Indstilling Til Højre

en: Option Move Up
da: Flyt Indstilling Op

en: Optional label for identification
da: Valgfri etiket til identifikation

en: Optional label for identification in the rule list
da: Valgfri etiket til identifikation i regellisten

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
da: Valgfrit indlægs-ID til kontekst for global modulskabelon (aktiverer selektiv synkroniseringskonvertering).

en: Options
da: Indstillinger

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
da: Bekræftelsesmodal Med Overlejring For Indstillingergruppeforudindstillinger

en: Order
da: Bestille

en: Order By
da: Opstil efter

en: Order direction (ascending or descending)
da: Sorteringsretning (stigende eller faldende)

en: Ordered List
da: Indsæt liste i rækkefølge

en: Ordered List Item Indent
da: Ordnet liste element indrykning

en: Ordered List Style Position
da: Ordnet liste stil position

en: Ordered List Style Type
da: Ordnet liste stil type

en: Orientation
da: Orientering

en: Other
da: Andet

en: Out Of Stock
da: Udsolgt

en: Out Of Stock Text
da: Tekst Til Ikke På Lager

en: Out of Stock Text
da: Udsolgt tekst

en: Outer Shadow
da: Vis Indvendig skygge

en: Outset
da: Begyndelsen

en: Outside
da: Begyndelsen

en: Overlay
da: Overlejring

en: Overlay Background Color
da: Overlejring Baggrundsfarve

en: Overlay Icon
da: Overlejring af ikon

en: Overlay Icon Color
da: Overlagsikonfarve

en: Overlay Image
da: Overlejringsbillede

en: Override Active Global Templates
da: Tilsidesæt Aktive Globale Skabeloner

en: Override Existing Assignments
da: Tilsidesæt Eksisterende Tildelinger

en: Override Existing Default Website Template
da: Tilsidesæt Eksisterende Standardwebstedsskabelon

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
da: Tilsidesæt standardjusteringen for dette specifikke element i dets flex-container. Dette gør det muligt at justere enkelte elementer anderledes end containerens align-items-indstilling.

en: Padding
da: Fyld

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
da: Padding tilføjer ekstra plads til elementets inderside, hvilket øger afstanden mellem elementets kant og dets indre indhold.

en: Page
da: Side

en: Page Background Settings
da: Indstillinger For Sidebaggrund

en: Page Bar Icons
da: Sidepanelikoner

en: Page Color Palette Settings
da: Indstillinger For Sides Farvepalette

en: Page Creation Flow
da: Forløb Ved Sideoprettelse

en: Page Custom CSS Settings
da: Indstillinger For Brugerdefineret CSS På Siden

en: Page Manager
da: Sideadministrator

en: Page Menu
da: Sidemenu

en: Page Options
da: Sideindstillinger

en: Page Performance Settings
da: Indstillinger For Sideydelse

en: Page Settings
da: Sideindstillinger

en: Page Spacing Settings
da: Indstillinger For Sideafstande

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Page Type
da: Sidetype

en: Page Visit
da: Sidebesøg

en: Pagenavi
da: Sidenavigation

en: Pages
da: sider

en: Pagination
da: Vis sideinddeling

en: Pagination Active Page
da: Paginering aktiv side

en: Pagination Navigation
da: Sideskiftnavigation

en: Pagination Text
da: Sidetalstekst

en: Paginations
da: Sideskift

en: Paint
da: Maling

en: Parallax Method
da: Parallaksemetode

en: Parent
da: Overordnet

en: Parent Action Icons On Hover
da: Overordnet Handlingsikoner Ved Hover

en: Parent Action Icons On Hover
da: Overordnede handlingsikoner ved hover

en: Parent Column
da: Overordnet Kolonne

en: Parent Container
da: Overordnet Beholder

en: Parent Group
da: Overordnet Gruppe

en: Parent Row
da: Overordnet Række

en: Parent Section
da: Overordnet Sektion

en: Parentheticals must be closed
da: Parenteser skal lukkes

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste %1$s
da: Indsæt %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
da: Indsæt %1$s %2$s-Attributter

en: Paste %1$s Above
da: Indsæt %1$s Ovenfor

en: Paste %1$s Attributes
da: Indsæt %1$s-Attributter

en: Paste %1$s Below
da: Indsæt %1$s Nedenfor

en: Paste %1$s Content Attributes
da: Indsæt %1$s-Indholdsattributter

en: Paste %1$s Design Attributes
da: Indsæt %1$s-Designattributter

en: Paste %1$s Inside
da: Indsæt %1$s Indeni

en: Paste %1$s Preset
da: Indsæt %1$s-Forudindstilling

en: Paste %1$s Presets
da: Indsæt %1$s-Forudindstillinger

en: Paste %1$s Style Attributes
da: Indsæt %1$s-Typografiattributter

en: Paste All %1$s Attributes
da: Indsæt Alle %1$s-Attributter

en: Paste All Attributes
da: Indsæt alle attributter

en: Paste Attributes
da: Indsæt Attributter

en: Paste Design Attributes
da: Indsæt designattributter

en: Paste Item Style
da: Indsæt Elementtypografi

en: Paste Module
da: Indsæt modul

en: Paste Module Style
da: Indsæt Modulstil

en: Paste Select Content Attributes
da: Indsæt Valgte Indholdsattributter

en: Paste Select Design Attributes
da: Indsæt Valgte Designattributter

en: Paste Select Presets
da: Indsæt Valgte Forudindstillinger

en: Paste Select Style Attributes
da: Indsæt Valgte Typografiattributter

en: Paste to %1$s
da: Indsæt I %1$s

en: Pattern Blend Mode
da: Mønsterblandingstilstand

en: Pattern Color
da: Mønster farve

en: Pattern Height
da: Mønsterhøjde

en: Pattern Horizontal Offset
da: Mønster vandret offset

en: Pattern Repeat
da: Gentag mønster

en: Pattern Repeat Origin
da: Mønster Gentag Oprindelse

en: Pattern Size
da: Mønsterstørrelse

en: Pattern Style
da: Mønster stil

en: Pattern Transform
da: Mønster transformation

en: Pattern Vertical Offset
da: Mønster Lodret Offset

en: Pattern Width
da: Mønsterbredde

en: Pause %s Video When Another Video Plays
da: Sæt %s-Video På Pause, Når En Anden Video Afspilles

en: Pause %s Video While Not In View
da: Sæt %s-Video På Pause, Når Den Ikke Er Synlig

en: Pause Video When Another Video Plays
da: Pause video, når en anden video afspilles

en: Pause Video While Not In View
da: Pause video mens du ikke er i visning

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
da: Sæt automatisk rotation på pause, når du holder musen over karrusellen.

en: Pause on Hover
da: Pause Ved Hover

en: Percent
da: Procent

en: Percent Container
da: Procentbeholder

en: Percent Sign
da: procenttegn

en: Percent Text
da: Procenttekst

en: Percentage
da: Procentandel

en: Percentage Text
da: Procenttekst

en: Perfect
da: Perfekt

en: Performance Settings
da: Ydelsesindstillinger

en: Persons
da: Personer

en: Phone
da: Telefon

en: Phone View
da: Telefonvisning

en: Phone Wide
da: Telefon (bred)

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Pick a Color
da: Vælg En Farve

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
da: Vælg en bokseskyggestil for at aktivere boksskygge for dette element. Når du er aktiveret, kan du tilpasse din boks skygge stil yderligere. Hvis du vil deaktivere skyggestil i brugerdefineret boks, skal du vælge Ingen-indstillingen.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
da: Vælg en farve, der skal anvendes på baggrund af dropdown-menuer. Dropdown-menuer vises, når du svæver over links med underpunkter.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
da: Vælg en farve, der skal bruges til aktive links i rullemenuer. Dropdown-menuer vises, når du holder musen hen over links til underelementer.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
da: Vælg en farve, der skal bruges til links i dropdown-menuerne. Dropdown-menuer vises, når du svæver over links med underpunkter.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
da: Vælg en farve, der skal bruges til links i mobilmenuer.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
da: Vælg en farve, der skal bruges til %1$s-teksten.

en: Pick a color to be used for the %s text
da: Vælg en farve til %s-teksten

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
da: Vælg en farve, der skal bruges til den skiftende %1$s

en: Pick a color to be used for the background of button.
da: Vælg en farve til knappens baggrund.

en: Pick a color to be used for the border.
da: Vælg en farve, der skal bruges til grænsen.

en: Pick a color to be used for the button border.
da: Vælg en farve, der skal bruges til knapgrænsen.

en: Pick a color to be used for the button text.
da: Vælg en farve, der skal bruges til knappeteksten.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
da: Vælg en farve, der skal bruges til skillelinjen mellem links i rullemenuerne. Dropdown-menuer vises, når du svæver over links med underpunkter.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
da: Vælg en farve, der skal bruges til fjernikonet.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
da: Vælg en farve, der skal bruges til den påkrævede feltindikator.

en: Pick a color to be used for the text
da: Vælg en farve til teksten

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
da: Vælg en farve, der skal bruges til den tekst, der er skrevet inden for indtastningsfelterne.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
da: Vælg en farve, der skal bruges i cirkelens udfyldte rum.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
da: Vælg en farve for at udfylde modulets indtastningsfelter.

en: Pick a color to fill the module's notice.
da: Vælg en farve for at udfylde modulets meddelelse.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets radioknapper.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
da: Vælg en farve for at udfylde modulets fjernikon.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
da: Vælg en farve for at udfylde modulets valgte alternativknap.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets skiftende tabelcelle.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets tabelcelle.

en: Pick a color to fill the module's table header.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets tabeloverskrift.

en: Pick a color to fill the module's table row.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets tabelrække.

en: Pick a color to fill the module's table.
da: Vælg en farve til at udfylde modulets tabel.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
da: Vælg en farve for at udfylde modulets værktøjstip.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
da: Vælg en farve, der skal bruges bag posttekstteksten. At reducere farvens opacitet vil gøre det muligt for baggrundsbilledet at vise sig, mens du stadig øger tekstlæsbarheden.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
da: Vælg en farve, der skal bruges til baggrundsområdet, der vises bag pristeksten.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
da: Vælg en farve, der skal bruges til baggrunden bag prissætningstabeller.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
da: Vælg en farve, der skal bruges til baggrundsoverlejringen. At reducere uigennemsigtigheden gør det muligt at vise baggrundsbilleder og gradienter, mens du stadig holder teksten læselig.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
da: Vælg en farve, der skal bruges til de kugler, der vises ved siden af hvert listerobjekt i pristabellens funktionsområde.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
da: Vælg en farve, der skal bruges til det cirkulære baggrundsområde bag citatikonet.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
da: Vælg en farve, der skal bruges til punktnavigation, der vises nederst på skyderen for at angive, hvilket objektglas der er aktivt.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
da: Vælg en farve til ikonet, der vises, når du holder musen over et karruselelement.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
da: Vælg en farve, der skal bruges til ikonet, der vises, når du svinger over et produkt.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
da: Vælg en farve, der skal bruges til det overlay, der vises bag afspilningsikonet, når du svinger over videoen.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
da: Vælg en farve til udsalgsbadgen, der vises på produkter på udsalg.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
da: Vælg en farve til brug for salget bade, der vises på produkter, der er til salg.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
da: Vælg en farve til brug for sektionsdeleren. Som standard vil det antage farven på sektionen over eller under dette afsnit for at sikre en jævn overgang.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
da: Vælg en farve, der skal bruges til skyderpilene, der bruges til at navigere gennem hvert dias.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
da: Vælg en tekstskyggeformat for at aktivere tekstskygge for dette element. Når den er aktiveret, vil du kunne tilpasse din tekstskygge stil yderligere. Hvis du vil deaktivere brugerdefineret tekstskyggeformat, skal du vælge Ingen-indstillingen.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til baggrunden for de udvalgte prissætningstabeller. Dette hjælper featured tabeller skiller sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til menuens baggrundsfarve, når den ses på en mobilenhed.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til kropstekst i prissat tabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til valuta og frekvenstekst inden for udvalgte prissætningstabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til udelukkede listeposter inden for udvalgte prissætningstabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til pristekst inden for udvalgte prissætningstabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til undertekster i udvalgte prissætningstabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til baggrundsområdet, der vises bag prissætningsteksten i fremhævede tabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til baggrunden bag prissætningstabeller i prissatabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til de kugler, der vises ved siden af hver liste i de valgte faner. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
da: Vælg en unik farve, der skal bruges til titeltekst i udvalgte prissætningstabeller. Unikke farver kan hjælpe udvalgte genstande skille sig ud fra resten.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
da: Vælg en animationsstil for at aktivere animationer til dette element. Når du er aktiveret, kan du tilpasse din animationsstil yderligere. Hvis du vil deaktivere animationer, skal du vælge Ingen-indstillingen.

en: Pick an icon to be used for the button.
da: Vælg et ikon, der skal bruges til knappen.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
da: Vælg fra op til fem forskellige animationsretninger, som hver især justerer start- og slutpositionen for dit animerede element.

en: Pills
da: Piller

en: Pin
da: Fastgør

en: Pixels
da: Pixel

en: Place Gradient Above Background Image
da: Titels baggrundsbillede

en: Placeholder
da: Pladsholder

en: Placeholder Text
da: Pladsholdertekst

en: Play Button
da: Spil-knap

en: Play Icon
da: Afspilningsikon

en: Play Mode
da: Afspilningstilstand

en: Player Buttons
da: Afspillerknapper

en: Player Sliders
da: Afspillerskydere

en: Player Sliders Current
da: Afspiller skydere i øjeblikket

en: Player Timer
da: Afspiller timer

en: Please %s
da: Vælg venligst %s

en: Please enter a %s
da: Indtast venligst en %s

en: Please enter your valid google map API key.
da: Indtast venligst din gyldige google map API-nøgle.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
da: Udfyld venligst dine oplysninger ovenfor for at se tilgængelige betalingsmetoder.

en: Please input a valid email address.
da: Indtast venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
da: Log ind på Divi Cloud for at gemme dit layout.

en: Please select at least one file.
da: Vælg mindst én fil.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
da: Tjek felterne nedenfor for at sikre, at du har indtastet de korrekte oplysninger.

en: Please, fill in the following fields:
da: Udfyld venligst følgende felter:

en: Please, fix the following errors:
da: Ret venligst følgende fejl:

en: Plugin Options
da: Plugin-Indstillinger

en: Points (pt)
da: Point (pt)

en: Polka Dots
da: Polka prikker

en: Popularity (Sales)
da: Popularitet (Salg)

en: Portability
da: Portabilitet

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Portfolio Filters
da: Portefølje Filtre

en: Portfolio Image
da: Portefølje Billede

en: Portfolio Pagination
da: Portfoliepaginering

en: Portfolio Pagination Active
da: Portfolio-Sidenummerering Aktiv

en: Portfolio Post Meta
da: Portefølje Indlægs Meta

en: Portfolio Title
da: Portefølje Titel

en: Portfolios
da: porteføljer

en: Portrait
da: Portræt

en: Position Text
da: Tekst Til Stilling

en: Post
da: Indlæg

en: Post Carousel
da: Indlægskarrusel

en: Post Carousels
da: Indlægskarruseller

en: Post Category
da: Indlægskategori

en: Post Content
da: Send indhold

en: Post Contents
da: Indhold I Indlæg

en: Post Count
da: Antal Indlæg

en: Post ID is required.
da: Indlægs-id er påkrævet.

en: Post IDs array is required.
da: Array med indlægs-id'er er påkrævet.

en: Post Info
da: Indlægsinfo

en: Post Meta
da: Indlægs Meta

en: Post Name
da: Indlægsnavn

en: Post Offset
da: Indlægsforskydning

en: Post Offset Number
da: Post offset nummer

en: Post Slider
da: Indlægsskyder

en: Post Status
da: Indlægsstatus

en: Post Tag
da: Post tag

en: Post Title
da: Indlæg titel

en: Post Titles
da: Posttitler

en: Post Type
da: Indlægstype

en: Post Type Archive
da: Arkiv for indlægstype

en: Post Types
da: Posttyper

en: Post Visit
da: Post besøg

en: Post not found.
da: Indlæg blev ikke fundet.

en: Post type "%s" does not exist.
da: Indlægstypen "%s" findes ikke.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
da: Arkivsider for indholdstyper har ikke redigerbare sideindstillinger.

en: Post type is required.
da: Indlægstype er påkrævet.

en: Post type mismatch.
da: Uoverensstemmelse i indlægstype.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
da: Indlægstype, der skal forespørges (når query_type er post_type). Kan være en enkelt indlægstype eller en kommasepareret liste. Hvis tom, forespørges alle indlægstyper.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
da: Indlægstype, der skal forespørges. Kan være en enkelt indlægstype eller en kommasepareret liste (f.eks. "post", "post,product,media"). Hvis tom, forespørges alle indlægstyper.

en: Posts For Current Page
da: Indlæg til nuværende side

en: Posts Per Page
da: Indlæg Pr. Side

en: Posts by %s
da: Indlæg af %s

en: Posts for Current Page
da: Indlæg for Nuværende Side

en: Premade Layout
da: Færdigt Layout

en: Premade Layouts
da: Foruddefinerede layout

en: Preset
da: Forudindstillet

en: Preset 1
da: Forudindstilling 1

en: Preset 2
da: Forudindstilling 2

en: Preset 3
da: Forudindstilling 3

en: Preset 4
da: Forudindstilling 4

en: Preset 5
da: Forudindstilling 5

en: Preset 6
da: Forudindstilling 6

en: Preset 7
da: Forudindstilling 7

en: Preset Manager
da: Forudindstillingsadministrator

en: Preset Name
da: Forudindstillet navn

en: Preset Preview
da: Forhåndsvisning Af Forudindstilling

en: Preset Settings
da: Forudindstillede indstillinger

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Presets cannot be empty.
da: Forudindstillinger kan ikke være tomme.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
da: Konvertering af forudindstillinger stødte på en fatal fejl.

en: Presets conversion failed: %s
da: Konvertering af forudindstillinger mislykkedes: %s

en: Prev
da: Forrige

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
da: Forhindr fastgjorte indlæg i at blive vist øverst i dine loop-resultater. Når dette er aktiveret, behandles fastgjorte indlæg som almindelige indlæg og sorteres efter dine øvrige sorteringskriterier.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
da: Forhindr det aktuelle indlæg i at blive vist i loop-resultaterne. Dette er nyttigt ved visning af relaterede indlæg for at undgå at vise det samme indlæg, som den besøgende ser lige nu.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Preview Dropdown
da: Rullemenu til forhåndsvisning

en: Preview On Front End
da: Forhåndsvis på front-end

en: Preview Page
da: Forhåndsvis Side

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Link
da: Tidligere link

en: Previous Link Arrow
da: Forrige link-pil

en: Previous Page
da: Forrige Side

en: Previous Post
da: Forrige Indlæg

en: Price
da: Pris

en: Price Text
da: Pris tekst

en: Pricing Area Background Color
da: Prisområde Baggrundsfarve

en: Pricing Button
da: Pris-knap

en: Pricing Content
da: Prisernes Indhold

en: Pricing Heading
da: Pris underrubrik

en: Pricing Item
da: Pris objekt

en: Pricing Subtitle
da: Pris undertekst

en: Pricing Table
da: Pris Tabel

en: Pricing Table Items
da: Pristabel-Elementer

en: Pricing Tables
da: Pristabeller

en: Pricing Title
da: Pris titel

en: Pricing Top
da: Pris top

en: Primary Color
da: Primær Farve

en: Priority
da: Prioritet

en: Privacy
da: Privatliv

en: Product
da: Produkt

en: Product 1
da: Produkt 1

en: Product 2
da: Produkt 2

en: Product 3
da: Produkt 3

en: Product 4
da: Produkt 4

en: Product 5
da: Produkt 5

en: Product 6
da: Produkt 6

en: Product Additional Information
da: Yderligere produktoplysninger

en: Product Breadcrumb
da: Produktbrødkrummesti

en: Product Category
da: Produktkategori

en: Product Content
da: Produktindhold

en: Product Count
da: Produktoptælling

en: Product Description
da: Produktbeskrivelse

en: Product Gallery Preview Unavailable
da: Forhåndsvisning Af Produktgalleri Er Ikke Tilgængelig

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Product ID.
da: Produkt-id.

en: Product Image
da: Produktbillede

en: Product Layout
da: Produktlayout

en: Product Name
da: Produktnavn

en: Product Offset Number
da: Produktoffsetnummer

en: Product Price
da: Produktpris

en: Product Reviews
da: Produktanmeldelser

en: Product Reviews Count
da: Antal produktanmeldelser

en: Product Row Layout
da: Produktrækkelayout

en: Product SKU
da: Produktvarenummer

en: Product Short Description
da: Kort produktbeskrivelse

en: Product Stock Quantity
da: Produkt lagerantal

en: Product Stock Status
da: Produkt lagerstatus

en: Product Title
da: Produkttitel

en: Product Title Text
da: Tekst Til Produkttitel

en: Product Type
da: Produkttype

en: Product image
da: Produktbillede

en: Product long description
da: Produktets lange beskrivelse

en: Product name
da: Produktnavn

en: Product not found.
da: Produkt ikke fundet.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
da: Antal

en: Progress bar
da: Statuslinje

en: Promo Button
da: Knap

en: Promo Description
da: Beskrivelse

en: Promo Title
da: Promooverskrift

en: Public Display Name
da: Offentligt Vist Navn

en: Publish
da: Udgiv

en: Publish Date
da: Udgivelsesdato

en: Publish Page
da: Udgiv Side

en: Published
da: Udgivet

en: Purple
da: Lilla

en: Quantity
da: Antal

en: Query Type
da: Forespørgselstype

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
da: Sæt elementer/forudindstillinger i kø med %1$s, og brug ^>*+-operatorer. Filtrér løbende med :filter.

en: Quick Actions
da: Hurtige handlinger

en: Quote Icon
da: Citat Ikon

en: Quote Icon Background Color
da: Anfør ikon for baggrundsfarve

en: Radio Button
da: Radio knap

en: Radio Button Background Color
da: Baggrundsfarve Til Radioknap

en: Radio Buttons
da: Radioknapper

en: Ramp
da: Rampe

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Order
da: Tilfældig ordre

en: Rate&hellip;
da: Bedøm&hellip;

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Rating Container
da: Bedømmelsescontainer

en: Read More
da: Læs mere

en: Read More Button
da: Læs Mere Knap

en: Read More Text
da: Læs mere-tekst

en: Read more
da: Læs mere

en: Recent
da: Procent

en: Red
da: Rød

en: Redirect
da: Omdiriger

en: Redirect To The Current Page
da: omdirigere til den aktuelle side

en: Redirect URL
da: Omdirigerings URL

en: Redirect URL Query
da: Omdirigerings URL

en: Redirect to a custom URL.
da: Omdirigerings URL

en: Redirect users after successful form submission.
da: Omdiriger brugere efter succesfuld formindsendelse.

en: Redo
da: Gentag

en: Registration Date
da: Registreringsdato

en: Regular
da: Regulær

en: Regular 400
da: Normal 400

en: Regular Section
da: Almindelig Sektion

en: Reimagine
da: Genforestil dig

en: Relation
da: Forhold

en: Relationship
da: Relation

en: Relative
da: I forhold

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
da: Knyt dem igen til dette websteds globale Header, Hovedtekst og/eller Footer.

en: Remember me
da: Husk mig

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Attribute
da: Fjern Attribut

en: Remove Cookie
da: Fjern Cookie

en: Remove Icon
da: Fjern ikon

en: Remove Icon Background Color
da: Baggrundsfarve For Fjern-Ikon

en: Remove Icon Color
da: Farve For Fjern-Ikon

en: Remove Icon Font Size
da: Skriftstørrelse For Fjern-Ikon

en: Remove Preset
da: Fjern Forudindstilling

en: Remove Variable
da: Fjern Variabel

en: Remove tag
da: Fjern tag

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Removed %s
da: Fjernede %s

en: Removed Column
da: Fjernede Kolonne

en: Removed Group Preset
da: Fjernede Gruppeforudindstilling

en: Removed Module Attribute
da: Fjernede Modulattribut

en: Removed Module Preset
da: Fjernede Modulforudindstilling

en: Removed layout from template
da: Layout fjernet fra skabelon

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename Template
da: Omdøb Skabelon

en: Renamed template
da: Omdøbt skabelon

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat End
da: Gentag Slut

en: Repeat Frequency
da: Gentag frekvens

en: Repeat Gradient
da: Gentag gradient

en: Repeat X (horizontal)
da: Gentag X (horistontal)

en: Repeat Y (vertical)
da: Gentag Y (vertikal)

en: Repeat and Stretch
da: Gentag og stræk

en: Repeat with space between
da: Gentag med mellemrum

en: Repeater Offset
da: Repeaterforskydning

en: Repeaters Per Page
da: Repeatere Pr. Side

en: Replace Existing Content.
da: Erstat Eksisterende Indhold.

en: Replace Existing Preset
da: Erstat Eksisterende Forudindstilling

en: Replace Global Color
da: Udskift Global Color

en: Replace Value
da: Erstatningsværdi

en: Replaced Attributes
da: Erstattede Attributter

en: Replaced Group Preset
da: Erstattede Gruppeforudindstilling

en: Replaced Module Attributes
da: Erstattede Modulattributter

en: Replaced Module Preset
da: Erstattede Modulforudindstilling

en: Reply Button
da: Svar-knap

en: Report This Error
da: Rapportér denne fejl

en: Required Field
da: Påkrævet felt

en: Required Field Indicator Color
da: Påkrævet feltindikatorfarve

en: Reset
da: Reset Roller

en: Reset %1$s %2$s
da: Nulstil %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
da: Nulstil %1$s %2$s-Attributter

en: Reset %1$s Attributes
da: Nulstil %1$s-Attributter

en: Reset %1$s Preset
da: Nulstil %1$s-Forudindstilling

en: Reset %s Column Structure
da: Nulstil %s Kolonnestruktur

en: Reset After Duration
da: Nulstil efter varighed

en: Reset All Attributes
da: Nulstil Alle Attributter

en: Reset All Templates
da: Nulstil Alle Skabeloner

en: Reset Attributes
da: Nulstil Attributter

en: Reset Content Attributes
da: Nulstil Indholdsattributter

en: Reset Design Attributes
da: Nulstil Designattributter

en: Reset Exclude From Filters
da: Nulstil Udeluk Fra Filtre

en: Reset Field
da: Nulstil Felt

en: Reset Filters
da: Nulstil Filtre

en: Reset Presets
da: Nulstil Forudindstillinger

en: Reset Roles
da: Nulstil Roller

en: Reset Select Content Attributes
da: Nulstil Valgte Indholdsattributter

en: Reset Select Design Attributes
da: Nulstil Valgte Designattributter

en: Reset Select Presets
da: Nulstil Valgte Forudindstillinger

en: Reset Select Style Attributes
da: Nulstil Valgte Typografiattributter

en: Reset Style Attributes
da: Nulstil Typografiattributter

en: Reset Template Assignments
da: Nulstil Skabelontildelinger

en: Reset Use On Filters
da: Nulstil Brug På Filtre

en: Reset search input
da: Nulstil søgefelt

en: Resize
da: Tilpas Størrelse

en: Resize window
da: Tilpas vinduesstørrelse

en: Responsive Editor
da: Responsiv Editor

en: Responsive Zoom In
da: Tilpasset indzooming

en: Responsive Zoom Out
da: Tilpasset udzooming

en: Restore
da: Gendan

en: Restore Variable
da: Gendan Variabel

en: Restored draft
da: Kladde gendannet

en: Result Message
da: Succesbesked

en: Result Message Text
da: Tekst Til Resultatbesked

en: Results for "%1$s"
da: Resultater for "%1$s"

en: Return To Theme Builder
da: Tilbage Til Theme Builder

en: Returning customer?
da: Tilbagevendende kunde?

en: Review Avatar
da: Anmeld Avatar

en: Review Body
da: Gennemgå Body

en: Review Count
da: Optælling af anmeldelser

en: Review Count Text
da: Tekst Til Antal Anmeldelser

en: Review Meta
da: Gennemgå Meta

en: Review Rating
da: Gennemgå vurdering

en: Reviews
da: Anmeldelser

en: Reviews Count
da: Anmeldelser Count

en: Ridge
da: Kant

en: Right
da: Højre

en: Right Arrow Icon
da: Højre Pileikon

en: Right Border Color
da: Kantfarve

en: Right Border Style
da: Kantstil

en: Right Border Width
da: Kantbredde

en: Right Click
da: Højreklik

en: Right Click Options Overlay
da: Overlejring Til Højrekliksmuligheder

en: Right Sidebar
da: Højre Sidebar

en: Right To Left
da: Højre til Venstre

en: Role Editor
da: Rolleeditor

en: Roles
da: Roller

en: Roll
da: Rulle

en: Root
da: Rod

en: Root Container
da: Rodbeholder

en: Root-level Font Size (rem)
da: Rodniveau-Skriftstørrelse (rem)

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate 90 Degree
da: Roter 90 grader

en: Rotate 90 degree
da: Drej 90 grader

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
da: Rotér elementet om forskellige akser for at dreje elementet i 3D-rum.

en: Rotating
da: Roterende

en: Round
da: Rund

en: Rounded Corners
da: Afrundet rektangel

en: Routing
da: Ruting

en: Row
da: Række

en: Row Alignment
da: Tilpasning

en: Row End
da: Rækkeslut

en: Row Height
da: Rækkehøjde

en: Row Heights
da: Rækkehøjder

en: Row Inner
da: Indre Række

en: Row Link URL
da: Række Link URL

en: Row Minimum Height
da: Rækkens Minimumshøjde

en: Row Reverse
da: Række Omvendt

en: Row Span
da: Rækkespænd

en: Row Start
da: Rækkestart

en: Rows
da: Rækker

en: Rules
da: Regler

en: Sale Badge
da: Udsalgsmærke

en: Sale Badge Color
da: Salgsbadge farve

en: Sale New Price
da: Salg ny pris

en: Sale New Price Text
da: Tekst Til Ny Udsalgspris

en: Sale Old Price
da: Salg gammel pris

en: Sale Old Price Text
da: Tekst Til Gammel Udsalgspris

en: Sale Price
da: Udsalgspris

en: Sale Price Text
da: Tekst Til Udsalgspris

en: Sale Products
da: Udsalgsprodukter

en: Saturation
da: Mætning

en: Saturday
da: lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save & Exit
da: Gem & afslut

en: Save & Publish
da: Gem og udgiv

en: Save & Set Pending
da: Gem og sæt som afventer

en: Save & Set Private
da: Gem og sæt som privat

en: Save & Set To Draft
da: Gem og sæt som kladde

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save Cloud Item
da: Gem Cloud Element

en: Save Divi Roles
da: Gem Divi-Roller

en: Save Draft
da: Gem Kladde

en: Save Dropdown
da: Gem-rullemenu

en: Save Individual Items
da: Gem individuelle elementer

en: Save Layout to Library
da: Gem Layout I Biblioteket

en: Save Page
da: Gem Side

en: Save Page As Draft
da: Gem side som kladde

en: Save Preset
da: Gem Forudindstilling

en: Save Template To Library
da: Gem Skabelon I Biblioteket

en: Save Theme Builder Set
da: Gem Theme Builder-Sæt

en: Save Theme Builder Template
da: Gem Theme Builder-Skabelon

en: Save To Divi Cloud
da: Gem Til Divi Cloud

en: Save To Divi Library
da: Gem I Divi-Biblioteket

en: Save To Library
da: Gem I Bibliotek

en: Save Variables
da: Gem Variabler

en: Save and Reload
da: Gem og genindlæs

en: Save as Global
da: Gem som Global

en: Save of Global Presets Has Failed
da: Gem af globale forudindstillinger mislykkedes

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
da: Gem dette skabelonsæt i Divi-biblioteket til senere brug

en: Save this template to the Divi Library for later use
da: Gem denne skabelon i Divi-biblioteket til senere brug

en: Save to Divi Cloud
da: Gem I Divi Cloud

en: Save to Library
da: Gem I Bibliotek

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
da: Gem din nuværende %1$s i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
da: Gem dit aktuelle modul i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
da: Gem din aktuelle side i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
da: Gem din aktuelle række i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
da: Gem din aktuelle sektion i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Saved
da: Gem

en: Saved Layout
da: Gemt Layout

en: Saved Module
da: Gemt Modul

en: Saved Row
da: Gemt Række

en: Saved Section
da: Gemt Sektion

en: Saving
da: Gemmer

en: Saving To Divi Cloud
da: Gemmer I Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
da: Lagring og indlæsning fra biblioteket

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
da: Gemmer og indlæser layouts fra Divi-biblioteket

en: Saving to Cloud
da: Gemmer i skyen

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Scale
da: Skalér

en: Scaling Up and Down
da: Skalering op og ned

en: Scaling up & down
da: Skalering op og ned

en: Scallops
da: Kammuslinger

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Scheduled Date
da: Planlagt Dato

en: Screen
da: Skærm

en: Scroll
da: Rul

en: Scroll Down Button
da: Rul ned knap

en: Scroll Down Icon
da: Nedrulningsikon

en: Scroll Down Icon Color
da: Rul-ned-ikon farve

en: Scroll Down Icon Size
da: Rul-ned-Ikon størrelse

en: Scroll Effects
da: Ruleffekter

en: Scroll To Animate
da: Rul For At Animere

en: Scroll To Element
da: Rul Til Element

en: Scroll Transform Effects
da: Rul transformationseffekter

en: Search
da: Søg

en: Search %1$s
da: Søg %1$s

en: Search &hellip;
da: Søg &hellip;

en: Search Body Templates
da: Søg Skabeloner Til Hovedindhold

en: Search Documentation or Get Support
da: Søg I Dokumentation Eller Få Support

en: Search Fonts
da: Søg Layouts

en: Search Footer Templates
da: Søg Footer-Skabeloner

en: Search Global Canvases
da: Søg I Globale Lærreder

en: Search Header Templates
da: Søg Header-Skabeloner

en: Search Icon Color
da: Søgikonfarve

en: Search Icon Font Size
da: Søgikon Fontstørrelse

en: Search Icons
da: Søg ikoner

en: Search Layout
da: Søg I Layout

en: Search Queries separated by commas
da: Søgeforespørgsler adskilt af kommaer

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Templates
da: Søg Skabeloner

en: Search Theme Builder Items
da: Søg Theme Builder-Elementer

en: Search Theme Builders
da: Søg Theme Builders

en: Search attributes...
da: Søg efter attributter...

en: Search commands...
da: Søg efter kommandoer...

en: Search element types...
da: Søg efter elementtyper...

en: Search elements...
da: Søg i elementer...

en: Search fields...
da: Søg i felter...

en: Search for a module
da: Søg efter et modul

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search groups...
da: Søg i grupper...

en: Search modules...
da: Søg i moduler...

en: Search option groups...
da: Søg i indstillingsgrupper...

en: Search pages...
da: Søg i sider...

en: Search presets...
da: Søg efter forudindstillinger...

en: Search results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
da: Sider med søgeresultater har ikke redigerbare sideindstillinger.

en: Search settings...
da: Søg i indstillinger...

en: Search term
da: Søgeterm

en: Search term to filter posts by title only.
da: Søgeterm til at filtrere indlæg efter kun titel.

en: Search variables...
da: Søg i variabler...

en: Search...
da: Søg...

en: Searches
da: søgninger

en: Sec
da: Sek

en: Second(s)
da: Sekund(er)

en: Secondary Color
da: Sekundær Farve

en: Section
da: Sektion

en: Section Area Background Color
da: Baggrundsfarve For Sektionområde

en: Section Link Target
da: Sektion Link Mål

en: Section Link URL
da: Sektion Link URL

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
da: Sektionskaldere giver dig mulighed for at tilføje kreative formetransitioner mellem forskellige sektioner på din side.

en: Sections
da: Sektioner

en: Select A Preset
da: Vælg en forudindstilling

en: Select All In Container
da: Vælg alle i beholder

en: Select Child Option
da: Vælg Underordnet Indstilling

en: Select Custom Field
da: Vælg Brugerdefineret Felt

en: Select Down Icon
da: Vælg Ned-Ikon

en: Select Dropdown
da: Vælg dropned

en: Select Icon
da: Vælg ikon

en: Select Left Icon
da: Vælg Venstre Ikon

en: Select Menu
da: Vælg Menu

en: Select Next Option
da: Vælg Næste Indstilling

en: Select Next Responsive State Picker Option
da: Vælg Næste Indstilling i Vælger til Responsiv Tilstand

en: Select Parent Option
da: Vælg Overordnet Indstilling

en: Select Prev Responsive State Picker Option
da: Vælg Forrige Indstilling i Vælger til Responsiv Tilstand

en: Select Previous Option
da: Vælg Forrige Indstilling

en: Select Right Icon
da: Vælg Højre Ikon

en: Select Templates
da: Vælg Skabeloner

en: Select a Network
da: Vælg et netværk

en: Select a canvas to display
da: Vælg et lærred, der skal vises

en: Select a canvas to display in this portal.
da: Vælg et lærred, der skal vises i denne portal.

en: Select a layout file (.json) to import.
da: Vælg en layoutfil (.json) til import.

en: Select a list
da: Vælg en liste

en: Select a menu
da: Vælg en menu

en: Select a target module first to see available presets
da: Vælg først et målmodul for at se tilgængelige forudindstillinger

en: Select an account
da: Vælg en konto

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
da: Vælg en animation, der skal bruges, når rullemenuerne vises. Dropdown-menuer vises, når du svæver over links med underpunkter.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
da: Vælg en ordre metode til galleriet. Dette styrer hvilke galleri elementer vises først i listen.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
da: Vælg mellem tusindvis af færdiglavede layouts designet til enhver type websted

en: Select grid property...
da: Vælg grid-egenskab...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
da: Vælg hvordan du vil vise det fremhævede billede i skydere

en: Select target offset...
da: Vælg målforskydning...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
da: Vælg de kategorier, du vil udelukke fra søgeresultaterne.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
da: Vælg de kategorier, som du gerne vil inkludere i dit feed.

en: Select the date and time to publish this page.
da: Vælg dato og tidspunkt for udgivelse af denne side.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
da: Vælg den divideringsform, du gerne vil bruge. Former er visuelt repræsenteret i listen.

en: Select the post type for this page.
da: Vælg indlægstypen for denne side.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
da: Vælg formen på den skillelinje, der bruges til divideringen.

en: Select the status for this page.
da: Vælg status for denne side.

en: Select up Icon
da: Vælg Op-Ikon

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
da: Vælg, hvilke underelementer der skal målrettes (f.eks. lige, ulige, hver 3.)

en: Select which element to apply this attribute to
da: Vælg hvilket element denne attribut skal anvendes på

en: Selected Files:
da: Udvalgte filer:

en: Selected Font Files:
da: Valgte Skrifttypefiler:

en: Selected Radio Button
da: Valgt radioknap

en: Selected Radio Button Background Color
da: Baggrundsfarve Til Valgt Radioknap

en: Selectors
da: Selektorer

en: Semi Bold
da: Halvfet

en: Semi Bold 600
da: Halvfet 600

en: Send message
da: Send besked

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Separator Text
da: Skilletegnstekst

en: Separator between breadcrumb items.
da: Separator mellem elementer i brødkrummestien.

en: Service Provider
da: Service Udbyder

en: Set
da: Sæt

en: Set %s
da: Indstil %s

en: Set As Background
da: Angiv som baggrund

en: Set As Background Video
da: Angiv som Baggrundsvideo

en: Set Details
da: Sætdetaljer

en: Set Name
da: Sætnavn

en: Set as Default Preset
da: Angiv Som Standardforudindstilling

en: Set as Main Canvas
da: Angiv som primært lærred

en: Set background to Primary Color
da: Indstil baggrunden til Primær Farve

en: Set background to Secondary Color
da: Indstil baggrunden til Sekundær Farve

en: Set how many columns this item should span horizontally.
da: Angiv, hvor mange kolonner dette element skal spænde over vandret.

en: Set how many rows this item should span vertically.
da: Angiv, hvor mange rækker dette element skal spænde over lodret.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
da: Angiv den faste højde for hver række i gitteret. Alle rækker bevarer præcis denne højde uanset indhold, hvilket skaber en ensartet gitterstruktur.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
da: Angiv den faste bredde for hver kolonne i gitteret. Alle kolonner vil beholde denne præcise bredde uanset deres indhold eller containerstørrelse.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
da: Angiv minimumshøjden for hver række i gitteret. Rækker bliver aldrig lavere end denne højde, hvilket sikrer tilstrækkelig plads til indhold og bevarer layoutets ensartethed.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
da: Angiv minimumsbredden for hver kolonne i gitteret. Kolonner vil aldrig være mindre end denne bredde, så indholdet forbliver læsbart og korrekt formateret.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
da: Angiv antallet af kolonner i gitteret. Dette bestemmer, hvor mange lodrette kolonner dit gitterlayout vil have på tværs af containerens bredde.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
da: Angiv antallet af indlæg, der skal vises pr. side i dit loop. Dette styrer, hvor mange elementer der vises, før der kræves sideinddeling.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
da: Angiv antallet af indlæg, der skal springes over i starten af dine forespørgselsresultater. Brug dette til at udelade de første par indlæg og starte dit loop et andet sted.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
da: Angiv antallet af rækker i gitteret. Dette bestemmer, hvor mange vandrette rækker dit gitterlayout vil have ned gennem beholderens højde.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
da: Indstil forskydningsafstanden for rullemenuen.

en: Set the position of the field labels.
da: Indstil placeringen af feltetiketterne.

en: Set the position of the slider (0-100).
da: Indstil skyderens placering (0-100).

en: Set the row layout.
da: Indstil rækkelayoutet.

en: Set the width of the fields.
da: Indstil bredden af felterne.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
da: Angiv, hvor dette element skal slutte vandret i gitteret. Negative værdier understøttes.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
da: Angiv, hvor dette element skal slutte lodret i gitteret. Negative værdier understøttes.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
da: Angiv, hvor dette element skal starte vandret i gitteret. Negative værdier understøttes.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
da: Angiv, hvor dette element skal starte lodret i gitteret. Negative værdier understøttes.

en: Setting
da: Indstilling

en: Setting States
da: Indstillingstilstande

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
da: Indstilling af maksimal højde forhindrer dit element i at overgå den definerede højdeværdi. Da dit modulindhold stiger og overstiger den maksimale højde, overlader den elementindpakningen.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
da: Indstilling af en maksimal bredde forhindrer, at dit element overhovedet overgår den definerede breddeværdi. Maksimal bredde kan bruges i kombination med standardbreddeindstillingen. Maksimal bredde erstatter normal breddeværdi.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Modal Default Position
da: Standardplacering For Indstillingsmodal

en: Settings Tabs
da: Indstillingsfaner

en: Settings Types
da: Indstillingstyper

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
da: Indstillinger, Baggrund, Farvepalette, Mellemrum, Brugerdefineret CSS, Ydeevne

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
da: Indstillinger, Historik, Afslut, Genveje

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
da: Indstillinger, Sider, Indlæg, Brugerdefinerede Indlægstyper

en: Shadow Color
da: Underrubrik skriftfarve

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
da: Skygge er vandret afstand fra elementet. En negativ værdi placerer skyggen til venstre for elementet.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
da: Skyggens vandrette afstand fra teksten. En negativ værdi placerer skyggen til venstre for teksten.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
da: Skyggens lodrette afstand fra elementet. En negativ værdi placerer skyggen over elementet.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
da: Skyggens lodrette afstand fra teksten. En negativ værdi placerer skyggen over teksten.

en: Shapes
da: Former

en: Shift all colors by this amount.
da: Skift alle farver med dette beløb.

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Shopping Cart Icon Color
da: Indkøbskurv Ikon Farve

en: Shopping Cart Icon Font Size
da: Indkøbskurv Ikon Skriftstørrelse

en: Short Description
da: Kort beskrivelse

en: Shortcode Module
da: Shortcode-Modul

en: Shortcut
da: Genvej

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
da: Genvejsnavnet skal være unikt. Der findes allerede en genvej med dette navn:

en: Show %1$s Icon
da: %1$s Ikon

en: Show %s Icon
da: Vis %s-Ikon

en: Show Arrows
da: Vis pile

en: Show Author
da: Vis Forfatter

en: Show Author Avatar
da: Vis Forfatter Avatar

en: Show Border Separator
da: Fjern kantseperator

en: Show Bullets
da: Vis kugler

en: Show Button
da: Følg Knap

en: Show Button Icon
da: Vis Knapikon

en: Show CTA On Mobile
da: Vis billede på mobil

en: Show Cart Quantity
da: Vis indkøbskurvmængde

en: Show Categories
da: Vis Kategorier

en: Show Child Elements
da: Vis Underelementer

en: Show Comment Count
da: Vis Kommentar Tæller

en: Show Comments Count
da: Vis antallet af kommentar

en: Show Content
da: Vis indhold

en: Show Content On Mobile
da: Skjul indhold på mobiltelefoner

en: Show Controls
da: Vis styring

en: Show Coupon Code
da: Vis kuponkode

en: Show Customer Reviews Count
da: Vis kundeanmeldelser

en: Show Date
da: Vis dato

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
da: Vis Deaktiverede Moduler Med 50% Opacitet

en: Show Divider
da: Vis Skillelinje

en: Show Dot Navigation
da: Vis Punktnavigation

en: Show Dropdown On
da: Vis Rullemenu På

en: Show Element
da: Vis Element

en: Show Excerpt
da: Vis Uddrag

en: Show Featured Drop Shadow
da: Vis Fremhævet Drop Shadow

en: Show Featured Image
da: Vis Udvalgt Billede

en: Show First Name Field
da: Vis fornavn felt

en: Show Gallery Images
da: Vis galleribilleder

en: Show Image
da: Vis billede

en: Show Image / Video On Mobile
da: Vis Billede / Video på mobiltelefoner

en: Show Image On Mobile
da: Vis billede på mobil

en: Show Image Overlays on Main Video
da: Vis Billedoverlejring på Hoved Video

en: Show Inner Shadow
da: Vis Indvendig skygge

en: Show Last Name Field
da: Vis efternavn felt

en: Show Meta
da: Vis Meta

en: Show Name
da: Vis navn

en: Show Next Post Link
da: Skjul næste indlægslink

en: Show On Front End
da: Vis På Frontend

en: Show Only
da: Vis styring

en: Show Pagination
da: Vis sideinddeling

en: Show Percentage
da: Vis procentdel

en: Show Post Categories
da: Vis Indlægskategorier

en: Show Post Meta
da: Vis indlægsmeta

en: Show Previous Post Link
da: Skjul tidligere indlægslink

en: Show Price
da: Vis pris

en: Show Product Image
da: Vis produktbillede

en: Show Quantity Field
da: Vis antal mængde

en: Show Quote Icon
da: Citat Ikon

en: Show Rating
da: Vis vurdering

en: Show Read More Button
da: Vis læs mere knap

en: Show Remove Item Icon
da: Vis ikon for fjern element

en: Show Reply Button
da: Vis svarknap

en: Show SKU
da: Vis SKU

en: Show Sale Badge
da: Vis salgs-badge

en: Show Scroll Down Button
da: Vis Rul-ned-knappen

en: Show Search Icon
da: Vis søgeikon

en: Show Shopping Cart Icon
da: Vis indkøbskurvikon

en: Show Space Below The Image
da: Fjern Plads Under Billedet

en: Show Star Rating
da: Vis stjernebedømmelse

en: Show Stock
da: Vis lager

en: Show Tags
da: Vis tags

en: Show Theme Builder Layouts
da: Vis Theme Builder-layouts

en: Show Title
da: Vis Titel

en: Show Title and Caption
da: Vis Titel og billedtekst

en: Show Update Cart Button
da: Vis knappen Opdater kurv

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
da: Det vil ikke afkorte dine indlæg at vise det fulde indhold i skyderen. Visning af uddrag vil kun vise uddragsteksten.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
da: Visning af det fulde indhold vil ikke afkorte dine indlæg på indekssiden. Visning af uddrag vil kun vise din uddrags tekst.

en: Shrink
da: Krymp

en: Shrink to Fit
da: Krymp For At Passe

en: Sidebar Layout
da: Sidebjælkelayout

en: Sidebars
da: sidebars

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
da: Log ind på din Elegant Themes-konto via pop op-vinduet for at aktivere Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
da: Log ind på din Elegant Themes-konto via pop op-vinduet for at aktivere Divi Cloud.

en: Signed
da: Signerede

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
da: Beskriv blot dit sideindhold, læn dig tilbage, slap af, og lad Divi AI bygge din side med et klik på en knap.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
da: Beskriv blot din side, læn dig tilbage, slap af og lad Divi AI bygge den til dig

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
da: Da din browser ikke understøtter JavaScript, eller det er deaktiveret, skal du sikre dig, at du klikker på knappen %1$sOpdater totaler%2$s, før du afgiver din ordre. Du kan blive opkrævet mere end beløbet angivet ovenfor, hvis du ikke gør det.

en: Singular
da: Ental

en: Site Logo
da: Webstedslogo

en: Site Tagline
da: Webstedsslogan

en: Site Title
da: Webstedstitel

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
da: Besøgende på webstedet, der abonnerer på din liste, vil blive omdirigeret til denne URL.

en: Size
da: Størrelse

en: Sizes
da: Størrelser

en: Sizing
da: Skalering

en: Skype Button Action
da: Skype-Knappen Handling

en: Slide
da: Billedfremvisning

en: Slide Active Controller
da: Billedfremvisnings aktive betjeninger

en: Slide Active Controllers
da: Aktive Kontroller På Slide

en: Slide Arrows
da: Skydepile

en: Slide Button
da: Billedfremvisnings-knapper

en: Slide Controllers
da: Billedfremvisnings betjening

en: Slide Description
da: Billedfremvisnings beskrivelse

en: Slide Description Container
da: Slide beskrivelsesbeholder

en: Slide Image
da: Slide Billede

en: Slide Meta
da: Billedfremvisnings titel

en: Slide Title
da: Billedfremvisnings titel

en: Slider Arrows
da: Skyderpile

en: Slider Arrows Color
da: Slider Pile Farve

en: Slider Color
da: Skyderfarve

en: Slider Controls
da: Slider kontroller

en: Slider Controls Color
da: Slider kontroller Farve

en: Sliders
da: sliders

en: Slides to Scroll
da: Slides At Rulle

en: Slides to Show
da: Slides At Vise

en: Smiles
da: Smil

en: Social Follow
da: Social følg

en: Social Icon
da: Social ikon

en: Social Media Follow
da: Social Media Følg

en: Social Media Follows
da: Social Media følger

en: Social Network
da: Sociale Netværk

en: Social Networks
da: Sociale netværk

en: Soft Light
da: Blødt lys

en: Solid Icons
da: Solide ikoner

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
da: Beklager, det ser ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder til din region. Kontakt os venligst, hvis du har brug for hjælp eller ønsker at lave en alternativ aftale.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
da: Sortér efter dato: Nyeste til ældste

en: Sort By Date: Oldest To Newest
da: Sortér efter dato: Ældste til nyeste

en: Sort By Popularity
da: Sorter efter popularitet

en: Sort By Price: High To Low
da: Sorter efter Pris: høj til lav

en: Sort By Price: Low To High
da: Sorter efter Pris: lav til høj

en: Sort By Rating
da: Sorter efter bedømmelse

en: Sort by Menu Order
da: Sorter efter menuordre

en: Source Element
da: Kildeelement

en: Space
da: Mellemrum

en: Space Around
da: Plads Rundt Om

en: Space Between
da: Plads Mellem

en: Space Evenly
da: Plads Jævnt

en: Spacing
da: Afstand

en: Spacing Settings
da: Mellemrumindstillinger

en: Spam Protection
da: Spam beskyttelse

en: Specialty
da: Specialitet

en: Specialty Column
da: Specialkolonne

en: Specialty Section
da: Specialsektion

en: Specific %1$s
da: Specifik %1$s

en: Specific %1$s Pages
da: Specifikke %1$s-Sider

en: Specific Author Page
da: Specifik Forfatterside

en: Specific Author Page By Role
da: Specifik Forfatterside Efter Rolle

en: Specific Search Queries
da: Specifikke søgeforespørgsler

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
da: Specifikt indlægs-ID, der skal udelades når exclude_current_post er true. Kan være et enkelt ID eller en kommasepareret liste.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
da: Specifikke indlægs-id’er, der skal udelukkes fra forespørgslen. Kan være et enkelt id eller en kommasepareret liste.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
da: Specifikke indlægs-id’er, der skal inkluderes i forespørgslen. Kan være et enkelt id eller en kommasepareret liste.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
da: Angiv datatypen for metaværdien for korrekt sammenligning. Vælg mellem CHAR (tekst), NUMERIC (tal), DECIMAL (decimaltal) eller andre datatyper.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
da: Angiv værdien af dit links <em>rel</em> attribut. Denne <em>rel</em> attribut angiver forholdet mellem det nuværende dokument og det forbundne dokument.<br><strong>Tip:</strong> Søgemotorer kan bruge denne attribut til at få mere information om et link.

en: Spectrum Picker
da: Spektrumpicker

en: Spectrum Range
da: Spektruminterval

en: Speculation Rule
da: Spekulationsregel

en: Speculation Rules
da: Spekulationsregler

en: Speed Up The Builder With Prerendering
da: Gør Builderen Hurtigere Med Prerendering

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
da: Fremskynde eller sænk animationen ved at justere animationens varighed. Enheder er i millisekunder, og standard animationsvarigheden er et sekund.

en: Split Testing
da: Split-Test

en: Split Testing Statistics
da: Split-Test-Statistik

en: Square
da: Firkant

en: Square Stripes
da: Firkantede striber

en: Squares
da: Firkanter

en: Stacked
da: Stablet

en: Standard Meta Keys
da: Standard Metanøgler

en: Star Rating
da: Stjernevurdering

en: Start Position
da: Startposition

en: Start Typing
da: Begynd at bygge

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
da: Start med et layout i dit Divi-bibliotek eller klon en eksisterende side

en: Starting
da: Starter

en: Starting %s
da: Start %s

en: Starting Blur
da: Starter sløring

en: Starting Offset
da: Start offset

en: Starting Opacity
da: Starter opacitet

en: Starting Rotation
da: Starter rotation

en: Starting Scale
da: Startskala

en: State
da: Stadie

en: Static
da: Statisk

en: Status
da: Stadie

en: Stick to Bottom
da: Hold dig til bunden

en: Stick to Top
da: Hold dig til toppen

en: Stick to Top and Bottom
da: Hold dig til top og bund

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Sticky Bottom Offset
da: Sticky bund offset

en: Sticky Position
da: Klæbende stilling

en: Sticky State
da: Sticky-tilstand

en: Store State
da: Lagringstilstand

en: Store States
da: Lagringstilstande

en: Stretch
da: Stræk

en: Stretch to Fill
da: Stræk for at fylde

en: Strikethrough
da: Klikfrekvens-rate

en: Strings
da: Strenge

en: Structure
da: Struktur

en: Style
da: Stilarter

en: Style Attributes
da: Stilattributter

en: Style Position
da: Typeplacering

en: Style Settings
da: Designindstillinger

en: Style Type
da: Typetype

en: Styles
da: Stilarter

en: Sub Agent
da: Underagent

en: Submit
da: Indsend

en: Submit Button
da: Send-knap

en: Submit Comment
da: Indsend Kommentar

en: Submit a Comment
da: Indsend en Kommentar

en: Subscribe Button
da: Send-knap

en: Subscription Error:
da: Abonnementsfejl:

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Subtitle Goes Here
da: Undertitel Står Her

en: Subtitle Text
da: Undertekst

en: Success Action
da: Sektion

en: Success Message
da: Succesbesked

en: Success!
da: Succes!

en: Successfully updated %d field(s).
da: Opdaterede %d felt(er) uden problemer.

en: Sunday
da: Søndag

en: Support Center
da: Supportcenter

en: Supported File Formats:
da: Understøttede Filformater:

en: Supported Font Weights
da: Understøttede skrifttype vægt

en: Switch Back To Classic Editor
da: Skift Tilbage Til Klassisk Editor

en: Switch Tab
da: Skift Fane

en: Sync children to global module
da: Synkronisér underordnede til globalt modul

en: Sync values
da: Synkroniser værdier

en: Tab
da: Fane

en: Tab Text
da: Fanetekst

en: Table
da: Bord

en: Table Background Color
da: Baggrundsfarve For Tabel

en: Table Cell
da: Tabelcelle

en: Table Cell Alternating Background Color
da: Tabelcelle skiftende baggrundsfarve

en: Table Cell Background Color
da: Baggrundsfarve For Tabelcelle

en: Table Header
da: Tabeloverskrift

en: Table Header Background Color
da: Tabel header baggrundsfarve

en: Table Header Row
da: Tabeloverskriftsrække

en: Table Row
da: Bordrække

en: Table Row Background Color
da: Baggrundsfarve For Tabelrække

en: Table Rows
da: Tabelrækker

en: Tablet View
da: Tabletvisning

en: Tablet Wide
da: Tablet (bred)

en: Tabs
da: Faner

en: Tabs Content
da: Faneindhold

en: Tabs Controls
da: Betjening af faner

en: Tag Page
da: Tag side

en: Tag input container
da: Beholder til taginput

en: Tags Separator
da: Tagseparator

en: Target
da: Mål

en: Target Element
da: Målelement

en: Target Loop
da: Målsløjfe

en: Target Module
da: Målmodul

en: Target Offset
da: Målforskydning

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
da: Målret foruddefinerede selektorer i dette element uden at skulle skrive selektornavne. Dvs. %s

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
da: Taksonomi, der skal forespørges (når query_type er terms). Kan være en enkelt taksonomi eller en kommasepareret liste.

en: Template
da: Skabelon

en: Template Details
da: Skabelondetaljer

en: Template Name
da: Skabelonnavn

en: Template Settings
da: Skabelonindstillinger

en: Templates
da: Skabeloner

en: Term Count
da: Antal Termer

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Term ID
da: Term-ID

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
da: Term-ID, der skal filtreres efter (når query_type er post_type). Kan være et enkelt ID eller en kommasepareret liste.

en: Term Link
da: Termlink

en: Term Name
da: Termnavn

en: Term Offset
da: Termforskydning

en: Term Order
da: Termrækkefølge

en: Terms
da: Termer

en: Terms Groups
da: Termgrupper

en: Terms Per Page
da: Termer Pr. Side

en: Testimonial
da: Vidnesbyrd

en: Testimonial Author
da: Forfatter af udtalelsen

en: Testimonial Description
da: Udtalelsesbeskrivelse

en: Testimonial Meta
da: Udtalelses Meta

en: Testimonial Portrait
da: Udtalelsesportræt

en: Testimonials
da: Udtalelser

en: Text
da: Tekst

en: Text & Logo Alignment
da: Tekst og logo justering

en: Text Alignment
da: Teksttilpasning

en: Text Background Color
da: Tekst baggrundsfarve

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Overlay Border Radius
da: Grænseradius på tekstoverlag

en: Text Overlay Color
da: Tekstoverlagsfarve

en: Text Shadow
da: Tekstskygge

en: Text Shadow Blur Strength
da: Tekst Shadow Blur Strength

en: Text Shadow Color
da: Tekstfarve

en: Text Shadow Horizontal Length
da: Tekst Skygge Horisontal Længde

en: Text Shadow Vertical Length
da: Tekst Lodret justering

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: Text Vertical Alignment
da: Tekst Lodret justering

en: Text for the home link in the breadcrumb.
da: Tekst til hjem-linket i brødkrummestien.

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Texts
da: tekster

en: Thanks for contacting us
da: Tak fordi du kontaktede os

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
da: D4-forudindstillingsdata, der skal konverteres til D5-format og anvende migreringer.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
da: Scriptet til Google Maps API er i øjeblikket deaktiveret i <a href="%s" target="_blank">Temaindstillinger</a>. Dette modul fungerer ikke korrekt uden Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
da: HTML-attributnavnet (f.eks. class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
da: ID'et for det aktuelle indlæg (bruges til exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
da: REST API-rutedefinitionen for %s mangler det påkrævede argument permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
da: REST API-rutedefinitionen mangler det påkrævede argument permission_callback.

en: The Skype account name.
da: Skype-konto navn.

en: The URL for this social network link.
da: Det URL for dette sociale netværk link.

en: The account ID.
da: Konto-ID'et.

en: The account data.
da: Kontodataene.

en: The account name.
da: Kontonavnet.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
da: Layoutet for hovedindhold i en skabelon bør ikke deaktiveres, hvis du vil vise og redigere indholdet af individuelle indlæg med dette layout.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
da: Kuglepunktet, der begynder, hvert listepunkt kan placeres enten inde eller udenfor listen over forældrelister. Hvis du placerer listeposter inde, indrykkes dem yderligere i listen.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
da: Tegnene, der starter hvert listeelement, kan placeres enten inden for eller uden for listens omsluttende element. Hvis de placeres indenfor, rykkes listeelementerne længere ind i listen.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
da: Tegnene, der begynder hvert listepost, kan placeres enten indenfor eller udenfor parentellisten. Hvis du placerer listeposter inde, indrykkes dem yderligere i listen.

en: The color of the shadow.
da: Farven på skyggen.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
da: Opdelingen kan placeres enten over, under eller i midten af modulet.

en: The following account will be removed:
da: Følgende konto vil blive fjernet:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
da: Jo højere værdi, jo større er sløret, skyggen bliver bredere og lysere.

en: The item you are trying to convert is empty.
da: Elementet, du forsøger at konvertere, er tomt.

en: The library item type is not attached to a given item.
da: Bibliotekselementtypen er ikke knyttet til et bestemt element.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
da: Meddelelsen, der vises til besøgende på webstedet, der abonnerer på din liste.

en: The page you requested could not be found.
da: Den side, du anmodede om, kunne ikke findes.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
da: Forudindstillingsdataene er for store til at blive gemt i én enkelt anmodning. Det sker typisk, når du har et stort antal forudindstillinger. Systemet vil automatisk opdele dataene i mindre dele og prøve igen. Prøv at gemme igen.

en: The provider slug.
da: Udbyderens slug.

en: The selected canvas no longer exists
da: Det valgte lærred findes ikke længere

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
da: Den hastighed, hvormed karrusellen automatisk gennemgår.

en: The speed of the slide transition animation.
da: Hastigheden på animations-overgangen mellem slides.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
da: Titlen på din bagsidetekst vises med fed under dit bagsidebillede.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
da: Titlen vises over indholdet og når harmonikaen er lukket.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
da: Toggle titlen vises over indholdet og når toggle er lukket.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
da: Titlen skal bruges under fane knappen for denne fane.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
da: Værdien for denne attribut (f.eks. my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
da: Theme Builder-Element

en: Theme Builder Items
da: Theme Builder-Elementer

en: Theme Builder Library Templates
da: Theme Builder-Biblioteksskabeloner

en: Theme Builder Template Editing
da: Redigering Af Theme Builder-Skabelon

en: Theme Customizer
da: Tema-tilpasning

en: Theme Options
da: Temaindstillinger

en: There are no reviews yet.
da: Der er endnu ingen anmeldelser.

en: There must be operators between values
da: Der skal være operatorer mellem værdier

en: There must be spaces around operators
da: Der skal være mellemrum omkring operatorer

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
da: Der opstod en fejl under afsendelse af din besked. Prøv igen senere.

en: There was no response.
da: Der kom intet svar.

en: Thin
da: Tynd

en: Thin 100
da: Tynd 100

en: Thinking...
da: Tænker...

en: This %1$s
da: Denne %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
da: Dette Divi 4-modul kører i tilbagudkompatibilitetstilstand, fordi det har tilpassede indstillinger anvendt af en tredjeparts Divi-udvidelse, som endnu ikke er kompatibel med Divi 5. Du kan redigere shortcode direkte eller genskabe modulet med Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
da: Dette Layout Er Bygget Med Divi

en: This Loop %1$s
da: Dette loop %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
da: Dette anvender bevægelseseffekter til individuelle elementer i modulet i stedet for modulet som helhed. For eksempel til hvert billede i et galleri i stedet for til galleribeholderen.

en: This attribute exists in the following presets:
da: Denne attribut findes i følgende forudindstillinger:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
da: Dette indhold kunne ikke vises. Klik på knappen nedenfor for at gemme og genindlæse bygherren

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
da: Dette indhold kunne ikke vises. Rapporter venligst denne fejl til vores team, så vi kan rette det og derefter gemme og genindlæse bygherren.

en: This content will appear below the subscribe button.
da: Indhold som indtastes her, vil blive vist efter underoverskrift.

en: This content will appear below the title.
da: Indhold som indtastes her, vil blive vist efter underoverskrift.

en: This controls how your text is aligned within the module.
da: Dette styrer hvordan din tekst er justeret i modulet.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
da: Dette styrer retningen af animationen.

en: This controls the orientation of the image within the module.
da: Dette styrer orienteringen af billedet inden i modulet.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
da: Dette styrer overgangsforsinkelsen af hover-animationen.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
da: Dette styrer overgangsvarigheden af hover-animationen.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
da: Dette styrer overgangshastighedskurven for hover-animationen.

en: This field is disabled
da: Dette felt er deaktiveret

en: This file should not be imported in this context.
da: Denne fil bør ikke importeres i denne kontekst.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
da: Denne import indeholder referencer til den globale Header, Hovedindhold og/eller Footer fra det website, de blev eksporteret fra. Hvordan vil du importere disse referencer?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
da: Dette er et ældre Divi 4-modul, der kører i tilbagudkompatibilitetstilstand. I de fleste tilfælde bør ældre moduler se ud på samme måde, som de gjorde i Divi 4. Disse moduler er dog ikke lige så hurtige og fuldt udstyrede som Divi 5-moduler.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
da: Dette er den dato, som nedtællingsuret tæller ned til.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
da: Dette er den titel, der vises for nedtællingsuret.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
da: Dette element er tildelt en anden skabelon. Gem vil overskrive og fjerne den nuværende tildeling.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
da: Dette layout indeholder globale designforudindstillinger. Marker afkrydsningsfeltet nedenfor for at importere disse stilarter som forudindstillinger, eller lad det være umarkeret for at bringe dem ind som statiske stilarter.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
da: Dette klassiske modul kører i bagudkompatibilitetstilstand. Klassiske moduler kræver en genindlæsning ved redigering og giver langsommere indlæsningstider på frontend.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
da: Dette modul vil ikke fungere korrekt på front end af dit website, fordi dette ikke er den tildelte Kasse-side.

en: This number of columns cannot be used on this row.
da: Dette antal kolonner kan ikke bruges på denne række.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
da: Denne mulighed vil dække spiller interface på hoved video. Dette billede kan enten uploades i hver video indstilling eller automatisk genereret af Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
da: Dette indlæg har fået tildelt en skabelon via Theme Builder, men den skabelon, der bruges, indeholder ikke et Indlægsindhold-modul.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er adgangskodebeskyttet. Indtast adgangskoden for at se kommentarer.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
da: Dette angiver en statisk højdeværdi for dit element. Når den er indstillet, bliver elementets højde ikke længere bestemt af dets indre indhold. Indhold, som overstiger elementets statiske højde, overlader elementindpakningen.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
da: Denne indstilling justerer formen på punktpunktet, der begynder hvert listedel.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
da: Denne indstilling bestemmer den lodrette justering af dit indhold. Dit indhold kan enten være lodret, centreret eller justeret til bunden.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
da: Denne indstilling bestemmer lodrette justering af dit dias billede. Dit billede kan enten være lodret centreret eller justeret til bunden af dit dias.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
da: Denne indstilling vil lade dig vælge at bruge thumbnail track kontrol under slideren eller dot navigation i nederste del af slideren.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
da: Denne indstilling vil gøre din slider pile enten lys eller mørk i farven.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
da: Denne indstilling slår synligheden af CTA til/fra på mobile enheder.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
da: Denne indstilling slår synligheden af billeder/video til/fra på mobile enheder.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
da: Denne indstilling slår synligheden af indhold til/fra på mobile enheder.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
da: Denne indstilling vil tænde og slukke cirkel knappen i bunden af slideren.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
da: Denne indstilling vil slå det fremhævede billede i skyderen til  og fra.

en: This setting will turn on and off the meta section.
da: Denne indstilling vil slå metasektionen til og fra.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
da: Denne indstilling vil tænde og slukke navigationspilene.

en: This setting will turn on and off the read more button.
da: Denne indstilling vil slå læs mere knappen til og fra.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
da: Denne indstilling tænder og slukker den 1px skillelinje, men påvirker ikke skillelinje højde.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
da: Dette vil justere farven på 1px skillelinje.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
da: Dette vil påvirke alle <strong>%1$s</strong>-grupper, der bruger <strong>%2$s</strong> på hele dit websted. Vil du fortsætte?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
da: Dette vil påvirke alle <strong>%1$s</strong>-moduler, der bruger <strong>%2$s</strong> på hele dit websted. Vil du fortsætte?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
da: Dette vil angive <strong>%1$s</strong> som <strong>Standardforudindstilling for %2$s</strong> på hele dit websted. Alle <strong>%2$s</strong>-moduler, der bruger <strong>Standardforudindstilling for %2$s</strong>, vil blive påvirket. Vil du fortsætte?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
da: Dette vil angive <strong>%1$s</strong> som standard-<strong>%2$s</strong> på hele dit websted. Alle elementer, der bruger <strong>Standard %2$s</strong>, vil blive påvirket. Vil du fortsætte?

en: This will change the Display Order of the module.
da: Dette ændrer modulets visningsrækkefølge.

en: This will change the fill color for the bar.
da: Dette vil ændre fyldfarve for søjlen.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
da: Dette vil ændre etiketten af modulet i bygmester for nem identifikation.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
da: Dette vil slette og fjerne tildelingen af forudindstillingen <strong>%1$s</strong> på hele dit websted og tildele <strong>Standardforudindstilling for %2$s</strong> i alle forekomster. Vil du fortsætte?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
da: Dette vil slette og fjerne tildelingen af denne <strong>%1$s</strong> forudindstilling på tværs af hele dit websted, og tildele <strong>standard %2$s forudindstillingen</strong> i alle tilfælde. Ønsker du at fortsætte?

en: This will disable the module on selected devices
da: Dette deaktiverer modulet på valgte enheder

en: This will disable the module on selected devices.
da: Dette vil deaktivere modulet på valgte enheder.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
da: Dette nulstiller alle Theme Builder-indstillinger og sletter alle skabeloner. Er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: This will turn thumbnails on and off.
da: Dette vil slå thumbnails til og fra.

en: This will update all instances across your entire site.
da: Dette opdaterer alle forekomster på hele dit website.

en: This would create an infinite loop
da: Dette ville skabe en uendelig løkke

en: Three values are required
da: Der kræves tre værdier

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Thumbnail Item
da: Miniaturebillede genstand

en: Thumbnail Orientation
da: Miniatureretning

en: Thumbnail Overlay Color
da: Miniaturebillede overlejringsfarve

en: Thumbnail Size
da: Miniaturestørrelse

en: Thursday
da: torsdag

en: Tilt
da: Vip

en: Time Delay
da: Tidsforsinkelse

en: Time:
da: Tid:

en: Timer Section
da: Timer-sektion

en: Title
da: Titel

en: Title Link
da: Titellink

en: Title Text
da: Titeltekst

en: Title displayed above the portfolio.
da: Titel vises over porteføljen.

en: Title is required.
da: Titel er påkrævet.

en: Title/Meta Background Image
da: Titels baggrundsbillede

en: Title: a-z
da: Overskrift: a-z

en: Title: z-a
da: Overskrift: z-a

en: To Hour
da: Til Time

en: To Minute
da: Til Minut

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
da: For at bruge modulet Checkout-betaling skal du først tilføje et Checkout-fakturering-modul og et Checkout-forsendelse-modul til denne side.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
da: For at bruge modulet Checkout-betaling skal du først tilføje et Checkout-fakturering-modul til denne side.

en: Toggle %s
da: Skift %s

en: Toggle Attribute
da: Slå Attribut Til/Fra

en: Toggle Content
da: Skift mellem indhold

en: Toggle Cookie
da: Slå Cookie Til/Fra

en: Toggle Divi Builder
da: Slå Divi Builder Til/Fra

en: Toggle Gradient
da: Slå Gradient Til/Fra

en: Toggle Icon
da: Skift mellem ikon

en: Toggle Mask
da: Slå Maske Til/Fra

en: Toggle Options
da: Skift Indstillinger

en: Toggle Pattern
da: Slå Mønster Til/Fra

en: Toggle Preset
da: Slå Forudindstilling Til/Fra

en: Toggle Responsive View
da: Skift responsiv visning

en: Toggle Title
da: Skift-mellem titel

en: Toggle Visibility
da: Slå Synlighed Til/Fra

en: Toggle between the various gallery layout types.
da: Skift mellem de forskellige gallerilayouttyper.

en: Toggle dropdown
da: Skift rullemenu

en: Toggled layout visibility
da: Slog layout-synlighed til/fra

en: Toggles
da: Skifter

en: Tool Call
da: Værktøjskald

en: Tooltip
da: Værktøjstip

en: Tooltip Background Color
da: Baggrundsfarve Til Tooltips

en: Top Border Color
da: Kantfarve

en: Top Border Style
da: Kantstil

en: Top Border Width
da: Kantbredde

en: Top Center
da: Top-Center

en: Top Left
da: Øverst Til Venstre

en: Top Rated Products
da: Bedst Bedømte Produkter

en: Top Right
da: Øverst Til Højre

en: Top To Bottom
da: Top til bund

en: Top of Element
da: Top af Element

en: Transform Origin
da: Transformere oprindelse

en: Transform Scale
da: Transform skala

en: Transforms
da: Transformationer

en: Transition Default and Sticky Styles
da: Overgangsstandard og Sticky Styles

en: Transition Delay
da: Overgangsforsinkelse

en: Transition Duration
da: Overgangsvarighed

en: Transition Speed
da: Overgangshastighed

en: Transition Speed Curve
da: Overgangshastighedskurve

en: Transitions
da: Overgange

en: Translate
da: Oversæt

en: Travel back in time by this amount.
da: Rejs tilbage i tiden med dette beløb.

en: Triangle
da: Trekant

en: Triangles
da: Trekanter

en: Trigger Animation
da: Udløs Animation

en: Trigger Event
da: Udløsende Hændelse

en: Trigger:
da: Udløser:

en: True Parallax
da: Ægte Parallakse

en: Try Again
da: Prøv igen

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
da: Prøv at præcisere din søgning, eller brug navigationen ovenfor til at finde indlægget.

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
da: tirsdag d. 06. aug. (l, M d)

en: Tufted
da: Tuftet

en: Turn comment count on and off.
da: Drej kommentar count on og off.

en: Turn excerpt on and off.
da: Slå uddrag til og fra.

en: Turn image on or off
da: Slå billede til eller fra

en: Turn image on or off.
da: Slå billede til eller fra.

en: Turn meta on or off.
da: Slå meta til eller fra.

en: Turn name on or off
da: Slå navn til eller fra

en: Turn name on or off.
da: Slå navn til eller fra.

en: Turn on or off the author link.
da: Slå forfatteren linket til eller fra.

en: Turn pagination on and off.
da: Slå paginering til og fra.

en: Turn pagination on or off
da: Slå sideinddeling til eller fra

en: Turn price on or off
da: Slå pris til eller fra

en: Turn price on or off.
da: Slå pris til eller fra.

en: Turn project titles on or off.
da: Slå projekttitler til eller fra.

en: Turn rating on or off
da: Slå bedømmelse til eller fra

en: Turn rating on or off.
da: Slå vurdering til eller fra.

en: Turn sale badge on or off
da: Slå udsalgsbadge til eller fra

en: Turn sale badge on or off.
da: Slå udsalgsmærket til eller fra.

en: Turn the captcha on or off using this option.
da: Slå Captcha til eller fra ved hjælp af denne mulighed.

en: Turn the category links on or off.
da: Slå kategori links til eller fra.

en: Turn the date display on or off.
da: Slå dato visning til eller fra.

en: Turn the date on or off.
da: Slå dato til eller fra.

en: Turn the pagination on or off.
da: Slå sideskift til eller fra.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
da: Slå dette til for at udelukke sider fra søgeresultater.

en: Turn this on to show the Search Button.
da: Slå dette til for at vise søgeknappen.

en: Turn this on to show the next post link.
da: Slå dette til for at vise linket til næste indlæg.

en: Turn this on to show the previous post link.
da: Slå dette til for at vise linket til forrige indlæg.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
da: Slukning af procentsatser fjerner procentdelen af tekst fra den fyldte del af linjen.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
da: Vende dette på vil lade de automatiske skydedøre til at fortsætte på musen svæve.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
da: Hvis du slår dette til, udelukkes indlæg fra søgeresultater.

en: Two values are required
da: Der kræves to værdier

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
da: Skriv > og søg for at indlejre, Cmd+Enter for at tilføje, Enter for at indsætte alle

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
da: Forespørgselstype, der skal udføres (post_type, terms, users, current_page, repeater eller repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
da: Indtast omdirigerings- URL

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
da: Skriv beskeden du vil vise efter succesfuld indsendelse af form. Blank for standard

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
da: Skriv teksten du vil bruge som pladsholder i søgefeltet.

en: URL Parameter
da: URL-parameter

en: URL Parameter Name
da: URL-parameternavn

en: URL Parameter Value
da: URL-parameterværdi

en: URL for the home link in the breadcrumb.
da: URL til hjem-linket i brødkrummestien.

en: URLs
da: URL'er

en: Ultra Bold
da: Ultra fed

en: Ultra Bold 800
da: Ultra Fed 800

en: Ultra Light
da: Hårdt lys

en: Ultra Light 200
da: Ultra Let 200

en: Ultra Wide
da: Ultrabred

en: Unassigned
da: Ikke Tildelt

en: Unclosed block: missing closing brace.
da: Ikke-lukket blok: mangler afsluttende klamme.

en: Underline
da: Understreget tekst

en: Underneath Section Content
da: Indsæt sektion

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo/Redo
da: Fortryd/Gendan

en: Undock Active Tab
da: Frigør Aktiv Fane

en: Undock Tab
da: Frigør Fane

en: Unexpected closing brace.
da: Uventet afsluttende klamme.

en: Unknown Field
da: Ukendt Felt

en: Unknown Module
da: Ukendt Modul

en: Unknown Target
da: Ukendt Mål

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unlock
da: Låse

en: Unlock %1$s
da: Lås Op For %1$s

en: Unlock %s
da: Lås %s op

en: Unlock Module
da: Låse Modul

en: Unlock module
da: Lås modul op

en: Unlock parent module first
da: Lås først forældremodulet op

en: Unordered List
da: Indsæt liste i vilkårlig rækkefølge

en: Unordered List Item Indent
da: Centrer listeelementer

en: Unordered List Style Position
da: Uordnet liste stil position

en: Unordered List Style Type
da: Indsæt liste i vilkårlig rækkefølge

en: Unsaved Changes
da: Ikke-Gemte Ændringer

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
da: Ikke-gemte ændringer går tabt, hvis du forlader Theme Builder nu.

en: Unsigned
da: Usignerede

en: Unsupported
da: Ikke Understøttet

en: Unsupported post type.
da: Ikke-understøttet indlægstype.

en: Until Date
da: Indtil dato

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdater

en: Update All Presets
da: Opdatér Alle Forudindstillinger

en: Update Preset With Current Styles
da: Opdater forudindstillet med aktuelle stilarter

en: Update Presets?
da: Opdatér Forudindstillinger?

en: Update cart
da: Opdater kurv

en: Update this value in all detected locations.
da: Opdatér denne værdi i alle registrerede placeringer.

en: Update totals
da: Opdater totaler

en: Updated template settings
da: Opdaterede skabelonindstillinger

en: Updated templates order
da: Opdaterede skabelonrækkefølge

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
da: Opdatering af brudpunkter træder i kraft på hele dit website. Når du deaktiverer et brudpunkt, gemmes dets typografier til senere brug. Når du aktiverer et brudpunkt, gendannes eventuelle eksisterende typografier for det brudpunkt.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
da: Opdatering af brudpunkter træder i kraft på hele dit website.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
da: Opdatering af brudpunkter træder i kraft på hele dit website. Når du deaktiverer et brudpunkt, gemmes dets typografier til senere brug.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
da: Opdatering af brudpunkter træder i kraft på hele dit website. Når du aktiverer et brudpunkt, gendannes eventuelle eksisterende typografier for det brudpunkt.

en: Upgrade Your Divi Cloud
da: Opgrader Din Divi Cloud

en: Upload Font
da: Upload

en: Upload a video
da: Upload en video

en: Upload an image
da: Upload et billede

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
da: Upload et billede til visning i toppen af din bagsidetekst.

en: Upload an image to display beside your menu.
da: Upload et billede, der vises ved siden af din menu.

en: Upload an image.
da: Upload et billede.

en: Upload the "after" image.
da: Upload "efter"-billedet.

en: Upload the "before" image.
da: Upload "før"-billedet.

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
da: Upload .WEBM version af din video her. Alle uploadede videoer skal være i både .MP4 .WEBM formater for, at sikre maksimal kompatibilitet i alle browsere.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
da: Upload din Lottie JSON-animationsfil.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
da: Upload dit ønskede billede, eller skriv i URL til det billede, du ønsker at vise på din video. Du kan også generere et stillbillede fra videoen.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
da: Upload dit ønskede billede, eller skriv i URL til det billede, du ønsker at vise.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
da: Upload din ønskede video i .MP4-format, eller indtast URL'en til den video, du vil vise.

en: Upload/Remove Fonts
da: Upload/Fjern Skrifttyper

en: Uppercase
da: Store Bogstaver

en: Upscale
da: Fornemme

en: Upwards
da: Opad

en: Use A Spam Protection Service
da: Brug en spambeskyttelsestjeneste

en: Use Background Color
da: Brug baggrundsfarve

en: Use Background Color Gradient
da: Anvend gradient for baggrundsfarve

en: Use Background Overlay
da: Brug baggrundsoverlag

en: Use Basic Captcha
da: Brug Basic Captcha

en: Use Current Loop
da: Brug Aktuelt Loop

en: Use Custom %s Size
da: Brug Brugerdefineret %s-Størrelse

en: Use Custom Fields
da: Brug brugerdefineret bredde

en: Use Custom Icon Size
da: Brug brugerdefineret ikonstørrelse

en: Use Custom Styles For %1$s
da: Brug tilpassede stilarter til %1$s

en: Use Dot Navigation
da: Brug Dot Navigation

en: Use Focus Borders
da: Brug Fokuskantfarve

en: Use Global Body
da: Brug Globalt Hovedindhold

en: Use Global Footer
da: Brug Global Footer

en: Use Global Header
da: Brug Global Header

en: Use Grayscale Filter
da: Brug gråtonet filter

en: Use Icon
da: Brug Ikon

en: Use On
da: Brug På

en: Use Parallax Effect
da: Brug Parallakseeffekten

en: Use Post Excerpts
da: Brug Postuddrag

en: Use Single Name Field
da: Navnefelt

en: Use Text Background Color
da: Brug Tekst baggrundsfarve

en: Use Text Overlay
da: Brug tekstoverlag

en: Use Thumbnail Track
da: Brug Thumbnail Track

en: Use Visual Builder
da: Brug Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
da: Brug Med Globale Skabeloner Fra Dette Website

en: Use the Divi Builder
da: Brug Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
da: Brug farvevælgeren til at vælge en farve til baggrundsoverlaget.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
da: Brug farvevælgeren til at vælge en farve til tekstoverlaget.

en: Use the current loop context for displaying products.
da: Brug den aktuelle loop-kontekst til visning af produkter.

en: Use the fields below to add a new account.
da: Brug felterne under til at tilføje en ny konto.

en: User
da: Bruger

en: User IDs separated by commas
da: Bruger-id'er adskilt af kommaer

en: User Link
da: Brugerlink

en: User Login
da: Brugerlogin

en: User Offset
da: Brugerforskydning

en: User Role
da: Brugerrolle

en: User is Logged In
da: Brugeren er logget ind

en: User is Logged Out
da: Brugeren er logget ud

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
da: Brugerrolle, der skal filtreres efter (når query_type er users). Kan være en enkelt rolle eller en kommasepareret liste.

en: Username
da: Brugernavn

en: Username or email
da: Brugernavn eller e-mail

en: Users
da: Brugere

en: Users Groups
da: Brugergrupper

en: Users Per Page
da: Brugere Pr. Side

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
da: Ved at bruge rulleeffekter kan du transformere elementer på din side, mens du ruller. Animationens overgang er baseret på brugerens rulleadfærd. Når elementet kommer ind i browserens viewport (øverst), begynder animationen, og når det forlader viewporten (nederst), slutter animationen.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
da: Ved at bruge fanen Brugerdefineret CSS kan du enten outputte frie typografier eller outputte typografier før / efter / på elementet.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
da: Med Divi Rolleeditor kan du begrænse, hvilke handlinger WordPress-brugere med forskellige roller kan udføre. Det er en god måde at begrænse de funktioner, der er tilgængelige for dine kunder eller gæsteforfattere, så de kun har de nødvendige muligheder.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
da: Med transformationskontrollerne kan du foretage visuelle justeringer af ethvert element ved hjælp af en kombination af indstillinger for Skalering, Flytning, Rotation og Skævhed. Det giver dig mulighed for at skabe avancerede designeffekter uden behov for et separat grafisk designprogram.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
da: Ved hjælp af transformationskontrollerne kan du foretage visuelle visuelle indstillinger til ethvert element ved hjælp af en kombination af indstillinger for skala, oversættelse, rotation og skege. Dette giver dig mulighed for at skabe avancerede designeffekter uden behov for et separat grafisk designprogram.

en: Values must be comma separated
da: Værdier skal adskilles med komma

en: Variable Manager
da: Variabeladministrator

en: Variable Settings
da: Variabelindstillinger

en: Variables
da: Variabler

en: Variables Manager
da: Variabelhåndtering

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical Gap
da: Lodret Mellemrum

en: Vertical Gutters
da: Lodrette tagrender

en: Vertical Motion
da: Lodret bevægelse

en: Vertical Offset
da: Lodret offset

en: Vertical Overflow
da: Lodret overstrømning

en: Vertically Centered
da: Lodret Centreret

en: Very poor
da: Meget dårlig

en: Video Icon
da: Videoikon

en: Video MP4 File Or Youtube URL
da: Video MP4-fil eller Youtube-URL

en: Video Play
da: Afspil Video

en: Video Slider Item
da: Videoslider-Element

en: Video Slider Items
da: Videoslider-Elementer

en: Video WEBM File
da: Video WEBM-fil

en: Videos
da: Videoer

en: View
da: Vis

en: View Body Template
da: Vis Skabelon Til Brødtekst

en: View Footer Template
da: Vis Skabelon Til Sidefod

en: View Front End
da: Vis front-end

en: View Global Canvas
da: Vis Globalt Lærred

en: View Header Template
da: Vis Skabelon Til Sidehoved

en: View Page
da: Vis Side

en: View Split Testing Stats
da: Vis Split-Test-Statistik

en: View Template
da: Vis Skabelon

en: View Theme Builder
da: Vis Theme Builder

en: View Theme Builder Item
da: Vis Theme Builder-Element

en: Viewport Bottom
da: Udsigtsport nederst

en: Viewport Enter
da: Visningsområde Ind

en: Viewport Exit
da: Visningsområde Ud

en: Viewport Height (vh)
da: Udsigtshøjde (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
da: Viewport maksimum (vmax)

en: Viewport Width (vw)
da: Viewport Bredde (vw)

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: Visual
da: Visuelt

en: Wave
da: Bølge

en: Wave 2
da: Bølge 2

en: Waves
da: bølger

en: Waves 2
da: Bølger 2

en: Wavy
da: Bølget

en: Website Field
da: Netsted-felt

en: Wednesday
da: onsdag

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Weights
da: Vægte

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
da: Når en minimumshøjde er indstillet, vil elementet altid have en højde på mindst det definerede beløb. Dette erstatter mindre statiske højdeværdier. I modsætning til højde resulterer mindste højde ikke i overløb af indhold og vil tillade, at højden af dit element forbliver dynamisk.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
da: Når en besøgende klikker på et inputfelt, bliver det fokuseret. Du kan vælge en farve, der skal bruges til inputfeltbakgrunden, mens du fokuserer.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
da: Når en besøgende klikker på et inputfelt, bliver det fokuseret. Du kan vælge en farve, der skal bruges til indgående tekst, mens fokuseret.

en: When clicked the module will link to this URL.
da: Når du klikker på modulet, vil modulet linke til denne URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
da: Når der klikkes, vil dette link føre til den angivne URL.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
da: Når aktiveret, så tilføjes en baggrundsfarve bag skydeteksten for at gøre den mere læsbar oven på baggrundsbilleder.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
da: Når aktiveret, vil en brugerdefineret overlagsfarve tilføjes over dit baggrundsbillede og bag dit skydeindhold.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
da: Når dette er aktiveret, fjernes eventuelle eksisterende forudindstillingsklasser, når forudindstillingen anvendes

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
da: Når aktiveret erstattes kun værdier i felter, der har samme type som kildefeltet. Når deaktiveret erstattes matchende værdier i enhver felttype.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
da: Når dette er aktiveret, tilføjer dette et brugerdefineret ikon inden for knappen.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
da: Når det er aktiveret, vil dette tvinge dit billede til at udvide 100% af bredden af den kolonne, den er i.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
da: Når du gemmer layouts i Divi Cloud, bliver de tilgængelige på alle websites, du bygger.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
da: Hvorvidt feltet Fornavn skal inkluderes i opt-in-formularen eller ej.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
da: Hvorvidt feltet Efternavn skal inkluderes i opt-in-formularen eller ej.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
da: Hvorvidt feltet Navn skal inkluderes i tilmeldingsformularen.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
da: Om der skal vises sidenummerering for galleriet.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
da: Vælg om titlen og billedteksten for billeder skal vises (hvis de er tilgængelige).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
da: Hvorvidt man skal bruge en tredjeparts spambeskyttelsestjeneste som Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
da: Uanset om du skal bruge et enkelt navnefelt i opt-in-formularen eller ej.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
da: Om det aktuelle indlæg skal udelades fra resultater (bruges når query_type er post_type, undtagen for vedhæftninger)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
da: Om fastgjorte indlæg skal ignoreres i resultatrækkefølgen (bruges kun når query_type er post_type og post_type er post)

en: While Editing Element
da: Under Redigering Af Element

en: While In Builder
da: Under Brug Af Builder

en: Widget Area
da: Widget Område

en: Width
da: Maksimal bredde

en: Wireframe Mode
da: Trådrammevisning

en: Wireframe View
da: Gittervisning

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
da: Wireframe, Skrivebord, Tablet, Telefon, Kliktilstand, Gittertilstand, Hovertilstand, Zoom

en: Woo Cart Products
da: Woo Cart-produkter

en: Woo Checkout Details
da: Woo Checkout detaljer

en: Woo Checkout Payment
da: Woo Checkout Betaling

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
da: Woo-checkout-betalingsmodulet kan bruges på en side og kan ikke forhåndsvises.

en: Woo Checkout Shipping
da: Woo Checkout forsendelse

en: Woo Cross Sells
da: Woo krydssalg

en: Woo Notice
da: Woo meddelelse

en: Woo Product Add To Cart
da: Woo produkt Læg i kurv

en: Woo Product Description
da: Woo Produktbeskrivelse

en: Woo Product Gallery
da: Woo Produktgalleri

en: Woo Product Images
da: Woo produktbilleder

en: Woo Product Information
da: Woo produktinformation

en: Woo Product Price
da: Woo produktpris

en: Woo Product Rating
da: Woo produktbedømmelse

en: Woo Product Reviews
da: Woo Produktanmeldelser

en: Woo Product Stock
da: Woo produktlager

en: Woo Product Tabs
da: Woo produktfaner

en: Woo Product Title
da: Woo produkttitel

en: Woo Product Upsell
da: Woo produkt opsalg

en: Woo Product Upsells
da: Woo Produkt-opsalg

en: Woo Products
da: Woo produkter

en: Woo Related Products
da: Woo relaterede produkter

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
da[0]: %1$s Element
da[1]: %1$s Elementer

en: WooCommerce must be active for this module to appear
da: WooCommerce skal være aktivt, for at dette modul vises

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
da: WordPress-billedstørrelse, der skal bruges til miniaturebilleder (f.eks. thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
da: Vil du gerne gemme disse skrifttyper og farver til fremtidige Divi AI-layouts?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
da: Vil du også opdatere denne attribut i alle disse forudindstillinger?

en: Wrap
da: Ombryd

en: Wrap Reverse
da: Ombryd Omvendt

en: Write & Replace
da: Skriv & Erstat

en: Write Automatically
da: Skriv automatisk

en: Write With AI
da: Skriv med AI

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
da: Skriv fri CSS ved at bruge nøgleordet %s til at målrette dette modul. Dvs. %s

en: X
da: x

en: X Profile Url
da: X Profil URL

en: X-Height (ex)
da: X-Højde (ex)

en: X-Ray
da: Røntgen

en: X-Ray Mode
da: Røntgentilstand

en: Year: %s
da: År: %s

en: Yes
da: Ja

en: Yes Please!
da: Ja tak!

en: You Have Unsaved Changes
da: Du Har Ikke-gemte Ændringer

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
da: Du er ved at slette et globalt layout. Dette vil frakoble alle skabeloner, der bruger dette globale layout, og duplikere det på stedet. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
da: Du kan tilføje grænser til ethvert element, tilpasse deres udseende og tildele unikke stilarter til hver kant.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
da: Du kan finde din API-nøgle <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">her</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
da: Du kan vælge unike baggrundsfarver til skifte, når de er i deres åbne og lukkede stater. Vælg den lukkede tilstands baggrundsfarve her.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
da: Du kan vælge unike baggrundsfarver til skifte, når de er i deres åbne og lukkede stater. Vælg den åbne tilstands baggrundsfarve her.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
da: Du kan vælge unikke tekstfarver til skiftetitler, når de er åbne og lukkede. Vælg den lukkede tilstands titelfarve her.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
da: Du kan vælge unikke tekstfarver til skiftetitler, når de er åbne og lukkede. Vælg den åbne tilstands titelfarve her.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
da: Du kan ikke bruge `divi`-namespace. `divi`-namespace er reserveret til indbyggede moduler, der er udviklet af Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
da: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne Theme Builder-side.

en: You do not have permission to create posts of this type.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette indlæg af denne type.

en: You do not have permission to duplicate this post.
da: Du har ikke tilladelse til at duplikere dette indlæg.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere ét eller flere indlæg.

en: You do not have permission to edit this post.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere dette indlæg.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
da: Du har ikke tilladelse til at omarrangere indlæg af denne type.

en: You do not have permission to trash this post.
da: Du har ikke tilladelse til at flytte dette indlæg til papirkurven.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at ændre denne kategori.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at ændre dette tag.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at ændre dette taksonomiled.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
da: Du har ikke de nødvendige tilladelser til at få adgang til dette indhold.

en: You entered the wrong number in captcha.
da: Du indtastede det forkerte tal i captchaen.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
da: Du har endnu ikke gemt nogen elementer i dit Divi-bibliotek. Når et element er blevet gemt i dit bibliotek, vises det her, så det er nemt at bruge.

en: You may be interested in&hellip;
da: Du kan være interesseret i&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
da: Du skal være %1$slogget ind%2$s for at skrive en anmeldelse.

en: You must be a human to submit this form.
da: Du skal være et menneske for at indsende denne formular.

en: You must be logged in to checkout.
da: Du skal være logget ind for at gå til kassen.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
da: Du har foretaget ændringer i forudindstillingen for gruppen <strong>%1$s</strong>. Dette vil påvirke alle <strong>%1$s</strong>-grupper på hele dit websted. Vil du fortsætte?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
da: Du har foretaget ændringer i indstillingerne for forudindstillingen til modulet <strong>%1$s</strong>. Dette vil påvirke alle <strong>%1$s</strong>-moduler på tværs af hele dit websted. Vil du fortsætte?

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
da: Din Dynamiske Indlægstitel Visas Her

en: Your Existing Pages
da: Dine eksisterende sider

en: Your Save Has Failed
da: Din lagring fejlede

en: Your Saved Layouts
da: Indlæs Layout

en: Your Title Goes Here
da: Din Titel Står Her

en: Your cart is currently empty.
da: Din kurv er i øjeblikket tom.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
da: Dit indhold står her. Rediger eller fjern denne tekst direkte her eller i modulets Indholdsindstillinger. Du kan også style alle aspekter af dette indhold i modulets Designindstillinger og endda anvende brugerdefineret CSS på denne tekst i modulets Avancerede indstillinger.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
da: Din dynamiske forfatterbio vises her. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
da: Din dynamiske kategoribeskrivelse vises her. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
da: Dit dynamiske indlægsuddrag vises her. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
da: Din ordre

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
da: Din side indeholder ændringer som ikke er blevet gemt. Hvis du lukker byggeværktøjet uden at gemme, vil disse ændringer gå tabt. Hvis du ønsker at forlade byggeværktøjet og gemme alle ændringer, skal du vælge <strong>Gem og afslut</strong>. Hvis du ønsker at slette alle de seneste ændringer, skal du vælge <strong>Slet og afslut</strong>.

en: Your rating
da: Din bedømmelse

en: Your review
da: Din anmeldelse

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
da: Din session er udløbet. Log ind igen, opdater denne fane, og prøv at eksportere igen.

en: Z Index
da: Z indeks

en: Zero-width (ch)
da: Nul-bredde (ch)

en: Zoom
da: Zoom ud

en: Zoom Icon Color
da: Zoom ikonfarve

en: Zoom In
da: Zoom Ind

en: Zoom Out
da: Zoom Ud

en: Zoom to 25%
da: Zoom til 25%

en: Zoom to 50%
da: Zoom til 50%

en: Zoom to 75%
da: Zoom til 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
da: \"Byg Fra Bunden\" indlæser et færdigt WooCommerce-sidelayout, som du kan bygge videre på, når Divi Builder er aktiveret. Indstillingen \"Standard\" lader dig bruge standard WooCommerce-sidelayoutet.

en: bottom
da: bund

en: by
da: af

en: by
da: af

en: by %s
da: af %s

en: center
da: centrer

en: close Modal
da: luk Modal

en: color
da: farve

en: colors
da: farver

en: comments
da: kommentarer

en: contains
da: indeholder

en: cookie with
da: småkage med

en: css var
da: CSS var

en: custom field
da: brugerdefineret felt

en: default
da: standard

en: delay
da: forsinkelse

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: does not equal
da: ikke lig med

en: e.g., 3n+1
da: f.eks. 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
da: Vælg et widget-område, som du vil vise. Du kan oprette nye widget-områder under fanen Udseende > Widgets.

en: enter a %s
da: indtast en %s

en: equals
da: lig med

en: fonts
da: skrifttyper

en: has been added to cart.
da: er blevet tilføjet til kurven.

en: has no value
da: har ingen værdi

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: invalid payment method
da: ugyldig betalingsmetode

en: is any value
da: er enhver værdi

en: is empty
da: er tom

en: is equal to
da: er lig med

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is not empty
da: er ikke tom

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: left
da: venstre

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
da[0]: %s Kommentar
da[1]: %s Kommentarer

en: numbers
da: tal

en: or
da: eller

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
da: reCAPTCHA v3 returnerer en score mellem 0 og 1, hvor 1 er meget sandsynligt en god interaktion, og 0 er meget sandsynligt en bot. Med denne indstilling kan du vælge den minimumscore, der skal betragtes som en god interaktion.

en: read more
da: læs mere

en: read more...
da: læs mere...

en: right
da: højre

en: select a %s
da: vælg en %s

en: string
da: streng

en: terms data cannot be empty.
da: term-data kan ikke være tomme.

en: text
da: tekst

en: times
da: gange

en: to clear your search filters.
da: for at rydde dine søgefiltre.

en: upload an %s
da: upload en %s

en: url
da: URL

en: value
da: værdi

en: {{entity}} Offset
da: {{entity}} Forskydning

en: {{entity}} Per Page
da: {{entity}} Pr. Side

en: « Older Entries
da: « Ældre Indlæg
